با وجود افزایش مجدد ظرفیت تولید و پالایش گاز زمستانی جایگاه های CNG کماکان با قطع و یا افت شدید گاز روبرو هستند، ضمن آنکه پس از قطع گاز نیروگاه ها، واحدهای پتروشیمی و صنایع سیمان و فولاد، از ۴۸ ساعت گذشته گاز اکثر سازمان و ادارات دولتی هم قطع شده است.

به گزارش افکارنیوز ، هر چند ظرفیت تولید، پالایش و انتقال گاز طبیعی ایران برای زمستان سالجاری معادل یک فاز پارس جنوبی افزایش یافته اما به ورود اولین جبهه هوای سرد زمستانی، گاز اکثر صنایع، نیروگاه ها، مجتمع های پتروشیمی قطع شده است.

از سوی دیگر از روز چهارشنبه هفته جاری، شرکت ملی گاز مطابق با بخشنامه معاون اول دولت تدبیر و امید اقدام به قطع گاز ساختمان اکثر سازمان ها و دستگاه های دولتی همچون وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و ادارات استانی به ویژه در شمال غرب و غرب کشور کرده است.

همزمان با قطع گاز ساختمان دستگاه های دولتی، گاز صنایع مختلف و کوچکی همچون گلخانه ها، صنایع بلور، شیشه، مصالح ساختمانی، مصنوعات پلاستیکی به ویژه در شهرهای حاشیه تهران و استان های غرب و شمال غرب کشور قطع شده است.

در این بین اخبار دریافتی از استان های شمال، شمال غرب و غرب کشور حاکی از آن است که پس از قطع گاز برخی از صنایع و واحدهای تولیدی، کارکنان و کارگران این واحدها به مرخصی اجباری رفته اند.

گاز جایگاه های CNG کماکان قطع است

اردشیر دادرس جمعه با اشاره به قطع گاز و یا افت شدید فشار در جایگاه های CNG تهران و اکثر استان های کشور، گفت: با وجود اعلام شرکت گاز مبنی بر گازرسانی مجدد به جایگاه های CNG امروز هم به دلیل کمبود گاز شاهد افت فشار و یا قطعی گاز اکثر جایگاه ها هستیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی. ان. جی با تاکید بر اینکه تا پیش از قطع گاز جایگاه های CNG به طور متوسط روزانه ۱۹ تا ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در این واحدها مصرف می شد، اظهار داشت: با افزایش مصرف گاز مشترکان خانگی، شرکت ملی گاز برای جلوگیری از افت فشار سراسری در کلانشهرها اقدام به قطع گاز جایگاه های CNG کرده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه قطع و یا افت فشار گاز جایگاه های CNG منجر به افزایش مصرف بنزین خواهد شد، افزود: در معدود جایگاه های دارای گاز هم شاهد صف های طولانی است و حتی مخازن گاز خودروها به دلیل افت فشار به طور کامل پر نمی شوند.

در همین حال مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز چهارشنبه هفته جاری رسما از قطع گاز صنایع فولاد، کارخانه های سیمان، نیروگاه های برق و بخش عمده ای از مجتمع های پتروشیمی خبر داده و گفته بود: گاز ۵۰ درصد از جایگاه های CNG تهران به منظور تامین گاز شهری قطع شده است.

رکورد تولید و مصرف گاز شکسته شد

حسن منتظر تربتی رئیس دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره آخرین وضعیت تامین گاز زمستانی گفت: با احتساب واردات گاز از ترکمنستان، ظرفیت تولید و پالایش گاز طبیعی ایران در روزهای اخیر از مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز گذشته است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه در طول چند روز اخیر رکورد مصرف روزانه گاز توسط مشترکان خانگی به بیش از ۴۸۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است، تصریح کرد: این یک رکورد جدید در مصرف گاز توسط مشترکان خانگی است.

عبدالحسین ثمری معاون مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران هم کل مصرف گاز کشور را ۵۷۰ تا ۵۸۰ میلیون مترمکعب در ۷ روز نخست دی ماه سالجاری یاد کرد و افزود: اقدامات متعدد برای افزایش ظرفیت انتقال و تولید گاز زمستانی به مشترکان در دستور کار قرار دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات