معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به اصلاح دستورالعمل صندوق ضمانت سپرده ها، در مورد موسسات فاقد مجوز، گفت: کسانی که در موسسات غیرمجاز سپرده گذاری می کنند، مسئولیت متوجه خود آنها است و ما دیگر برای بازپرداخت وجوه، اقدامی نمی کنیم.

به گزارش افکارنیوز ، حمید تهرانفر در مورد نظارت بر موسسات پولی و فاقد مجوز، اظهارداشت: بانک مرکزی رویه قبلی را با شدت بیشتری ادامه می دهد و در همین رابطه هماهنگی بیشتر با مقامات امنیتی، دادستانی و قوه قضائیه را در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود: در آینده اصلا نباید موسسه ای وجود داشته باشد که بدون نظارت بانک مرکزی فعالیت کند، این تصمیم مقامات کشور است و به طور جدی از این مساله یک قدم هم عقب نخواهیم آمد.

معاون نظارتی بانک مرکزی ادامه داد: در روش اجرا، با صلابت و پیش آگهی به این موسسات اعلام می کنیم و اگر مشکلی برای این موسسات پیش بیاید، بانک مرکزی هیچ کمکی به آنها نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه کسانی که وجوه خود را نزد این موسسات قرار داده اند مسئولیت با خودشان است، گفت: همین امروز چند موسسه در مناطق مختلف کشور با مشکل مواجه شده اند و بانک مرکزی و سایر نهادها کمکی به آنها نخواهند کرد.

*مسئولیت سپرده گذاری در موسسات فاقد مجوز با صاحبان وجوه است

تهران فر تاکید کرد: افرادی که در موسسات غیرمجاز سپرده گذاری می کنند، مسئولیت متوجه خود آنها است.

وی گفت: بانک مرکزی باید بداند که نقدینگی در اقتصاد چگونه در گردش است، بنابراین تک تک موسسات و تحت هر شکلی که وجه مردم را جمع آوری می کنند، باید در دامنه نظارت بانک مرکزی قرار گیرند.

معاون نظارتی بانک مرکزی در مورد اخطارهای داده شده به موسسات فاقد مجوز، اظهارداشت: این اخطارها از گذشته تا به امروز بوده و از ارگان های مختلف کشوری هم این اخطارها داده شده و به همین دلیل حجت تمام است.

*بانک مرکزی دیگر برای بازپرداخت پول سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز اقدامی نمی کند

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی دیگر برای بازپرداخت پول سپرده گذاران در صورت بروز مشکل برای موسسات بدون مجوز، اقدامی نمی کند، گفت: قطعا بانک مرکزی دیگر کمکی به آنها نخواهد کرد زیرا در گذشته توجیه این بود که هنوز مردم مطلع نیستند و به حد کفایت اطلاع رسانی نشده است، ولی هم اکنون دیگر شرایط تغییر کرده است.

از تهران فر سوال شد چرا نام موسسات فاقد مجوز توسط بانک مرکزی اعلام نمی شود، که اینگونه پاسخ داد: اسامی موسسات مجاز را در سایت بانک مرکزی درج کرده ایم و حداقل انتظار می رود کسی که می خواهد دست ر نج خود را سپرده گذاری کند، نسبت به مجوز موسسه کسب اطلاع کند.

وی افزود: مردم نباید به جمله «تحت نظارت بانک مرکزی» درج شده روی تابلو موسسات اکتفاء کنند بلکه نام موسسات دارای مجوز در سایت بانک مرکزی درج شده است؛ بانک مرکزی نمی تواند در تمام کشور افرادی را موظف کرده و با موسسات بدون مجوزی که جمله تحت نظارت بانک مرکزی را درج کرده اند برخورد کند.

معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص موسساتی ادغام شده ای که همچنان با تابلو قبلی فعالیت می کنند، گفت: این موسسات هم جزو همین مسائل هستند و حتما باید تابلو ها را عوض کنند.

وی درباره بهبود نظارت استانی بانک مرکزی، اظهارداشت: نگرش ها در این باره متفاوت است، عده ای معتقدند نظارت بانک مرکزی نظارت عالیه است و در همه موارد نباید دخالت کند زیرا بانک ها خودشان بازرس دارند و همین که بانکی خوب اداره شود، برای بانک مرکزی ارتباط با بانک برای ایجاد اطمینان از سلامت اقدامات کفایت می کند.

تهران فر ادامه داد: نظارت استانی به دلیل شکل گیری موسسات فاقد مجوز خیلی مورد توجه قرار گرفته است و بانک مرکزی از طریق نمایندگی های استانی اقدامات لازم را انجام می دهد اما به شیوه سابق که در همه کشور نظارت کنیم، نخواهد بود.

وی در مورد برخورد با موسسات و بانک ها، گفت: بانک مرکزی ضابط قضایی و یا نیروی انتظامی نیست و هر دستگاهی وظیفه ای بر عهده دارد.

*اسامی موسسات دارای مجوز در سایت بانک مرکزی است

معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: اسامی موسسات دارای مجوز در سایت بانک مرکزی است و با نهادهای مربوطه هم به خوبی هماهنگ کرده ایم تا بر فعالیت موسسات نظارت شود.

*دستورالعمل صندوق ضمانت سپرده ها در حال اصلاح استتهران فر در پاسخ به سوالی در مورد صندوق ضمانت سپرده و اصلاح دستورالعمل آن، گفت: دستورالعمل صندوق ضمانت سپرده ها اشکالاتی دارد و آن این است که آنچه که در ابتدا به طور کلی توسط بانک مرکزی ابلاغ شد با آن دستورالعملی که تدوین شده تفاوت هایی دارد و به همین دلیل بر کلیّت دستورالعمل خدشه وارد شده است.

وی افزود: به همین دلیل باید یک بار از ابتدا همه دستورالعمل همخوان شود؛ هم اکنون در حال اصلاح این دستورالعمل هستیم.

*مجوزی جدید برای صرافی بانک ها نداده ایم/موافقت اصولی ها، مجوز نهایی می گیرند

وی درباره روش اعطای مجوز به بانک ها برای ایجاد شعبه صرافی، گفت: در ابتدا به بانک موافقت اصولی داده می شود و سپس براساس آن بانک شعب خود را تجهیز می کند.

معاون نظارتی بانک مرکزی اضافه کرد: پس از این اقدام با استفاده از اهرم های نظارتی بررسی می کنیم که آیا این شعبه آمادگی ارائه خدمت به مردم را دارد یا خیر؛ در صورت آمادگی شعبه، مجوز نهایی ارائه می شود.

وی تصریح کرد: بر همین اساس هم اکنون در حال اصلاح فرایند صدور مجوز برای موسساتی که موافقت اصولی ارائه و شعبه تجهیز شده است، هستیم و هنوز سیاست کلی برای مجوز در حال ارزیابی است.

تهران فر تاکید کرد: مجوز جدیدی به بانک ها برای ایجاد شعبه صرافی نداده ایم بلکه تنها پس از بررسی شرایط، به موافقت اصولی های صادر شده، مجوز نهایی فعالیت داده می شود.

*دستورالعمل تاسیس صرافی های آزاد اصلاح می شود

این مقام مسئول بانک مرکزی در مورد دستورالعمل افزایش سرمایه اولیه صرافی ها، گفت: آن دستورالعمل دارای برخی اشکالاتی است که مورد توجه مقامات ارشد کشور هم بوده است؛ آن دستورالعمل در حال بازنگری است.

معاون نظارتی بانک مرکزی در مورد تعداد درخواست های ارائه شده برای تاسیس بانک، اظهارداشت: فکر می کنم حدود ۵۰ درخواست ارائه شده است.

وی تاکید کرد: صدور مجوز برای بخش های مختلف بازار پول هیچگاه متوقف نخواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات