مقیمی نایب:

نایب رئیس دوم کمیسیون عمران گفت: هنوز یک ماه از اظهار نظر وزیر مسکن مبنی بر تورم زا بودن وام های مسکن مهر نگذشته که وام ۳۵ میلیون تومانی خرید مسکن به تصویب رسیده بنابراین اطلاعات آنها در خصوص تورم زایی مسکن مهر نادرست است.

به گزارش افکارنیوز، احمد علی مقیمی نایب رئیس دوم کمیسیون عمران مجلس در مورد اینکه آیا افزایش وام مسکن طبق مصوبه شورای پول و اعتبار باعث افزایش قیمت مسکن می شود، گفت: این نوع تصمیم گیری ها یک نوع مُسکّن است و اگر تمهیداتی در این زمینه اندیشیده نشود، قطعا تورم زا خواهد شد.

وی افزود: اتفاق تازه ای رخ نداده، زیرا در طرح مسکن مهر تا سقف ۲۸ تا ۳۰ میلیون تومان به ساخت و ساز های صنعتی وام پرداخت می شد که الان این وام به ۳۵ میلیون تومان افزایش یافته و با تورم موجود این ۳۵ میلیون تومان قدرت خرید ۲۸ میلیون تومان سابق را هم ندارد.

نایب رئیس دوم کمیسیون عمران اظهار داشت: کمتر از یک ماه قبل وزیر راه و شهرسازی و اعضای شاخص دولت در اظهارنظرهایی مسکن مهر را عامل تورم دانستند و همچنین اعلام کردند که بانک مسکن ورشکسته شده است، اما بعدا از حرف خود برگشتند.

مقیمی تصریح کرد: با افزایش سقف وام خرید مسکن باز هم میزان نقدینگی افزایش می یابد، بنابراین یا اطلاعات آنها نادرست بوده که مسکن مهر را تورم زا دانسته اند و اگر اطلاعات آن ها درست بوده است، پس چگونه شورای پول و اعتبار وام خرید ۳۵ میلیون تومانی را تصویب کرده است.

وی افزود: این دوگانگی ها در بیان و تصمیم باعث می شود که جامعه همیشه در التهاب باقی بماند.

نایب رئیس دوم کمیسیون عمران گفت: برای حوزه مسکن کارشناسان دولت، وزارت مربوطه، کمیسیون عمران باید کار کارشناسی انجام دهند و در این حوزه طرحی را مدون و قانونی کنند تا مسکن از این فراز و فرودها خارج شود.

مقیمی گفت: اگر قرار است وام ۳۵ میلیون تومانی به افراد پرداخت شود خوب این کار قبلا هم در قانون خود مالکی انجام می شده و اگر قرار است این وام در اختیار دستگاه های متولی و انبوه سازان قرار گیرد، این کار نیز قبلا در قالب مسکن مهر انجام می شده، پس کار جدیدی صورت نگرفته است.

وی افزود: برای حل مشکل مسکن باید چیزی بین خود مالکی و حوزه نظارت دولت مصوب و پیگیری شود.

نایب رئیس دوم کمیسیون عمران اظهار داشت: مشکل مسکن محرومان و یا کاهش قیمت مسکن با تصمیمات اتفاقی حل نمی شود، بلکه با این گونه تصمیمات اتفاقی افزایش قیمت مسکن را در پی خواهیم داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات