وزیر اقتصاد درخصوص افزایش نرخ ارز در چند روز اخیر، گفت: بازار ارز از ثبات خوبی برخوردار شده و مسائلی که در خارج از کشور رخ می دهد تاثیری بر مسائل بانکی و ارزی ما ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، علی طیب نیا در نشست خبری حاشیه شورای گفت وگو در خصوص تغییرات نرخ ارز در روزهای اخیر اظهار داشت: بازار ارز کشور از وضعیت باثباتی برخوردار است و بر اساس اطلاعات ما عرضه و تقاضا در این بازار متعادل است.

وی افزود: در هر بازار باثباتی نوسانات فصلی و موردی رخ می دهد و به عنوان نمونه در ایام سال نو میلادی و یا عید نوروز نوساناتی در بازار ارز رخ می دهد.

به گفته وی وضعیت بازار ارز به گونه ای است که فعالان اقتصادی می توانند تحولات آن را پیش بینی کنند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عامل افزایش نرخ ارز در چند روز گذشته تحولات کشور ترکیه نیست گفت: مسائلی که در خارج از کشور رخ می دهد تاثیری بر مسائل بانکی و ارزی ما ندارد.

وی افزود: بازار ارز از ثبات خوبی برخوردار خواهد بود.

طیب نیا در خصوص مشکلات بانک مسکن و اعلام ورشکستگی این بانک گفت: حساب بانک مسکن را باید از طرح مسکن مهر جدا کنیم زیرا در طرح مسکن مهر تنها به شیوه تامین مالی آن انتقادات جدی مطرح است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: استفاده از منابع بانک مرکزی منجر به رشد نقدینگی و پایه پولی شده اما این مسائل به بانک مسکن ارتباط ندارد زیرا این بانک تخصصی است و رسالت خود را در این حوزه به نحو بسیار مناسبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه یک سوم کل واحد های مسکونی با استفاده از منابع بانک مسکن احداث شده است، تصریح کرد: بانک مسکن با کمترین میزان مطالبات معوق مواجه است همچنین رشد ۲۷ درصدی سپرده را به ثبت رسانده به طوری که هم اکنون ۳۲ هزار میلیارد تومان سپرده دارد و همچنین نیروی انسانی بسیار مجرب و متعهدی در اختیار دارد.

طیب نیا گفت: در لایحه بودجه سال آینده منابعی برای افزایش قابل توجه سرمایه بانک های تخصصی به ویژه بانک مسکن در نظر گرفته شده است.

*مسکن مهر بانک مسکن را سودآورتر کرد

وی تاکید کرد: درگیر شدن بانک مسکن در طرح مسکن مهر به سودآورتر شدن این بانک انجامیده است؛ این بانک سودآوری خوبی دارد و امیدواریم با حمایت مناسب توسط دولت از کارآمدی و تاثیر گذاری بیشتری برخوردار شود.

روز گذشته وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد بانک مسکن با اجرای طرح مسکن مهر به ورشکستگی رسیده است.

*تدوین طرح تامین مالی مسکن با همکاری بانک مرکزی و بانک مسکن

وزیر اقتصاد در خصوص جزئیات طرح تامین حداقل ۵۰ درصد از قیمت تمام شده مسکن در قالب تسهیلات اظهار داشت: هنوز جزئیات آن به تصویب نرسیده اما برنامه دولت این است که سهم بانک مسکن در تامین مالی بخش مسکن افزایش یابد.

وی با اشاره به طرح سپرده گذاری در بانک مسکن گفت: قبل از اجرای طرح مسکن مهر بانک مسکن از طریق سپرده گذاری تسهیلات پرداخت می کرد.

وی افزود: بانک مرکزی و بانک مسکن در حال تدوین بسته سیاستی برای تامین مالی بخش مسکن هستند.

وزیر اقتصاد در خصوص دستور رئیس جمهور برای مبارزه با ویژه خواران گفت: اجازه بدهید این مسائل توسط مسئولان مربوطه اعلام شود، اما کارگروهی در دولت تشکیل شده تا مسائل فساد مالی و ویژه خواری را به صورت ریشه ای بررسی کند.

وی افزود: هدف از فعالیت کارگروه این است که ریشه های فساد را به طور کلی از بخش اقتصادی نابود کند.

طیب نیا در مورد نتایج جلسه امروز شورای گفت وگو گفت: جلسه امروز شورا به مصوبه ۳۵ ماده ای هیئت وزیران در خصوص رفع موانع تولید اختصاص یافت.

وی ادامه داد: دولت در ابتدای کار خود مصوبه ای ۳۵ ماده ای برای رفع مشکلات تولید داشت که بیشتر به دنبال رفع مشکلات کوتاه مدت در ابتدا و سپس مشکلات بلند مدت بود؛ راهکارها در کارگروهی تصویب و به اجرا رسید و امروز در این جلسه موارد اجرایی آن بررسی شد.

وی افزود: با پیگیری های انجام شده عملکرد این مصوبه مطلوب بوده و گزارشی به دولت و به شورا پیرامون این موضوع ارائه شد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: تنها ۲ تا ۳ مصوبه هنوز اجرایی نشده است که امیدواریم کارگروه مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت بتوانند موانع اجرایی این مصوبات را برداشته تا با اطمینان خاطر بگوییم همه مصوبات اجرایی شده است.

وی گفت: کارگروهی در وزارت اقتصاد و دارایی با تعامل دستگاه های دولتی، اتاق بازرگانی و اتاق تعاون در حال بررسی موانع کسب و کار است که امیدواریم با نهایی شدن آن بتوانیم بخشی از مشکلات را رفع کنیم.

طیب نیا همچنین در خصوص خبرهای مطرح شده پیرامون افزایش حقوق گمرکی گفت: گمرک طبق قانون ۴ درصد حقوق گمرکی دریافت می کند و با توجه به نرخ های تعرفه ای و سایر هزینه های جانبی این رقم بسیار ناچیز است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تنها حقوق گمرکی تغییر کرده و تعرفه تغییری نداشته مطمئنا تاثیری بر قیمت کالاها و خدمات نخواهد داشت.

وزیر اقتصاد در خصوص اعلام استعفای خود و مجلس گفت: بنده اعلام کردم تا مادامی که بتوانم مورد اعتماد مجلس باشم می توان به وظایف محوله عمل کرد اما در صورت کاهش اعتماد قادر به انجام وظایف خود نیستیم.

وی افزود: سوالی که از من در مجلس پرسیده شد هیچ ارتباطی به حوزه کاری من نداشت و حتی نماینده سوال کننده پاسخ من را منطقی دانست اما رای مجلس غیرقابل پیش بینی بود.

وی تاکید کرد: سوال حق مجلس و پاسخ وظیفه وزراست.

وزیر اقتصاد در خصوص برخی اظهار نظر ها مبنی بر اینکه بودجه ۹۳ نفتی تر شده است گفت: اگر به شاخص های کمی توجه کنیم سهم نفت در بودجه رشد نکرده است و باید توجه کنیم که بودجه ۹۳ در یک شرایط کاملا ویژه و غیرعادی تدوین شده بنابراین امکان پیش بینی آینده به طور کامل و دقیق نیست، امیدواریم با اجرای بودجه سال آینده بتوانیم اقتصاد را از وضعیت فعلی خارج کنیم.

طیب نیا در مورد گشایش های ارزی گفت: گشایش های ارزی زیادی تاکنون صورت گرفته و دولت در این زمینه در حال فعالیت است و توفیقاتی هم حاصل شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات