یک فعال کارگری پیش بینی کرد که دولت دستمزد سال آینده کارگران را بین ۱۸ تا ۲۵ درصد افزایش بدهد.

به گزارش افکارنیوز، حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: با شناختی که از دولت تدبیر و امید و رویکردهای آن دارم معتقدم که حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده بیش از ۱۸ درصد خواهد بود و پیش بینی من این است که حداقل دستمزد را بین ۱۸ تا ۲۵ درصد بالا خواهد برد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دولت یکسری هدفگذاری ها را در پیش گرفته تا در سال آینده با برخی مولفه ها و شاخصه ها از حالت رکود و تورم خارج شود.

*نقدینگی کشور در مرز ۶۰۰ هزار میلیون تومان!


حاج اسماعیلی افزود: طبعا بحث محدود افزایش دستمزدها یکی از موضوعاتی است که در شرایط اقتصادی و رونق سال آینده تاثیرگذار است و دولت مصمم است تا با افزایش محدود دستمزدها هم به کنترل نقدینگی جامعه که اکنون به مرز ۶۰۰ هزار میلیون تومان در کشور رسیده کمک کند و هم از افزایش تورم سرسام آور جلوگیری شود.

وی گفت: دولت معتقد است که افزایش دستمزد کارگران کمتر باشد تا کارفرمایان قدرت پرداخت را داشته باشند در حالی که اگر این برنامه در نظر دولت است باید در کنار افزایش محدود دستمزد با برخی اقدامات حمایتی، خلا دستمزد کارگران را پوشش دهد.

*حفظ کارگاه برای کارفرما مهمتر از دستمزد کارگر


به گفته این فعال کارگری، توان پرداخت کارفرمایان در حال حاضر ضعیف است و بیش از آنکه درگیر بحث دستمزد کارگران و افزایش آن باشند، فعالیت کارگاهشان برایشان در اولویت است و با چنگ و دندان به دنبال حفظ کارگاه خود هستند.

وی با انتقاد از عملکرد دبیرخانه شورای عالی کار اظهار کرد: دبیرخانه شورای عالی کار باید در طول سال به بحثهای حقوق کار ورود کند و و برای مشکلات و موضوعاتی که چالش اصلی روابط کار کشور است تشکیل جلسه بدهد ولی می بینیم که دو ماه مانده به پایان سال مذاکراتش را از سر می گیرد و بحثهایی مطرح می شود که بیشتر تبلیغاتی و گمانه زنی است و از کار کارشناسی و فنی تبعیت نمی کند.

*ضعف دبیرخانه شورای عالی کار در ورود به مبحث دستمزد


به اعتقاد این فعال کارگری، دبیرخانه شورای عالی که در طول سال باید فعالیت مستمری در بحث" دستمزد" به عنوان یکی از چالشهای اساسی حوزه روابط کار داشته باشد، دچار ضعف جدی است و از قدرت لازم برای جمع کردن گروههای کارفرمایی، کارگری برای مذاکرات دستمزد طی سال برخوردار نیست.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: کمیسیونها، کمیته ها و بدنه کارشناسی نهادهای کارگری، کارفرمایی و مهمتر از آن شورای عالی کار که حضور دولت در آن مطرح است در طول سال باید به ابعاد افزایش دستمزد بپردازند و بر مبنای تامین منافع گروههای کارگری و کارفرمایی، ثبات و پایداری اقتصادی و شرایط بازار کار تصمیم گیری کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات