ستاد اقتصادی دولت منابع جایگزین پول پرقدرت برای مسکن مهر را تعیین کرد

تکلیف پروژه های نیمه تمام مسکن مهر، یکشنبه شب در جلسه ستاد اقتصادی دولت که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید، روشن شد.

به گزارش افکارنیوز ، در ماه های اخیر، به رغم انتقادهای گسترده ای که به تزریق نامحدود پول از چشمه اعتباری بانک مرکزی به مسکن مهر می شد، اندک امیدواری هایی به آخرین شارژ خط اعتباری برای جمع شدن این طرح وجود داشت، اما با پافشاری بانک مرکزی بر قطع ارتباط خزانه بانک با پیمانکاران مسکن مهر سرانجام ستاد اقتصادی دولت ضمن شناسایی مسیر جایگزین خط اعتباری، به نگرانی بانک مرکزی، بابت آثار تورمی برداشت پول پرقدرت، پایان داد.
در ازای مسدودشدن خزانه بانک مرکزی به روی مسکن مهر، مقرر شده است تعدادی از بانک های دولتی تکلیف تامین مالی حدود نیم میلیون واحد مسکونی مهر نیمه کاره را از محل منابع داخلی خود برعهده بگیرند. تاکنون ۴۱هزار میلیارد تومان تسهیلات به مسکن مهر داده شده و ۷هزار میلیارد تومان نیز در تعهد بانک مسکن برای پرداخت قرار دارد، اما صرف نظر از این ۴۸هزار میلیاردی که از نگاه دولت پرداخت شده تلقی می شود، چیزی در حدود ۱۰هزار میلیارد تومان منابع جدید برای تکمیل همه نوع امکانات مسکن مهر مورد نیاز است.
طبق بسته پولی، بانک ها باید سالی ۲۰ تا ۲۵درصد منابع خود را به بخش مسکن تسهیلات دهند اما به جز بانک مسکن، سایر بانک ها حداکثر ۸درصد به این بخش اختصاص داده اند و حالا برای مسکن مهر، مکلف به تکمیل این نسبت هستند. اکنون باتوجه به تجربه تلخ سال۸۶ که بانک ها برای اولین بار مکلف به تامین مالی مسکن مهر شدند اما پرداخت نکردند، لازم است ضمانت قوی برای این همکاری تعریف شود.
ستاد اقتصادی دولت بالاخره خزانه بانک مرکزی را به روی مسکن مهر بست؛ جایگزین «خط اعتباری» چیست؟
تامین مسکن مهر از دو منبع مالی
برآورد عوامل مسکن مهر از پول مورد نیاز برای جمع کردن طرح: «۱۵۰۰۰ میلیارد تومان دیگر لازم داریم»
تکلیف «تامین» از بانک مرکزی به چند بانک دولتی محول می شود

 منع قانونی در استفاده مجدد از خط اعتباری بانک مرکزی و همچنین مخالفت یکدست در دولت با ادامه وابستگی «مسکن مهر» به چشمه پولی کشور، سرانجام باعث صدور رای به «قطع کامل ارتباط بین خزانه بانک مرکزی و پیمانکاران مسکن مهر» شد. دولت یازدهم زودتر از اینها درصدد بود چشمه بانک مرکزی را – به نفع مهار تورم و جلوگیری از رشد نقدینگی- به روی مسکن مهر ببندد، اما چون در معرفی منبع جایگزین خط اعتباری، اختلاف نظرهایی بین عوامل مسکن مهر و سیستم بانکی وجود داشت، این امیدواری مطرح بود که برای تکمیل باقی مانده های مسکن مهر تزریق هایی از طرف بانک مرکزی صورت بگیرد.
با این حال، آخرین امید به این تزریق روز گذشته از بین رفت و با پیگیری هایی که «دنیای اقتصاد» درباره جایگزین خط اعتباری انجام داد، مشخص شد: قرار است تکلیف تامین مالی پروژه های باقی مانده و تکمیل نشده در طرح مسکن مهر از روی دوش بانک مرکزی به منابع داخلی بانک های دولتی منتقل شود و در این مسیر وزارت راه وشهرسازی نیز از اعتبارات ریالی و دارایی های سرمایه ای خود همچون زمین، به تامین مالی مسکن مهر کمک کند.
ستاد اقتصادی دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور یکشنبه شب تشکیل جلسه داد و موضوع «تشکیک نسبت به ادامه شارژ مسکن مهر با خط اعتباری بانک مرکزی» را تعیین تکلیف کرد. رئیس کل بانک مرکزی دیروز با تشریح کلیاتی از آنچه در دفتر اسحاق جهانگیری برای طرح مسکن مهر تصمیم گیری شده، اعلام کرد: «تنها موضوعی که پروژه های مسکن مهر را بلاتکلیف کرده بود شیوه تامین مالی آن بود که شب گذشته در جلسه هیات دولت این موضوع نیز تعیین تکلیف شد و به این نتیجه رسیدیم که تامین مالی به روش های سالم برای مسکن مهر انجام شود؛ بنابراین تعیین روش سالم در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت و این روش سالم چیزی نیست، جز اینکه از پول پرقدرت بانک مرکزی استفاده نشود. » ولی ا… سیف که برای دومین بار طی چند روز گذشته از گره گشایی مالی در بخش مسکن خبر می دهد، همچون بار اول که از افزایش سقف وام خرید مسکن بدون اعلام مبلغ جدید وام گفته بود، این بار نیز جزئیات مسیر سالم تامین مالی مسکن مهر را باز نکرده است. اما پیگیری های روز گذشته «دنیای اقتصاد» درباره توافقاتی که در جلسه یک شنبه شب ستاد اقتصادی دولت برای مسکن مهر انجام شد، نشان می دهد: تعدادی از بانک های دولتی و تجاری کشور موظف خواهند شد جای خالی خط اعتباری بانک مرکزی را در این طرح پرکنند.
پایان چاپ پول
در طرح مسکن مهر تاکنون ۴۱ هزار میلیارد تومان پول نقد از محل خزانه بانک مرکزی توسط بانک مسکن به پروژه های مسکن مهر تزریق شده و ۷ هزار میلیارد تومان دیگر طبق قرارداد بانک مسکن با پیمانکاران مسکن مهر ظرف ماه های آتی پرداخت می شود.
بانک مرکزی در اصل، طبق مصوبه دولت قبل تعهد اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری به مسکن مهر را دارد، اما ظاهرا ۲ هزار میلیارد تومان از آن را با هدف جلوگیری از دامن زدن به تورم بیشتر، حاضر نیست بپردازد. از طرفی بررسی هایی که در وزارت راه وشهرسازی انجام شده، نشان می دهد: برای تکمیل ساختمان های ناتمام مسکن مهر و همچنین احداث همه نوع خدمات روبنایی و شهری در محله های مسکن مهر بین ۱۴ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان دیگر - اضافه بر ۴۸ هزار میلیارد تومان - منابع و اعتبار لازم است.

حسین عبده تبریزی مشاور مالی وزیر راه وشهرسازی در این باره به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: با توافق اخیر در دولت و بانک مرکزی بنا شده بخشی از این ۱۵ هزار میلیارد تومان یعنی بین ۶ تا ۷ هزار میلیارد توسط بانک ها و از منابع داخلی آنها تامین شود و بخشی هم از اعتبارات وزارتخانه و زمین های در اختیار کمک گرفته شود.

تجربه تلخ حساب روی بانک ها

 سال۸۶ زمانی که تبصره۶ بودجه۸۶ مسکن مهر را به دولت تکلیف کرد، ۶ بانک دولتی موظف شدند هر کدام حدود ۲۵۰ میلیاردتومان برای ساخت ۵/۱ میلیون واحدمسکونی، از محل منابع داخلی شان تسهیلات پرداخت کنند، اما بی میلی و عدم همکاری آنها دولت را به تعریف ۱۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری در بانک مرکزی مجاب کرد که این خط تا امروز ۱۰بار شارژ شده و ۳۳برابر افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب، لازم است ستاد اقتصادی دولت، بانک مرکزی و وزارت راه وشهرسازی برای جلوگیری از تجربه تلخ بازکردن حساب روی بانک ها، ضمانت قوی برای این همکاری تعریف کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات