بانک مرکزی نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته را ۳۹.۳ درصد اعلام کرد که نسبت به گزارش مرکز آمار ایران (۳۵.۵ درصد) ، ۳.۸ درصد بالاتر است.

به گزارش افکارنیوز ، بانک مرکزی خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ را اعلام کرد. بر این اساس، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در آذر ماه ۱۳۹۲ به عدد ۱۸۱.۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۵ درصد افزایش یافت.

شاخص مذکور در آذر ماه ۱۳۹۲ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۲۹.۶ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۲ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۱ معادل ۳۹.۳ درصد است.

طبق اعلام بانک مرکزی، گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در ماه مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴.۴ درصد افزایش یافته است. این افزایش درباره پوشاک و کفش ۳۹.۸ درصد، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها ۲۰.۷ درصد و در بهداشت و درمان ۳۷.۱ درصد افزایش نشان می دهد.

حمل و نقل ۲۷.۷ درصد، تحصیل ۱۳.۷ و کالاها و خدمات متفرقه نیز ۳۹.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قیمت نشان می دهد. به صورت کلی در تمامی شاخص های کالاها و خدمات مصرفی محاسبه شده از سوی بانک مرکزی افزایش قیمت از ۵.۲ تا ۳۹.۶ درصد مشاهده می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات