معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است که به پروژه مسکن مهر ۴ ایراد اساسی وارد است و برای موفقیت در مسکن اجتماعی باید از تجربیات پروژه مسکن مهر بهره برد.

به گزارش افکارنیوز ، پیروز حناچی از آغاز اصلاح طرح تفصیلی تهران، به روز شدن طرح جامع مسکن، دلایل توقف پروژه ایران زمین و از همه مهمتر ایرادات وارد شده بر پروژه طرح مسکن مهر سخن گفت.

*در به روز شدن طرح جامع مسکن به درون شهر ها توجه شود

حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که قرار است طرح جامع مسکن به روز شود به نظر شما به عنوان دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کدام بخش از این طرح نیازمند به روز شدن است، گفت: به اعتقاد بنده باید در طرح جامع مسکن به درون شهرها توجه بیشتری شود، تا به جای اینکه شهر را در سطح گسترش دهیم، به درون شهرها و زیر ساختهایی که در درون آن است توجه شود.

حناچی ادامه داد: البته باید به همه ابعاد توجه شود، چون برخی از مناطق در درون شهرها به حدی متراکم است که خانوار در هکتار و واحد مسکونی در هکتار آنها بالا است، پس بنابراین در به روز شدن طرح جامع مسکن باید به شهر همه جانبه نگاه شود.

*بازبینی مجدد مطالعات مجموعه شهری تهران کلید زده شد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بازبینی مجدد مطالعات مجموعه شهری تهران را کلید زده ایم، چرا که اتفاقات زیادی برای شهر تهران در ۱۰ سال گذشته رخ داده است، بنابراین می خواهیم اطلاعات خود را به روز کنیم و آن مطالعه که انجام شود آن وقت راهکار ها برای تهران پیشنهاد می شود.

حناچی در خصوص قانون جامع شهرسازی نیز افزود: قانون جامع شهرسازی در حال پیگیری است و دو نگرش برای آن وجود دارد که یکی تنقیح قوانین و دیگری تدوین قوانین از صفر است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد با شرایطی که داریم موضوع تنقیح قوانین یعنی قوانین موجود سر جای خود است، ولی قسمت های خلاء را روی آن کار می کنیم و با متخصصان همفکری کرده و نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.

حناچی به اصلاح طرح تفصیلی تهران اشاره کرد و گفت: ما این کار را شروع کرده ایم و در آینده تمامی این موارد اصلاح می شود.

*پروژه ایران زمین توجیه شهرسازی نداشت

وی در خصوص پروژه ایران زمین نیز گفت: ما کاری به افراد نداریم که این پروژه متعلق به چه کسی است، اما این برج ۳۸ طبقه در محدوده ای که تراکم متوسط مسکونی دو طبقه و نیم روی پیلوت است، توجیه شهرسازی نداشت که همین موضوع باعث شد آن را به شهرداری تهران اعلام کنیم.

حناچی به عارضه های زیست محیطی افزایش تراکم در شهر تهران اشاره کرد و گفت: عارضه های زیست محیطی این مصوبه غیرقابل جبران است، زیرا حجم نخاله هایی که از محل این تخریب ها تولید می شود، وحشتناک است و عمدتا از برخی مناطق مانند منطقه یک و ۴ بوده است.

وی با بیان اینکه به طور حتم ادامه این روش به نفع شهروندان تهرانی نیست و در حال کارکارشناسی بر طرح تفصیلی شهر تهران هستیم، اظهار داشت: شهرداری بودجه ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی را تعریف کرده است، آیا این شهر در حالت مطلوب باید با این بودجه اداره شود؟

وی خاطر نشان کرد: مقایسه نرخ رشد بودجه همه شهرها با نرخ رشد بودجه جاری نشان می دهد که به تناسب این بودجه رشد بودجه های جاری در حال افزایش اشت به این معنا که بخش عمده ای از بودجه در حوزه های جاری مصرف می شود؛ دوم طرح هایی در شهرها اجرا می شود که توجیه اقتصادی ندارد و برخی از این پروژه ها تا ۲۰ درصد بودجه سالانه شهرداری ها را می بلعد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات