معاون اول رئیس جمهور در نامه ای به وزیر صنعت و رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: چنانچه سایر واردکنندگان با چنین شرایطی حاضر به وارد کردن کالاهای اساسی باشند باید امکان استفاده از این فرصت برایشان فراهم باشد.

به گزارش افکارنیوز ، نامه اخیر احمد توکلی در خصوص اعطای اعتبار کلان ارزی به یک واردکننده واکنش معاون اول رئیس جمهور را در پی داشت و خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی دست به قلم شد.

 متن نامه اسحاق جهانگیری به محمدرضا نعمت زاده و ولی الله سیف به شرح ذیل است:

جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

جناب آقای دکتر سیف رئیس کل محترم بانک مرکزی

باسلام و احترام

دیشب نامه آقای احمد توکلی نماینده محترم مردم تهران را با عنوان ویژه خواری ۶۵۰ میلیون دلاری دیدم نکات ذیل را یادآور می شوم:

۱- در شروع بکار دولت تدبیر و امید یکی از نگرانی های عمده دولت کاهش میزان ذخائر کالاهای اساسی بود و از طرفی ده ها کشتی در آبهای کشور و بین المللی برای دریافت ارز (قیمت کالا) معطل بودند و تلاش مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیدا کردن روشی برای تأمین ارز که الحمدالله مثبت واقع شده و در زمان مناسبی به اطلاع ملت بزرگ ایران می رسد، بحمدالله با تدابیر اندیشیده شده اینک میزان ذخائر کالاهای اساسی در حد قابل قبولی است نگرانی از این جهت وجود ندارد. البته باید ذخیره استراتژیک کالاهای اساسی همواره اصلی ترین مسئله جنابعالی باشد.

۲- همزمان با شروع بکار دولت جدید قیمت ارز کشور از جمله برای واردات کالاهای اساسی از ۱۲۲۶۰ ریال به ۲۴۷۸۰ ریال با مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش یافت که خوشبختانه علیرغم این تغییر عمده در قیمت ارز (دوبرابر) قیمت کالاهای اساسی با تدابیر دولت تغییر چندانی پیدا نکرد.

۳- در سالها و حتی ماه ها قبل، ابتدا دولت ارز را به فروشنده پرداخت می کرد، سپس کالا حمل و تخلیه و ترخیص می شد، این اولین بار است که با تدبیر شما واردکننده، کالا وارد می کند و پس از چند ماه ارز خود را دریافت و به فروشنده پرداخت می کند.

نکته قابل تذکر این است که چنانچه سایر واردکنندگان با چنین شرایطی حاضر به وارد کردن کالاهای اساسی باشند باید امکان استفاده از این فرصت برایشان فراهم باشد، البته این نامه نگاری ها شما را از وظیفه اصلی که تأمین کالاهای اساسی و ذخیره سازی به میزان اعلام شده در این شرایط حساس کشور است، دور نکند.

در عین حالیکه سیاست دولت حمایت از بنگاه های اقتصادی در چهارچوب سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی می باشد، فضا برای فعالیت ناسالم اقتصادی فراهم نگردد و مراقبت نمایید تا اقداماتی که منجر به ناامن شدن حرکت های سالم اقتصادی می شود، صورت نپذیرد.

لطفاً به نحو مناسبی اطلاع رسانی کرده و نتیجه اقدامات را گزارش دهید.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رئیس جمهور

با اینکه هنوز خبر رسوایی ۳ هزار میلیاردی شرکت آریا و همچنین مه آفرید ۲ و دستگیری بابک زنجانی در اذهان مردم از تب و تاب نیفتاده است، صحبت از فرد دیگری است که این بار قریب به هزار میلیارد تومان تسهیلات معوقه بانکی دارد و از سوی دیگر با گرفتن انحصاری دلار سریع و یک اعتبار ۶۵۰میلیون یورویی سالانه و ۸۰ میلیون یورویی در مهرماه با توجه به نوع ارز اختصاص داده شده از هالک بانک ترکیه به جای بانک های چین که همه واردکنندگان با آن حواله داده شده و به علت تاخیر پرداخت و دموراژ سنگین پرداختی از بابت تاخیر زیان می بینند، به سود خلق الساعه و باده آوردی دست پیدا کرده است. این رانت چنان چشم گیر بوده است که صدای احمد توکلی را در آورده و مجبور می گردد تا ارسال نامه به پیشگاه ملت و ریاست مجلس جلوی این اجحاف بزرگ را بگیرید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات