مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری از گزارش ناسا مبنی بر کاهش ۱۴۴ کیلومترمکعبی حجم آب شیرین خاورمیانه در طول ۶ سال خبر داد و گفت: ممکن است منابع آبی ایران در آینده به وضعیت امروز دریاچه ارومیه دچار شود.

به گزارش افکارنیوز ، همایون مطیعی گفت: کاهش ۱۴۴ کیلومتر مکعبی حجم آب شیرین خاورمیانه در طول ۶ سال و کاهش حجم آب های شیرین باعث می شود کشور در آینده با تشدید بحران آب روبرو شود و در آینده ای نزدیک ممکن است وضعیت آب کشور مشابه وضعیت دریاچه ارومیه شود.

مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری به گزارشی که به تازگی از سوی ناسا در خصوص منابع آبی خاورمیانه منتشر شده است اشاره کرد و گفت: در محدوده سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ در بخش هایی از نواحی دجله و فرات (ایران، سوریه، ترکیه و عراق) ، ۱۴۴ کیلومترمکعب آب شیرین از بین رفته و از ذخایر آبی منطقه کم شده است.

وی افزایش مصرف، تغییر اقلیم، کاهش بارش ها و افزایش تبخیر را از دلایل مهم کاهش حجم آب شیرین منطقه دانست و افزود: دریاچه ارومیه مدل کوچکی از وضعیتی است که کل کشور با آن مواجه است.

مطیعی با بیان اینکه حتی اگر شرایط بارش ها در حالت نرمال باشد باز هم با توجه به افزایش جمعیت با بحران آب مواجه هستیم گفت: برای روبرو شدن با این بحران باید از راه حل کشورهای دیگر استفاده کنیم. وی ادامه داد: مرکز IPCC پیش بینی کرده که طی سال های آینده مناطق خشک و نیمه خشک جهان به سمت خشک تر شدن و مناطق مرطوب به سمت افزایش سیلاب ها و تَر شدن حرکت می کند.

وی یادآور شد: مردم باید آگاه شوند که حتی با نرمال بودن بارش ها قرار نیست اتفاق خاصی در جهت افزایش منابع و ذخایر آبی در خاورمیانه بیافتد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات