رئیس اتحادیه کشور طلا و جواهر با اشاره به کاهش ۲۵درصدی قیمت اونس در یک سال اخیر، گفت: تزریق چندین میلیارد دلار به بازار مالی آمریکا و افزایش ارزش دلار، آغاز روند خروج اقتصاد دنیا از رکود و کاهش شدید تقاضای جهانی طلا سه عامل کاهش قیمت ها است.

به گزارش افکارنیوز ، محمد کشتی آرای با بیا اینکه پس از ۱۲ سال بیشترین کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی رخ داده است، اظهارداشت: طلا در یک سال ۲۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.

وی افزود: معمولا در روزهای پایانی سال میلادی به دلیل تسویه حساب شرکت های مالی و رد و بدل شدن طلا به صورت فیزیکی، تقاضای طلا افزایش و به تبع آن قیمت طلا رشد می کند اما عوامل مختلفی مانند آغاز روند خروج از رکود اقتصادی و تزریق پول به بازار های مالی آمریکا موجب تقویت دلار و کاهش ارزش اونس جهانی شد.

کشتی آرای با بیان اینکه چندین میلیارد دلار به بازار مالی آمریکا تزریق شده است، گفت: پیش بینی می شود تا ۱۰ روز آینده قیمت اونس در این سطح باقی مانده و در شروع سال جدید میلادی، تحولات قیمتی بستگی به آمارهایی که از وضعیت اقتصادی منتشر می شود، دارد.

به گفته وی انتشار آمارهای اقتصادی شرایط اقتصاد جهان و کشورهای اروپایی و آمریکا را نشان می دهد که می تواند بر حرکت بازار جهانی طلا و بازارهای مالی تاثیرگذار باشد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران تصریح کرد: برداشت عمومی تحلیل گران اقتصادی جهان بهتر از سال گذشته است و پیش بینی می شود این روند مثبت باشد.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون بیش از ۱۵ روز آینده را نمی توان پیش بینی کرد، تصریح کرد: فعلا با توجه به وضعیت موجود به نظر می رسد در این دوره تغییر محسوسی را در بازار جهانی طلا شاهد نباشیم.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به سیر قیمت اونس در سال های گذشته، گفت: قیمت اونس در اکتبر ۲۰۱۱ با ثبت رقم ۱۹۲۷ دلار به بالاترین سطح خود رسید و از همان ماه این روند برعکس شد که احتمالا ناشی از اشباع بازار بود.

وی ادامه داد: همچنین با کاهش رشد اقتصادی چین و هند، تقاضای جهانی طلا کاهش یافت، در آن سال ها بسیاری از کشورها به شورای جهانی طلا درخواست خرید می دادند اما هم اکنون هیچ گونه درخواستی به این شورا نرسیده است و این نشان دهنده کاهش تقاضای جهانی این فلز گران بها است.

کشتی آرای افزود: در واقع در دوره ای بخشی از دارایی های کشورها به طلا تبدیل شد و در حال حاضر دوره اجرای این فرایند به اتمام رسیده است، بنابراین تقاضای طلا از این ناحیه در جهان به شدت کاهش یافته و همین مساله بر کاهش قیمت ها تاثیر قابل توجهی داشته است.

وی تاکید کرد: تقاضای جهانی اونس به حداقل خود رسیده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران در پاسخ به این سوال که تاثیر افت قیمت اونس بر بازار داخلی محسوس نبوده است، گفت: بالاخره انتظار تنظیم و نظم در بازار یک ابزار مدیریتی است و در حال حاضر قیمت های سکه و طلا در بازار داخلی کاملا با قیمت ارز و اونس جهانی تناسب دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات