اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: برخی اظهارات ارزی ولی الله سیف را پیراهن عثمان کردند.

به گزارش افکارنیوز ، موسی غنی نژاد امروز در سومین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری، با اشاره به صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه نباید از کاهش نرخ ارزهای خارجی جلوگیری کرد، گفت: برخی این اظهار نظر سیف را پیراهن عثمان کردند که بانک مرکزی نمی خواهد نرخ دلار کاهش پیدا کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: این در حالی است که همه اقتصاددان ها بر این باور هستند که اجماع دارند که پایین نگه داشتن تصنعی نرخ ارز در گذشته تاثیر منفی در اقتصاد داشته است.

دبیر علمی سومین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکی و تولید با بیان اینکه اولویت سیاست های پولی بانک مرکزی باید کنترل تورم باشد نه تثبیت نرخ ارز و کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز مهمتر از هدف گذاری برای نرخ ارز معین است، افزود: از یکسال گذشته تلاطم ارزی در ایران شدت گرفت، این تلاطم در جهت افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد و مشکلات زیادی به همراه تورم دو رقمی برای فعالان اقتصادی به همراه داشت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه پس از انتخابات ۹۲ اوضاع تغییر کرد و افزایش قیمت ارز مهار شد، تصریح کرد: بعد از انتخابات اقتصاد با ثبات شد و شاهد کاهش نرخ ارز بودیم. اما چرا نرخ ارز در تابستان امسال بالا رفت، که در این زمینه می توان گفت، بازگشت جریان معکوس به دنبال انتخابات و گرایش به ثبات و کاهش برابری نرخ ارز ایجاد شد.

به گفته وی کاهش نرخ ارز را برخی از کارشناسان به مصلحت ندیدند و برخی معتقد بودند که به معنای تقویت پول ملی است و باید آنرا تقویت کرد. در این زمینه سیاست های ارزی که باید اتخاذ شود روشن نبود، به طور مشخص معلوم نبود که بانک مرکزی چه کار باید بکند تا التهابات بازار ارز کاهش یابد.

غنی نژاد ادامه داد: تثبیت نرخ ارز در شرایط تورم دو رقمی سیاستی نادرست بوده و تقویت تصنعی برابری پول ملی بوده است و این امر به اقتصاد داخلی لطمه زده است و واردات ارزان قیمت را زیاد کرده و به تولید داخلی لطمه زده و صادرات را هم دچار مشکل کرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در آن زمان پایین نگه داشتن تصنعی نرخ برابری ارز با تکیه به درآمدهای ارزی باعث واردات ارزان شده بود، گفت: این سیاست در سال های ۸۵ الی ۹۰ ادامه داشت و موجب آسیب دیدن تولید داخلی به علت واردات کالای ارزان قیمت شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: واردات باعث شد که تورم روی کالاهای غیر قابل مبادله مانند بازار مسکن برود و منابع ارزی به علت تشدید تورم کم شد اما مقامات وقت بانک مرکزی به دلایلی اصرار داشتن که نرخ ارز را پایین نگه دارند و متهم به تضعیف پول ملی نشوند.

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به اینکه شکل گرفتن بازار غیر رسمی ارز و چند نرخی شدن ارز از دیگر اثرات سیاست مذکور بود، تصریح کرد: پیشنهادهای اصلاحی ارائه شده از سوی کارشناسان به این شکل بود که حمایت از پول ملی باید با کنترل تورم صورت بگیرد نه با تثبیت نرخ ارز.

وی ادامه داد: بازار غیر رسمی حاکی از کمیابی منابع ارزی است و باید به رسمیت شناخته شود اما مقامات بانک مرکزی وقت برخورد پلیسی با صرافی ها انجام دادند درحالی که باید این بازار را تقویت می کردند. عده ای از آنها هنوز هم در زندان بسر می برند.

غنی نژاد در بخشی از سخنان خود به ماجرای شخصی به نام جمشید بسم الله که به گفته مقامات دولتی سابق نرخ ارز را در بازار تعیین می کرد، اشاره کرد و گفت: نرخ ارز معلول عملکرد اقتصادی است نه علت آن، نرخ ارز در بلند مدت بالا خواهد رفت و ما جلوی آنرا نمی توانیم بگیریم.

وی اظهار داشت: تک نرخی کردن ارز به معنای قدرت برابری خرید در بلند مدت است، بهتر است سیاست گذار پولی و ارزی در این جهت حرکت کند تا به جای اینکه دچار تلاطم های ارزی بعلت تثبیت نرخ ارز باشیم به تدریج این کار را انجام دهیم.

این کارشناس اقتصادی همچنین گفت: در نتیجه تحولات سیاسی ایران انتظارات بازار و بخش خصوصی خود را نشان داد و این باعث شد نرخ ارز تحت تاثیر قرار گیرد. انتظارات تورمی باعث کاهش نرخ تورم شد. تحریم به تلاطم های ارزی در کوتاه مدت به شدت دامن می زند، اما از تابستان سال جاری این تلاطم کم شد، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز مهمتر از تعیین نرخ ارز معین است.

غنی نژاد با تاکید بر این که تلاطم ارزی لطمه بیشتری از بالا و پایین بودن نرخ ارز دارد، بازسازی اعتماد عمومی نسبت به مسئولان پولی را مورد توجه قرار داد و گفت: در حالی که در دنیا روسای بانکهای مرکزی کم حرف می زنند اما مسئولان پولی ما در دوره قبل خیلی حرف می زدند؛ وقتی مشکلات ارزی شروع شده بود هفته ای دو بار یا سه بار مقامات پولی حرف می زدند و پیش بینی های آنها غلط در می آمد.

وی ادامه داد: با تغییر دولت در سال ۹۲ این اعتماد بازسازی و از تلاطم های ارزی کم شد اما مهم این است که این اعتماد حفظ شود. زمینه سازی برای حرکت در جهت یکسان سازی نرخ ارز نکته دیگری است که باید مورد توجه مسئولان باشد. البته یکباره نمی شود یکسان سازی نرخ ارز را انجام داد و نمی دانیم ۶ ماه دیگر این برنامه را اجرایی نمائیم، و این امر به مسائلی مربوط می شود مانند اینکه آیا گشایش ارزی صورت می گیرد یا خیر؟ اما باید زمینه سازی یکسان سازی نرخ ارز را انجام دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات