عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با تشریح سه ماموریت جدید صنعت نفت و گاز ایران از ضرورت تشکیل شرکت های چند ملیتی نفتی ایران برای حضور در بازارهای جهانی خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، نصرت الله اسپیاری با اشاره به گذشت بیش از یکصد سال از کشف نفت در ایران، گفت: پس از آمریکا ایران دومین کشور جهان بود که تاسیسات صنعت نفت را طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی و تولید نفت و فرآورده های نفتی را آغاز کرد.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی در وزارت نفت با اعلام اینکه حدود یک قرن قبل تکنولوژی و فنآوری های حفاری بیش از ۶۵۰ متر در عمق زمین نبود، تصریح کرد: با این وجود با پیشرفت فنآوری های حفاری، برخی از میادین بزرگ نفت ایران همچون هفتگل، نفت سفید، گچساران، آقاجاری توسعه و تولید نفت از آنها آغاز شد.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر تمامی فعالیت های راهبری، تعمیر، حفظ و نگهداشت بخش های مختلف بالادستی تا پائین دستی صنعت نفت و گاز ایران بدون حضور کارشناسان خارجی توسط متخصصان داخلی انجام می شود، اظهار داشت: هم اکنون یکی از مهمترین نیازهای صنعت نفت، آموزش و تربیت نیروی اسنانی متخصص است.

این کارشناس اقتصاد انرژی با یادآوری اینکه در سال های گذشته طرح" چرخش و جایگزینی نیروی انسانی" در سطح صنعت نفت کشور اجرایی می شد، افزود: با اجرای این طرح بر روی کارشناسان جوان که برای احراز سمت های بالاتر سرپرستی و مدیریتی تربیت شده بودند برنامه های آموزشی ۵ تا ۱۰ ساله (career planning) تعریف و اجرایی می شد.

اسپیاری افزود: یکی از برنامه هایی که باید در دستور کار صنعت نفت قرار بگیرد در کنار تربیت نیروی انسانی، مدیریت صحیح مخازن هیدروکربوری است.

به گفته وی بررسی گزارش مطالعات و تحقیقات قبلی انجام شده بر روی مخازن، جمع بندی، تجزیه و تحلیل نتایج مطالعات و تحقیقات، تعیین اولویت های تولید از مخازن و اولویت های تزریق به مخازن، ارائه برنامه یکساله و ۵ ساله برای انجام مطالعات جامع و مطالعات مقطعی در مخازن و طرح توسعه مخازن (MDP) ، ارائه برنامه اجرایی برای مدیریت مخازن هیدروکربوری ضروری است.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت و مناطق نفتخیز جنوب همواره از آخرین نرم افزارها و مدل های شبیه ساز مخازن استفاده می کنند، تصریح کرد: از این رو ایجاد گروه مشاورین مهندسی مخازن به عنوان بازوی فنی و مشورتی برای برنامه ریزی مطالعات جامع و مدیریت مخازن ضروری است.

وی همچنین خواستار تغییر ساختار سازمانی و افزایش قابل توجه سمت های سازمانی در بخش های مطالعاتی ادارات پتروفیزیک، زمین شناسی، مهندسی مطالعات مخازن و مدل سازی مخازن شد و اظهار داشت: از سوی دیگر استفاده از مجموعه کامل از نرم افزارهای مورد نیاز شامل بسته های مطالعات زمین شناسی، پتروفیزیک، شبیه سازی، آزمایش چاه، مهندسی بهره برداری و تاسیسات ضروری به نظر می رسد.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی با بیان اینکه تشکیل گروه مشاورین مهندسی مخازن به منظور هدایت و نظارت بر فعالیت گروه های مطالعاتی هم باید مورد توجه قرار بگیرد، بیان کرد: علاوه بر این یکی از چالش های پیش روی در صنعت نفت فقدان تاسیس شرکت هایی مشابه پتروناس مالزی که جنبه بین المللی داشته باشد، است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون پتروناس در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران طرح های مختلف بالادستی نفت و گاز را اجرایی و مدیریت می کند، تبیین کرد: توصیه می شود نسبت به ایجاد چنین شرکتی در صندوق بازنشستگی صنعت نفت اقدام شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات