غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور ظهر امروز با حضور در جمع خبرنگاران جزئیات جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، وی در این نشست خبری گفت: بعد از ظهر دیروز چهارمین جلسه کمیسیون تلفیق برگزار شد و در این جلسه کلیات لایحه بودجه سال ۹۳ با ۳۹ رای موافق، ۵ رای مخالف و یک رای ممتنع به تصویب رسید؛ خوشبختانه برای اولین بار بود که کلیات لایحه بودجه با ۸۷ درصد آرا در کمیسیون تلفیق به تصویب می رسد و این افزایش آرای موافق به دلیل ویژگی های مثبتی است که لایحه بودجه از آن برخوردار است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق همچنین گفت: رویکرد قانونی، شفافیت بندهای بودجه، رویکرد پاسخگویی و قابلیت افزایش نظارت بر بودجه از ویژگی های مثبت این لایحه بود که سبب شد کلیات آن با رای بالایی به تصویب برسد.

همچنین دولت در بودجه لایحه ۹۳ بر اساس قوانین بالادستی مکلف شده که پاسخگو باشد و به استناد بند ۴ ماده یک قانون برنامه و بودجه، دولت علاوه بر برنامه لایحه بودجه سال ۹۳، لایحه برنامه سال آینده را نیز ارائه کرد.

کاتب افزود: همچنین دولت همزمان با ارائه لایحه بودجه سال آینده، گزارش عملکرد سال ۹۰ را در ۳ جلد، سال ۹۱ را در سه جلد و عملکرد برنامه پنجم را هم در ۳ جلد به مجلس ارائه داد و در واقع مجموعا دولت ۱۲ جلد از احکام مرتبط با قانون بودجه را همراه با لایحه بودجه سال آینده به مجلس ارائه داده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از احکام قانون برنامه پنجم بحث عملیاتی کردن بودجه دستگاه های اجرایی است که دولت برای نخستین بار برای هفت دستگاه بودجه عملیاتی پیش بینی کرده و گزارش عملیاتی شدن بودجه ۲۷ دستگاه را هم به صورت مکتوب به مجلس ارائه داده است. همچنین بحث شفافیت که یکی از ایرادات نمایندگان مجلس در لوایح بودجه بود، امسال و در بودجه سال ۹۳ مورد توجه قرار گرفته و برای نخستین بار ردیف های متفرقه بودجه به میزان ۲۲ درصد کاهش یافته که این موضوع به شفافیت بودجه کمک می کند. همچنین تمام درآمدهایی که در قالب فروش اموال و دارایی ها و اوراق مشارکت است، در لایحه بودجه پیش بینی شده که بر این اساس ما هیچ رقم پنهانی در لایحه بودجه نداریم که این نشانگر شفافیت این لایحه است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه سخنان خود گفت: دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات در گزارش خود در مورد لایحه بودجه سال ۹۳ اعلام کردند که لایحه به صورتی تنظیم شده که به خوبی می توان بر عملکرد دستگاه ها نظارت کرد. البته کمیسیون برنامه و بودجه در جریان بررسی های خود برخی بندهایی که در مورد برداشت یک درصد از سرجمع درآمدها بود را حذف کرد تا با حذف این استثنائات که سبب کاهش نظارت بر بودجه می شود، شفافیت بودجه بیشتر شده و دستگاه های نظارتی بهتر بتوانند بر نحوه اجرای قانون بودجه و عملکرد دستگاه ها نظارت کنند.

کاتب با اشاره به نشست روز گذشته این کمیسیون گفت: در این جلسه نماینده دولت به مدت نیم ساعت گزارش داد و مرکز پژوهش ها نیز به مدت ۴۰ دقیقه نظر خود را درباره لایحه بودجه اعلام کرد. همچنین در این جلسه ما برای نخستین بار از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی دعوت کردیم تا نظر خود را در خصوص لایحه بودجه اعلام کنند که نماینده اتاق بازرگانی به مدت ۲۰ دقیقه دیدگاه خود و انتظارات بخش خصوصی را مطرح کرد که اولین انتظار آنها این بود که ما ثبات اقتصادی داشته باشیم و تغییرات نرخ ارز زیاد نباشد. یعنی قیمت ارز به شدت افزایش و کاهش پیدا نکند.

وی افزود: تقاضای دیگر آنها این بود که جهت گیری دولت در راستای انجام تکالیف بانک های عامل با بخش خصوصی به گونه ای باشد که تسهیلاتی که در لایحه بودجه تکلیف می شود، عملیاتی شود. همچنین تقاضای سوم اتاق بازرگانی تسویه مطالبات پیمانکاران از دولت بود، چرا که در حال حاضر پیمانکاران ۱۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارند که رقم بالایی است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به بدهی دولت به پیمانکاران گفت: البته در لایحه بودجه سال ۹۳، پیش بینی شده که دولت در بخش تملک دارایی ها، ۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد. همچنین دولت پیش بینی کرده که با دریافت تسهیلات از صندوق قرض الحسنه اسلامی و فروش اوراق مشارکت بتواند مطالبات پیمانکاران را پرداخت کند که این یک حرکت بسیار خوب است و می توان شاهد ایجاد یک تحرک در پروژه های عمرانی باشد.

کاتب اضافه کرد: خواسته دیگر اتاق بازرگانی استفاده درست از منابع صندوق توسعه ملی است، چرا که اکنون حدود ۵۲ میلیارد دلار در صندوق منابع وجود دارد که امیدواریم در سال ۹۳ شاهد افزایش مصرف از صندوق توسعه ملی باشیم و منابع صندوق بتواند به صورت تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: ما در جلسه روز گذشته پس از تصویب کلیات لایحه بودجه بررسی جزئیات لایحه بودجه را در قسمت درآمدها آغاز کردیم و در بخش اول درآمدی که مربوط به مالیات ها بود، مصوباتی را داشتیم. البته باید به این نکته اشاره کرد که درآمدهای مالیاتی که در لایحه بودجه ۹۳ پیش بینی شده نسبت به سال ۹۲،۱۸ درصد افزایش یافته که یکی از دلایل مخالفین با کلیات لایحه بودجه همین موضوع بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: مخالفین معتقد بودند که این رقم قابل دستیابی نیست، چرا که افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال ۹۳ نسبت به عملکرد ۹۲، حدود ۳۴ درصد افزایش یافته است. البته دولت و موافقین معتقد بودند که با ساماندهی دریافت مالیات ها این موضوع محقق می شود. همچنین نماینده دولت تصریح کرد که دولت به دنبال افزایش مالیات ها نیست و با آغاز به کار نرم افزار طرح نظام جامع، فرار مالیاتی به شدت کاهش می یابد و درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه ۹۳ محقق می شود.

" طرح نظام جامع اطلاعات مالیاتی از سوی سازمان مالیاتی کشور و به صورت نرم افزاری در حال تهیه است و سازمان مدیریت هم اعلام کرده که کل اعتبارات آن پرداخت شده است لذا قرار است این نرم افزار در سال ۹۳ افتتاح شود که پس از افتتاح این نرم افزار هیچ کس نمی تواند درآمدهای مالیاتی خود را پنهان کند و همین موضوع سبب تحقق افزایش ۱۸ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال آینده نسبت به سال جاری می شود. "

وی گفت: در بخش مالیات نقل و انتقال سرقفلی ها مصوب کرده بودیم که در سال ۹۲ حدود ۳۸۴ میلیارد تومان درآمد کسب کنیم که عملکرد ما در سال جاری ۴۱۶ میلیارد تومان بود. لذا از آنجا که عملکرد سال جاری مثبت بود، اعضای کمیسیون تلفیق پیشنهاد کردند که این رقم برای سال ۹۳،۵ درصد افزایش یابد. لذا مقرر شد که دولت در سال آینده از محل مالیات های نقل و انتقال های سرقفلی ها ۵۲۰ میلیارد تومان درآمد کسب کند.

کاتب ادامه داد: همچنین در بخش مالیات نقل و انتقال سهام هم مصوبه سال ۹۲ کسب درآمد ۳۲۷ میلیارد تومانی بود که عملکرد ما در این سال ۳۹۳ میلیارد تومان بوده است. لذا در لایحه سال ۹۳ پیش بینی شده بود که ۴۹۱ میلیارد تومان از محل مالیات نقل و انتقال سهام کسب درآمد کنیم که کمیسیون مبلغ ۵۱۱ میلیارد تومان را پیشنهاد کرد و دولت هم با این موضوع موافقت کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بر همین اساس گفت: حدود ۹ درصد از درآمدهای مالیاتی از محل مالیات های مستقیم و ۳۰ درصد مالیات های غیرمستقیم است که بررسی بخشی از این موضوع به جلسه عصر امروز موکول شده است. همچنین دولت پیشنهاد کرده بود که مالیات مشاغل افزایش یابد، اما کمیسیون با این موضوع موافقت نکرد و بعد از ظهر امروز نیز بحث مالیات و ارزش افزوده بررسی می شود و در واقع بخش مالیات ها امروز به پایان می رسد.

وی با بیان اینکه در هفته جاری بررسی قیمت درآمدهای لایحه بودجه به پایان می رسد، گفت: از هفته آینده بخش هزینه ای لایحه بودجه را مورد بررسی قرار می دهیم و پیش بینی می کنیم که ۶ یا ۷ بهمن لایحه بودجه به صحن علنی مجلس بیاید.

کاتب در خصوص بحث هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه سال ۹۳ نیز گفت: بر اساس توافق کمیسیون با دولت، قرار است بحث هدفمندی یارانه ها در قالب یک تبصره به کمیسیون تلفیق ارائه شود که یک بند از این تبصره درباره منابع درآمدی دولت در راستای اجرای فاز ۲ هدفمندی خواهد بود و بندهای دیگر مربوط به بخش هزینه ای آن است که بر اساس ماده ۷ قانون بخشی از هزینه های کسب شده از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باید به مردم پرداخت شود که در سال آینده نیز این پرداخت نقدی به همین میزان ۴۵۵۰۰ تومان ادامه خواهد یافت. همچنین مابقی هزینه ها مربوط به سرمایه گذاری دولت کمک به بخش تولید و کمک به بخش بهداشت و درمان خواهد بود.

سخنگوی کمیسین تلفیق در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با مبلغ پرداخت نقدی به مردم گفت: در حال حاضر در لایحه بودجه سال ۹۳، مبلغ پرداخت سرانه به هر فرد مانند سال ۹۲ پیش بینی شده است و این موضوع در بودجه آمده، اما بخشی که مربوط به اصلاح قیمت حامل های انرژی است در لایحه بودجه پیش بینی نشده که تصبره دولت باید در این زمینه باشد. البته با افزایش قیمت حامل های انرژی عملا فاز دوم هدفمندی آغاز می شود، اما اینکه کدام بخش از حامل های انرژی دچار افزایش قیمت شوند، مربوط به دولت است.

وی افزود: البته مجلس به دولت توصیه می کند که در افزایش قیمت حامل های انرژی به صورتی عمل کند که این موضوع موجب کاهش تورم و افزایش تولید شود و مثلا حامل های انرژی مانند برق که تاثیر مستقیمی بر تولید دارند، کمتر افزایش قیمت یابد و حامل های انرژی مانند بنزین که کمترین تاثیر را در تولید دارند، بیشتر افزایش قیمت دهد که البته همین نگاه هم در دولت وجود دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات