درحالی سخنگوی دولت از ارائه سبد کالا به تمام کارگران فصلی و قراردادی خبر داده بود و وزیر کار هم گفت حتی کارگران بدون قرارداد هم سبد می گیرند، بهمن حاج علی، مدیر اجرایی سبدکالای دولت از ارائه این سبد به ۱.۸ میلیون کارگر خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، ارائه سبد کالای حمایتی دولت ازجمله برنامه هایی بود که از سوی روحانی در گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه اقتصادی اعلام شد در راستای این موضوع مقرر شد بسته حمایتی در ماه هایی بهمن و اسفند به منظور تقویت قدرت خرید مشمولان این طرح از جمله کارگران ارائه شود.

در راستای این خبر مشمولان و گروههای هدف مورد نظر دولت برای دریافت این سبد کالایی افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، مستمری بگیران دولت و بازنشستگان تامین اجتماعی، کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی و کلیه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی، دانشجویان متاهل، خبرنگاران و طلاب اعلام شدند.

" کارگران مشمول قانون کار" یکی از جامعه های هدف دریافت سبد کالای دولت هستند اما نکته قابل تامل اینجاست که تکلیف کارگران روزمزد، غیر بیمه ای و بدون قرارداد کار که بخش عظیمی در طرح حمایتی دولت تدبیر از اقشار کم درآمد هستند چه می شود؟

یکی از مهم ترین گروه های مشمول این طرح مشمولان قانون کار و یا همان کارگران هستند. هر چند که البته مشمولان قانون کار به طور عام شامل افراد کارگر و مشاغل فیزیکی تا مدیران ارشد کشور شاغل در بخش های مختلف می شود که به گفته یکی از مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است تفکیک مشخصی بین مشمولان واقعی و گروه های پُردرآمد صورت گیرد تا این سبد به کارگران واقعی تعلق گیرد.

یک مقام وزارت کار: ۳.۵میلیون کارگر سبد کالا می گیرند

طی چند هفته گذشته، یک مقام آگاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از قطعی شدن واگذاری سبد ویژه کالایی دولت به ۳.۵ میلیون کارگر حداقل بگیر در ماه های بهمن و اسفند سال جاری خبر داده بود.

این مقام مسئول در وزارت کار به این مطلب هم اشاره کرد که قاعدتا مدیرانی که مانند کارگران مشمول قانون کار هستند از لیست وزارت کار برای دریافت سبد حمایتی مستثنی خواهند شد.

وی بیان داشت: در حال برنامه ریزی برای شناسایی همه مشمولان واقعی از جمعیت ۱۲ میلیون نفری کارگران مشمول قانون کار کشور و ارائه لیست نهایی به دولت هستیم.

اما از آنجا که همواره این موضوع برای کارگران غیر بیمه ای حائز اهمیت است؟ کارگران در نامه ای خطاب به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توزیع سبد کالای حمایتی دولت خواستار رعایت عدالت توزیعی در بین همه کارگران شدند.

ربیعی: کارگران بدون قراردادهم سبد کالا می گیرند

پس از این نامه بود که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اعلام اینکه در حال شناسایی کارگران بدون قرارداد هستیم تا آنها هم سبد کالا بگیرند، گفت: طبق آخرین بررسی ها در کارگروه ویژه مقرر شده که سبد کالا حتی المقدور بر روی کارت های بانکی مشمولین پرداخت شود.

نوبخت: تمام کارگران فصلی و قراردادی سبد کالا می گیرند

همچنین محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در برنامه پایش درباره برنامه دولت برای ارائه سبد کالا گفت: تمام کارگران فصلی و قراردادی را در نظر داریم، به تمام کارکنان کشور استخدام کشوری و لشکری، تحت پوشش کمیته امداد و… اگر موارد خاصی باشد مردم می توانند به کمیته یا بهزیستی مراجعه کنند و درخواست دریافت سبد را ارائه دهند.

حا ج علی: یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگرسبدکالا می گیرند

اما تمام تاکیدات مسئولان مبنی بر ارائه سبد کالای حمایتی دولت به تمامی کارگران در حالی مطرح شد که بهمن حاج علی با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت اجرای این طرح است امروز در نشست خبری خود به عنوان مدیراجرایی تامین و توزیع سبد کالا با اشاره به اینکه قیمت هر سبد کالایی ۸۰ هزار تومان است گفت: جامعه هدف پیش بینی شده در حال حاضر ۱۵ میلیون نفر است و حداکثر تا فردا وزارت کار به عنوان متولی تامین جامعه هدف رقم اصلی را اعلام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه جامعه کارگری که مشمول دریافت سبد کالا می شوند حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است گفت: اتحادیه مرکزی کارگران (امکان) برای توزیع سبد کالایی کارگران مشخص شده است.

تناقض ها در صحبت های مسئولان دولتی به گونه ای است که اکنون تکلیف ۱۲ میلیون کارگر مشخص نیست و اگر ارائه سبد کالای دولت به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کارگر بسنده شود تکلیف سایر کارگران چه خواهد شد؟

با این حساب اگریک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر مشمول سبد کالای دولتی شوند، ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر از دریافت این سبد محروم خواهند شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات