معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سناریوهای طراحی شده توسط دولت برای قیمت حامل های انرژی گفت: این سناریوها در جلسات هیات دولت بررسی شده و یکی از آن ها نهایی خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، شاپور محمدی در جمع خبرنگاران با اعلام این موضوع تصریح کرد: در حال حاضر سه سناریو در این رابطه مطرح شده که تلاش می کند در مورد قیمت های حامل های انرژی و همچنین رقم قابل تحمل برای مردم تبیین مشخصی ارائه کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر این موضوع مطرح است که افزایش قیمت حامل های انرژی در قالب گام دوم هدفمندی یارانه ها یک دفعه باشد یا در مراحل سه و یا چهار ساله طراحی و اجرا شود.

محمدی درباره رقم دقیق قیمت بنزین نیز گفت: هنوز این موضوع مشخص نشده و در حال بررسی طرحی هستیم که نشان دهد افزایش قیمت ها در چند مرحله عملیاتی خواهد شد. به هر حال قانون ما را موظف کرده قیمت فروش حامل های انرژی را به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس برسانیم اما این که این موضوع چه زمانی نهایی شود هنوز نیاز به بررسی دارد.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره زمان مشخص شده در قانون برای رسیدن قیمت فوب خلیج فارس نیز، توضیح داد: این مساله برای سال ۹۳ در نظر گرفته شده است اما به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی و نیاز به بحث هایی که وجود دارد فرصت لازم است.

وی با بیان این که حرکت سرمایه تابع نرخ بازدهی دارایی ها در بازار است، تصریح کرد: این موضوع منطقی است که یک سرمایه گذار خصوصی منابع خود را جابه جا کرده و به حوزه هایی انتقال دهد بازده بیشتری داشته باشد در حال حاضر فضاهایی مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک و یا پروژه هایی که توسط وزارت نفت اداره می شوند می تواند جزو این حوزه های خاص باشد.

محمدی با اشاره به جابه جایی های بیشتری که در بین سرمایه گذاری های کوچک صورت می گیرد، اظهار کرد: در نگاه اول به این نتیجه می رسیم که حجم سرمایه گذاری هایی که جابه جا می شود بسیار زیاد است اما این روند به کاهش سرمایه گذاری های بلند مدت تبدیل نخواهد شد.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با برنامه های دولت برای کنترل شاخص تورم نیز، عنوان کرد: دولت در مرحله نخست سعی کرده با کنترل پایه پولی و جلوگیری از وارد شدن پول پر قدرت به بازار نقدینگی را کنترل کند این موضوع می تواند در قالب کنترل تورم و کنترل نرخ ارز به عنوان یک بسته سیاستی در بیاید.

وی افزود: این بحث ها در بین صحبت های دکتر هاشم پسران نیز مطرح شد که هر چند دو شاخص تورم و نرخ ارز در کوتاه مدت بر یکدیگر تاثیر علت و معلولی ندارند اما از حرف های ایشان این طور بر می آید که در بلند مدت می تواند بر روی یکدیگر تاثیر گذاشته و با کنترل بازارهای ارزی بر شاخص تورم نیز تاثیر مثبتی گذاشته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات