افزایش سقف وام خرید و ساخت مسکن، پرداخت وام به زوجین و انتقاد به آن، یک ساله شدن رکود خرید و فروش مسکن، تغییر موضع آخوندی نسبت به بانک مسکن و ابلاغ متن جدید و اصلاح شده قرارداد مسکن ویژه تهران در حالی از مهمترین اخبار بخش مسکن در هفته گذشته بود.

به گزارش افکارنیوز ، سرانجام شورای پول و اعتبار افزایش سقف وام خرید و ساخت مسکن را تصویب کرد و به نوعی به انتظارها پایان داد اما همین مصوبه نیز ظاهرا دارای تبعات منفی و مثبت بوده است.

برخی از مدافعان افزایش سقف وام خرید مسکن مدعی هستند که این افزایش سقف باعث رونق بازار مسکن می شود و هر چند معتقد هستند که این وام نمی تواند تاثیر منفی بر بازار بگذارد.

یکی از مدافعان مصوبه شورای پول و اعتبار محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن است.

او با بیان اینکه افزایش سقف وام مسکن رونق خرید و فروش را به بازار مسکن می آورد، می گوید: افزایش سقف تسهیلات مسکن به آن اندازه نیست که تاثیر زیادی بر قیمت مسکن بگذارد، چرا که متوسط قیمت مسکن در کشور و به خصوص در شهرستان ها یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است.

وی معتقد است: از زاویه بانک مسکن اگر بخواهیم این افزایش سقف وام مسکن را بررسی کنیم، باید بگوییم این افزایش سقف وام مسکن موجب ورود منابع به بانک می شود و از طرفی دیگر چون بازار مسکن در شرایط رکودی قرار دارد، موجب رونق خرید و فروش می شود.

البته اظهار نظر آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز در نوع خود جالب است چرا که او معتقد است: وام ۵۰ میلیونی مسکن برای شهرهای کوچک موثر است ولی هنوز برای تهران و شهرهای بزرگ نیاز به اقدامات بعدی دارد که امیدواریم بانک مرکزی به این موضوع رسیدگی کند و در مرحله بعدی این رقم افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: این افزایش سقف تسهیلات برای شهرهای کوچک موثر خواهد بود اما برای تهران و شهرهای بزرگ نیاز به اقدامات جدی است و بانک مرکزی در مرحله بعد باید وارد این اقدام شود و امیدواریم گام مثبتی باشد.

سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران نیز می گوید: افزایش سقف خرید وام مسکن باعث افزایش قیمت و رونق بازار مسکن است اما این افزایش قیمت به اندازه ای نیست که تورم ایجاد کند و تأثیر آن بر رونق و خروج رکود از بازار مسکن بیشتر است.

علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با اشاره به اینکه دولت به جای افزایش سقف تسهیلات مسکن باید از انبوه سازان حمایت می کرد می گوید: این افزایش سقف وام مسکن به جز تأثیر بر روی افزایش قیمت مسکن تأثیر خاص دیگری نخواهد داشت.

به هر حال باید منتظر ماند و دید آیا این افزایش سقف تسهیلات مسکن می تواند قدرت خرید را بالا ببرد و از طرفی قیمتها را تحت تاثیر قرار ندهد. هر چند بنگاهداران مسکن معتقد هستند که با وام ۳۵ میلیونی در تهران نمی توان خانه دار شد.

*انتقاد زوج های جوان به شرط وام ۵۰ میلیونی مسکن

در یکی از بندهای مصوبه شورای پول و اعتبار آمده است که به منظور کمک به تامین مسکن زوجهای جوان، سقف تسهیلات خرید برای هریک از زوجین که تاریخ وقوع عقد آنها از ۱۷ دی ما جاری به بعد باشد، تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال و جمعا معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بر روی یک واحد مسکونی (اخذ یک واحد مسکونی به عنوان وثیقه هر دو وام) از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تعیین می شود.

اما همین مصوبه نیز موجب انتقاداتی از سوی متقاضیان شد.

اکثر زوجین با انتقاد از تعیین تاریخ اعلام می کردند که برای استفاده از تسهیلات بهتر است که طلاق بگیریم و از نو ازدواج کنیم.

*تغییر موضع آخوندی نسبت به بانک مسکن

شاید تغییر موضع آخوندی نسبت به بانک مسکن را بتوان یکی از اخبار مهم بخش مسکن در هفته گذشته دانست.

مطرح کردن ورشکستگی بانک مسکن شاید آخرین انتقاد آخوندی به بانک مسکن بود چرا که همین موضوع باعث شد که هم مدیر عامل بانک مسکن و هم وزیر امور اقتصادی و دارائی به اظهارات او واکنش نشان دهند.

واکنش مدیر عامل بانک مسکن و وزیر اقتصاد بود که آخوندی را بر آن داشت تا برای بازدید و دیدار با مدیران بانک مسکن تمایل نشان دهد. هر چند که این دیدار یک بار از سوی وزیر راه و شهرسازی لغو و سپس با تماس مدیر عامل بانک مسکن برگزار شد اما دارای نکات مثبت و خوبی هم برای آخوندی و هم مدیران بانک مسکن داشت.

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با مدیران بانک مسکن گفت: من همواره به بانک مسکن علاقه مند بوده ام و معتقدم این بانک تاکنون یکی از سالم ترین بانک های کشور بوده است. بانک مسکن براساس بنیان درست استوار شده و عملکرد مبهم، آمار و اطلاعات نادرست و اهداف و روش های متضاد نداشته است.

آخوندی ادامه داد: با توجه به شرایط جدید، تنوع ابزارها و قوانین جدید، نقش امروز بانک مسکن در مقایسه با دهه ۷۰ این بانک متفاوت است و البته این از اهمیت آن کم نمی کند. بانک مسکن باید در بخش مسکن بازارسازی کند. باید بتواند با انواع ابزارهای مالی و اوراق بهادار و در یک سیستم باز، در نقش مهم ترین بازیگر اصلی و تنظیم کننده بازار مسکن ظاهر شود.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: به دلیل تحمیل مسکن مهر به بانک مسکن توسط دولت، باید تعهد حمایت این بانک هم از طرف دولت انجام شود.

* یک ساله شدن رکود خرید و فروش مسکن

رکود خرید و فروش مسکن در حالی این روزها یک ساله شده است که کاهش قیمت مسکن هم نتوانست منجر به از سرگیری معاملات شود و به گفته مشاوران املاک می توان امیدوار بود قیمت ها بدون تغییر تا پایان سال جاری افزایشی نخواهد بود.

مشاوران املاک می گویند: از آذر ماه سال گذشته رکود خرید و فروش مسکن به نوعی در بازار حاکم شد و هنوز هم ادامه دارد، اما نکته مهم این رکود این است که اگر چه قیمت مسکن کاهش یافته و حال بهترین زمان برای خرید است، اما ظاهرا هنوز متقاضیان مسکن منتظر کاهش بیشتر قیمتها هستند.

اگر چه سطح جدید قیمت مسکن در تهران حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد نسبت به اوایل سال جاری افت کرده است، اما چون تناسبی با قدرت خرید متقاضیان ندارد، هنوز نتوانسته معاملات در این بازار را رونق ببخشد. البته برخی از کارشناسان مسکن این کاهش قیمت را که در ماههای گذشته رخ داده در بازاری که دچار رکود است، غیر واقعی عنوان می کنند و می گویند: اکنون بهترین زمان خرید مسکن همین الان است.

*ابلاغ متن جدید و اصلاح شده قرارداد مسکن ویژه تهران

بعد از مدتها بلاخره قرارداد پیش فروش مسکن ویژه تهران اصلاح و از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد. در این قرارداد میزان قیمت عرصه و اعیان نیز مشخص شد.

واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران از ابلاغ متن جدید و اصلاح شده قرارداد پیش فروش مسکن ویژه تهران خبر داد و گفت: بهای زمین در مسکن ویژه ۱۵۸ میلیون تومان و بهای هر مترمربع (اعیان) یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان تعیین شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات