یک کار شناس بورس در گفت و گو با افکارنیوز پاسخ داد؛

سهام داران حقیقی ۷۰ درصد حجم معاملات را در اختیار دارند بنابراین رفتارشان در بورس مهم است و با توجه به اینکه تجربه کافی نیز ندارند عرضه سنگین رخ داد که این مسائل باعث شد در نمادهایی مثل خودرو، بانک ها و تجهیزات که عمده سهامداران آن ها افراد حقیقی هستند ریزش داشته باشیم.

گروه اقتصادی - همایون دارابی کار شناس بورس در خصوص افت ۲۰۰۰واحدی شاخص بورس به افکارنیوز گفت: ۴ روز پیاپی بازار منفی بوده که ابهام در نتایج مذاکرات هسته ای در ژنو، بحث هدفمندی یارانه ها، و لایحه بودجه از جمله عوامل این سقوط شاخص بوده است.

به گزارش افکارنیوز؛ وی همچنین مباحث مربوط به افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها را از دیگر عوامل سقوط شاخص ها عنوان و تصریح کرد: اخبار ضد و نقیض از کمیسون صنایع و انرژی مجلس و اعلام قیمت ها بین ۱۲ تا ۱۸ سنت باعث شد گروه پتروشیمی که ۴۲ درصد بورس را بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم در اختیار دارند نیز در سقوط شاخص ها تاثیرگذار شوند.

دارابی با اشاره به اینکه تصمیم روز گذشته مبنی بر اتصال بازار پایه به فرابورس باعث تلاطم و ترس در سهامداران حقیقی شد، توضیح داد: سهام داران حقیقی ۷۰ درصد حجم معاملات را در اختیار دارند بنابراین رفتارشان در بورس مهم است و با توجه به اینکه تجربه کافی نیز ندارند عرضه سنگین رخ داد که این مسائل باعث شد در نمادهایی مثل خودرو، بانک ها و تجهیزات که عمده سهامداران آن ها افراد حقیقی هستند ریزش داشته باشیم.
وی مصوبه وام بانکی املاک را نیز منجر به سرازیر شدن نقدینگی از بورس به سمت مسکن دانست و خاطرنشان کرد: در کل آذر و دی ماه زمانی است که بازار رشد منفی دارد و بعد از این مدت به روال قبلی باز خواهیم گشت.

این کار شناس بورس همچنین به عرضه خصوص سازی به عنوان دیگر عامل سقوط شاخص اشاره و اظهار داشت: فروش ۲۵۰ میلیارد تومانی سهام از سوی سازمان خصوصی سازی نیز بازار را با فشار مواجه کرد و باعث شد که نقدینگی از بازار خارج شود.

وی عدم انتشار گزارش ۹ ماهه را نیز در روند رشد شاخص ها بی تاثیر ندانست و تاکید کرد: چنانچه گزارشات ۹ ماهه منتشر شود ابهامات وضعیت کلی شرکت ها برطرف شده و پیش بینی سود آینده نیز امکان پذیر خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات