خبر خوشی که این روزها" نوبخت" با استناد به آمارهای مرکز آمار از آن سخن می گوید مهار تورم ۱۲ ماهه و نقطه به نقطه ای است که شیب فزاینده آنها پس از یک سال در فواصل زمانی متفاوت متوقف و معکوس شده و امید برای رسیدن به تورم کمتر از ۲۵ درصدی پیش بینی شده و حتی کمتر را در آینده ای نزدیک افزایش می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، اگر چه تنها دو ماه از نزولی شدن تورم ماهانه می گذرد اما بیش از شش ماه است که تورم نقطه به نقطه این روند را در پیش گرفته و در این مدت ۱۳ درصد کاهش یافته است.

طبق آمارهای اخیر مرکز آمار تورم نقطه به نقطه یعنی درصد تغییر قیمت ها نسبت به ماه مشابه سال قبل از ۲۱.۸ درصد در خرداد سال ۹۱ به ۴۱.۲ درصد در خرداد سال جاری رسید تا تورم در این بخش نزدیک به۲۰ درصد در طول یک سال افزایش یافته باشد.

اما از تیرماه به بعد روند افزایشی تورم نقطه به نقطه متوقف و معکوس شد تا در ادامه در شش ماه میانی سال با گذر تابستان و پاییز ۱۳ درصد از ۲۰ درصد افزایشی که طی یک سال ایجاد شده بود در نصف این زمان کاهش یابد.

این در حالی است که درصد تغییر قیمت کالا و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل از ۴۱.۲ درصد در خرداد به ۳۹.۱ درتیر، ۳۸.۴ در مرداد، ۳۷ درشهریور، ۳۲.۳ در مهر، ۲۹.۸ درآبان و در نهایت به ۲۸.۸ درصد در آذر ماه کاهش یافت.

در عین حال تورم ۱۲ ماهه که نیز پنج ماه دیرتر ازتورم نقطه نقطه یعنی از مهرماه ۹۱ رشد فزاینده ای را آغار کرده بود و از ۲۴.۸ به ۳۶.۲ در مهر سال جاری رسیده بود به مانند تورم نقطه به نقطه بعد از ۱۲ ماه صعود بالاخره ایستاد و معکوس شد.

بر این اساس نرخ تورم در این بخش نیز با شیبی هر چند آرام اما نزولی از ۳۶.۲ درصد در مهر ۹۲ به ۳۵.۹ در آبان و ۳۵.۶ درصد در آذر کاهش یافته است.

این بار مرکز آمار" نوبخت" را امیدوار کرد

اما محمد باقرنوبخت- معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور- که پیش از این از پیش بینی و برنامه ریزی برای مهار تورم ۴۰ درصدی (اعلامی بانک مرکزی) خبر داده بود در روزهای اخیر آمارهای مرکز آمار در مورد تورم را سند ادعای دولت برای کاهش تورم قرار داد و ابراز امیدواری کرد که روند کاهنده تورم در ادامه نیز تداوم داشته باشد.

وی این بار با تاکید بر آمارهای مرکز آمار مبنی بر کاهش تورم نقطه به نقطه تا مرز ۲۸ درصد این نکته را نیز یادآوری کرد که با وجور مهار تورم در کشور این ارقام به منزله کاهش قیمت ها نیست، بلکه روند افزایش قیمت ها در حال تغییر بوده و در حال نزولی شدن است.

به گفته نوبخت با توجه به این آمار می توان انتظار داشت که نرخ تورم که برای آن تا پایان سال ۳۵ درصد پیش بینی شده بود کمتر نیز بشود.

اما انگار شرایط و اوضاع اقتصادی به گونه ای مثبت و موثر پیش می رود که معاون برنامه ریزی که تا چندی پیش کاهش تورم تا ۲۵ درصد را تا پایان سال آینده در حد پیش بینی اعلام کرده بود اکنون معتقد است که با توجه به سیاست های دولت و اطمینان برخی از کارشناسان اقتصادی مبنی بر کاهش تورم به کمتر از ۲۵ درصد، این نرخ می تواند بدبینانه یا محتاطانه نیز باشد.

براین اساس کمتر از سه ماه دیگر زمان تا انتهای سال مانده است تا تورم ۴۰ درصدی که دولت بر آن همواره تاکید داشت به ۳۵ درصد کاهش یابد این در حالی است که این ۴۰ درصد مربوط به آمارهای محاسبه شده بانک مرکزی بود که اکنون به حدود ۳۹ درصد کاهش یافته و باید در مدت باقی مانده چهار درصد دیگر نیز از آن کاسته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات