طلا سال ۲۰۱۳ را با قیمت ۱۲۰۲ دلار و ۳۰سنتی به پایان برد تا نوار رشد قیمت فلز زرد پس از ۱۲ سال قطع شود.

به گزارش افکارنیوز ، ارتباط عاشقانه ۱۲ساله سرمایه گذاران با طلا بالاخره در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید و آنها بازار فلز زرد را به قصد بازار سهام کشورهای توسعه یافته جهان ترک کردند.

به گفته کوینسی کراسبی، تحلیلگر مؤسسه پرودنشیال فایننشیال، در حالی که شاخص سهام استاندارد اند پورز ۵۰۰ در سال ۲۰۱۳ به بالاترین سطح خود رسید قیمت طلا ۲۸ درصد کاهش یافت که بدترین عملکرد در بیش از ۳ دهه اخیر محسوب می شد و موجب فراری دادن سرمایه گذاران از بازار فلز زرد گردید.

کراسبی گفت: «طلا قلب سرمایه گذاران را شکست… خروج اخیر سرمایه از بازار طلا یکی از عمیق ترین خروج ها در سطح دارایی بود که من تا به حال شاهد بوده ام. آنها به این دلیل به بازار طلا سرازیر شده بودند که شاهد رشد ادامه دار آن بودند. اما این رشد به یک باره متوقف شد» .
همزمان با مشاهده نشانه هایی از بهبود وضعیت اقتصاد جهانی و تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو آمریکا، تقاضا برای طلا به عنوان یک عامل حفظ کننده ثروت به شدت کاهش یافت و سرمایه گذاران به سمت بازارهای بورس حرکت کردند.

قیمت طلا از زمان شروع سال ۲۰۱۱ تا زمان اوج خود در سپتامبر ۲۰۱۱ (۱۹۲۳ دلار و ۷۰ سنت در هر اونس) بیش از ۶۰۰ درصد افزایش را تجربه کرد. این افزایش قیمت پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۰۸ نرخ بهره را به نزدیک صفر کاهش داد و سیاست بی سابقه خرید اوراق قرضه را آغاز کرد شدت بیشتری به خود گرفت. اجرای این سیاست ها موجب سرازیر شدن بیش از ۳ تریلیون دلار پول به اقتصاد آمریکا شد و این تصور را مطرح ساخت که با تضعیف دلار، تورم افزایش خواهد یافت.

کاهش قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ به ۱۲۰۲ دلار و ۳۰ سنت اولین کاهش قیمت سالانه از سال ۲۰۰۰ و عمیق ترین کاهش از سال ۱۹۸۱ تاکنون بود. یک روز پس از آنکه فدرال رزرو اعلام کرد با توجه به تقویت اقتصاد آمریکا و کاهش بیکاری، سیاست محرک اقتصادی خود را تعدیل خواهد کرد، قیمت طلا در بازار نیویورک در ۱۹ دسامبر به پایین ترین قیمت در سه سال گذشته رسید.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقاتی ای پی اف آر گلوبال، سرمایه گذاران در سال ۲۰۱۳،۳۸.۶ میلیارد دلار پول خود را از بازار طلا بیرون کشیدند که بیشترین رقم از سال ۲۰۰۰ تاکنون است. پائولسون، صاحب بیشترین دارایی در اس پی دی آر گلد تراست، بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان، در روز ۲۰ نوامبر اعلام کرد، شخصاً پول بیشتری در صندوق سرمایه گذاری طلای خود سرمایه گذاری نخواهد کرد، زیرا مشخص نیست چه زمانی تورم رشد خواهد کرد. قیمت کالاهای مصرفی در آمریکا در ماه نوامبر پس از کاهش ۰.۱ درصدی در ماه قبل از آن، بدون تغییر باقی ماند.

بنا به مستندات ارائه شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی کل سهام خود در صندوق سرمایه گذاری اس پی دی آر گلد تراست را در سه ماهه دوم سال گذشته به فروش رساند.

رشد اقتصاد جهانی همزمان با کاهش هزینه های استقراض توسط بانک های سراسر جهان افزایش یافت و در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ نرخ رشد اقتصاد جهانی به بالاترین رقم از سه ماهه ابتدایی ماه ۲۰۱۲ رسید.

در ماه آوریل، بانک ژاپن خرید ماهیانه ۷.۵ تریلیون ین (۷۸.۶ میلیارد دلار) اوراق قرضه را برای رونق بخشیدن به استقراض ها و هزینه ها در سومین اقتصاد بزرگ جهان آغاز کرد. پس از آنکه ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا وعده داد برای حفظ حوزه یورو از ورشکستگی هرکاری لازم باشد انجام خواهد داد و نرخ شاخص خود را در ماه نوامبر به سطح بی سابقه ۰.۲۵ درصد کاهش داد، حوزه یورو از طولانی ترین دوره رکود طول حیات خود خارج شد.

در آمریکا، فدرال رزرو ماه گذشته اعلام کرد، سیاست خرید ماهیانه اوراق قرضه را از ۸۵ میلیارد به ۷۵ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. بزرگ ترین اقتصاد جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ ۴.۱ درصد رشد را تجربه کرد که بیشترین نرخ رشد از سال ۲۰۱۱ تاکنون بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات