پس از توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر آغاز اجرای توافق هسته ای ژنو و درخواست اوباما از کنگره برای عدم تصویب تحریم های جدید علیه این کشور، قیمت نفت برنت روز دوشنبه کاهش یافت و به ۱۰۷ دلار در هر بشکه نزدیک شد.

به گزارش افکارنیوز ، پس از توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر آغاز اجرای توافق هسته ای ژنو و درخواست اوباما از کنگره برای عدم تصویب تحریم های جدید علیه این کشور، قیمت نفت برنت روز دوشنبه کاهش یافت و به ۱۰۷ دلار در هر بشکه نزدیک شد.

قیمت ها پس از افزایش در روز جمعه، همچنین به دلیل انتشار آمارهای ضعیف از میزان فرصت های شغلی ایجاد شده در آمریکا، رو به کاهش گذارده است.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه، پس از افزایش ۸۶ سنتی در روز جمعه، امروز با ۱۵ سنت کاهش به ۱۰۷ دلار و ۱۰ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز که روز جمعه یک دلار و ۶ سنت افزایش یافته بود، کاهش یافت و به ۹۲ دلار و ۴۵ سنت رسید.

چی تات تان، تحلیلگر موسسه فیلیپ فیچرز در سنگاپور گفت: «اظهارات اوباما به نفع ایران بود و با توجه به افزایش احتمال عرضه بیشتر نفت ایران در بازار، موجب کاهش بیشتر قیمت در بازار نفت می شود. »

گزارش روز جمعه وزارت کار آمریکا از فرصت های شغلی ایجاد شده در این کشور که بسیاری در انتظار آن بودند، افزایش ۷۴ هزار فرصت شغلی در ماه دسامبر را نشان می داد که کمترین رشد میزان فرصت شغلی از ژانویه ۲۰۱۱ تاکنون بود.

تان افزود: «در حالی که آمارها نسبتا ناامید کننده بودند، این موضوع به کاهش پیش بینی ها در مورد تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو کمک می کند. » خرید ماهیانه ۸۵ میلیارد دلاری اوراق قرضه توسط فدرال رزرو آمریکا موجب افزایش نقدینگی و بالا رفتن تمایل سرمایه گذاران برای حضور در بازارهای پر ریسکی همچون بازار نفت شده است.

اوباما دیروز از کنگره خواست تا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع نکند. وی گفت، این اقدام توافق ۲۴ نوامبر که هدف آن دادن فرصتی شش ماهه به دو طرف برای رسیدن به یک توافق جامع می باشد را تضعیف می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات