پیشنهاد «۱۰۰ میلیون وام خرید» در بانک مسکن تعدیل شد، در بانک مرکزی به تصویب رسید.

به گزارش افکارنیوز ، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای درخصوص وام مسکن، بدون آنکه به جزئیات چندین جلسه مشترک هفته های اخیر با مسوولان وزارت راه وشهرسازی و درخواست دولت برای پرداخت ۱۰۰میلیون تومان وام خرید مسکن، اشاره ای کند، اعلام کرد: اخیرا بانک مسکن مجموعه پیشنهادهایی را برای افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن به بانک مرکزی ارائه کرده که این پیشنهادها در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی به تصویب رسیده است و در نوبت بررسی در شورای پول واعتبار برای تصویب نهایی قرار دارد.

در این اطلاعیه درباره میزان ریالی سقف تسهیلات مصوب، توضیحی داده نشده، اما سوابق مکاتباتی که دست کم از اسفند سال گذشته مابین بانک مسکن و بانک مرکزی برای ارتقای بازدهی وام خرید مسکن انجام شده نشان می دهد هم اکنون گزینه های ۶۰ میلیون تومانی و ۵۰ میلیون تومانی به ترتیب برای وام ساخت و وام خرید (مشروط به سپرده گذاری) در نوبت بررسی شورای پول واعتبار قرار دارد. به این ترتیب سیستم بانکی با مسکوت گذاشتن طرح کلیدی وزیر راه وشهرسازی و مشاور مالی او بابت «رفع انحصار پرداخت وام مسکن از بانک مسکن و رقابت در همه بانک های تجاری برای متنوع سازی تسهیلات قابل پرداخت به بازار ملک» ، فعلا گزینه تعدیل شده وام ۱۰۰میلیونی را در دستور کار دارد؛ اما با امیدی که وزیر به رضایت بانک مرکزی برای سه رقمی شدن وام خرید مسکن دارد، به احتمال زیاد این تسهیلات در دو مرحله افزایشی –از ۲۰ به ۵۰ میلیون و سپس ۱۰۰ میلیون- کارآیی موثر را پیدا خواهد کرد.


تصویب سقف درخواستی بانک مسکن در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی

در صورت موافقت شورای پول واعتبار وام خرید به ۵۰ میلیون و وام ساخت به ۶۰ میلیون تومان افزایش می یابد

بانک مرکزی بعد از اظهار مخالفت با پیشنهاد کارشناسی شده وزارت راه وشهرسازی برای افزایش موثر سقف تسهیلات خرید مسکن، در مواجهه با درخواست تعدیل شده ای که بانک مسکن برای تغییر سقف این نوع تسهیلات ارائه کرده بود، موافقت خود را اعلام کرد.

بانک مرکزی چهارشنبه گذشته با صدور اطلاعیه ای در سایت رسمی بانک، از موافقت با پیشنهاد اخیر بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داد و با اعلام اینکه این پیشنهادها در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی به تصویب رسیده است، پرداخت آنها را به تصویب نهایی در شورای پول واعتبار منوط کرد. به این ترتیب اگر چه سیاست مدنظر دولت برای افزایش وام خرید مسکن از ۲۰ میلیون تومان فعلی به ۱۰۰ میلیون تومان آن هم با هدف تقویت موثر قدرت خرید مسکن و رونق بخشی به معاملات مصرفی، هنوز نظر رئیس کل را جلب نکرده است، اما رضایت او به خاتمه پرداخت وام ناکارآمد و غیرموثر ۲۰ میلیونی، می تواند نشانه ای از احتمال دو مرحله ای شدن افزایش سقف وام مسکن باشد.

در اطلاعیه بانک مرکزی هیچ اشاره ای به میزان ریالی آنچه در قالب سقف جدید وام مسکن در کمیسیون اعتباری این بانک به تصویب رسیده، نشده است، اما آرشیو مکاتبه هایی که تقریبا از اسفندماه سال گذشته بین بانک مسکن و بانک مرکزی در این باره انجام شده و همچنین پیگیری جلسات اخیر در ستاد اقتصادی دولت با موضوع وام مسکن، نشان می دهد: در صورت موافقت شورای پول و اعتبار با پیشنهاد به تصویب رسیده بانک مسکن در بانک مرکزی، وام خرید و ساخت مسکن به ترتیب به ۵۰ و ۶۰ میلیون تومان افزایش می یابد.

 بعد از چندین جلسه مشترک بین مسوولان وزارت راه وشهرسازی و مدیران بانک مرکزی برای صدور مجوز تشکیل صندوق های سپرده گذاری مسکن و پرداخت ۱۰۰ میلیون تسهیلات خرید، به رغم آنکه اخیرا اکثریت اعضای ستاد اقتصادی دولت از جمله وزیر اقتصاد و مشاور اقتصادی رییس جمهور به نوعی با راه اندازی بازار رهن موافقت کرده اند، اما بانک مرکزی پیشنهاد وزارتخانه برای وام ۱۰۰ میلیونی را هنوز نپذیرفته است. این در حالی است که وزیر راه وشهرسازی نسبت به موافقت بانک مرکزی خوش بین است. وزیر به دنبال رفع انحصار پرداخت وام مسکن از بانک مسکن است و بنا دارد با ایجاد فضای رقابتی در همه بانک های تجاری به متنوع سازی تسهیلات مسکن و در عین حال پوشش نیمی از قدرت خرید متقاضیان دامن بزند. در این میان، گزینه ای که بانک مسکن در لابه لای رایزنی های فشرده وزارت راه وشهرسازی با بانک مرکزی، برای سقف جدید وام ارائه کرده و توانسته نظر مثبت سیاست گذار پولی را جلب کند، حد وسط خواسته وزیر و مشاور مالی او است.

حسین عبده تبریزی مشاور مالی وزیر راه وشهرسازی روز گذشته در این باره اعلام کرد: محاسباتی که در وزارتخانه برای قدرت خرید مسکن و سقف پیشنهادی وام خرید انجام شده بود نشان می داد متوسط قیمت آپارتمان ۷۰ متری در تهران ۲۰۰ میلیون تومان است که اگر قرار باشد ۵۰ درصد آن را از طریق تسهیلات بانکی تامین کرد باید سقف تسهیلات به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه پیشنهادی که از طرف بانک مسکن در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی به تصویب رسیده است، سقف این تسهیلات را چقدر افزایش می دهد، گفت: پیشنهاد شده بود سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن به ترتیب به ۶۰ میلیون تومان و ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد که البته این تسهیلات همان وام هایی است که بانک مسکن در حال حاضر از طریق صندوق سپرده گذاری در حد ۲۰ تا ۳۰میلیون دارد، پرداخت می کند.

 هم اکنون بانک مسکن در ازای ۱۵ میلیون تومان سپرده گذاری از طرف سازنده ها در مدت یک سال، ۳۰ میلیون تومان وام ساخت به ازای احداث هر واحد مسکونی پرداخت می کند و برای خرید مسکن نیز در ازای سپرده گذاری ۱۰ میلیون تومان در یک سال، ۲۰ میلیون تومان وام خرید ارائه می دهد.

بانک مسکن اسفند سال گذشته نیز در پیشنهادی به بانک مرکزی خواستار افزایش سقف وام خرید مسکن از ۲۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان شده بود طوری که در این پیشنهاد قید شده بود سقف تسهیلات سپرده گذاری خرید مسکن به ۳۰ میلیون و سقف اوراق ۲۰ میلیونی نیز به ۴۰ میلیون تومان تبدیل شود. اکنون بعد از گذشت ۹ ماه از پیشنهاد اول بانک مسکن برای ۲ برابر شدن سقف تسهیلات خرید مسکن با توجه به تورم حداقل ۵۰ درصدی در بازار مسکن – میانگین قیمت مسکن در تهران طی بهار امسال ۵۷ درصد افزایش یافت - پیشنهاد تازه ای برای افزایش ۵/۲ برابری سقف تسهیلات خرید به بانک مرکزی ارائه شده که این بار موافقت اولیه با آن صورت گرفته و قرار است در اولین جلسه شورای پول و اعتبار مجوز نهایی پرداخت وام ۵۰ میلیونی خرید مسکن در صورت موافقت اعضای شورا صادر شود. اگر این افزایش به تصویب نهایی برسد، با توجه به زمانبر بودن تدوین دستورالعمل اجرایی آن، پرداخت وام جدید به سال۹۳ موکول خواهد شد.

در عین حال، تاکید اخیر وزیر راه وشهرسازی بر تامین ۵۰ درصد قدرت خرید مسکن از طریق وام بانکی و تداوم نشست های مشترک با بانک مرکزی، حکایت از امیدواری به سه رقمی شدن سقف وام مسکن لااقل در دو مرحله را دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات