حداقل دستمزد کارگران در سال آینده در یک مناظره تلویزیونی در حال بررسی است. کارگران: افزایش مزد به اندازه تورم باشد، کارفرمایان: افزایش حقوق بر اساس بهره وری باشد.

به گزارش افکارنیوز ، حداقل دستمزد کارگران در سال آینده در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد.

میهمانان این مناظره ناصر چمنی عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران کشور، حسین راغفر استاد اقتصاد اجتماعی و فقر در دانشگاه الزهرا (ص) ، حسن صادقی عضو کانون شورای اسلامی کانون اسلامی کارگران، جمشید عدالتیان شهریاری عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنعت و معدن و کشاورزی ایران و حسین فروتن مهر عضو هیات مدیره کانون عالی کارفرمایان کشور هستند.

چمنی: هیچ وقت مزدی براساس تورم واقعی برای کارگران تعیین نشد

عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران کشور با اشاره به اینکه افزایش مزد کارگران با تورم همخوانی ندارد، گفت: خرید مسکن با این حقوق ها برای کارگران آرزو شده است.

ناصر چمنی عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران کشور در برنامه مناظره تلویزیونی که در خصوص دستمزد سال آینده کارگران برگزار شد، اظهار داشت: همیشه از کلمه افزایش برای حقوق کارگران استفاده می کنیم در حالی که هیچگاه افزایش حقوقی برای کارگران وجود نداشته و زمانی افزایش معنا پیدا می کند که حقوق کارگران بیش از تورم اعلامی بسته شود.

*دستمزد کارگران همیشه کمتر از تورم بوده است

وی افزود: به جز یک سال در سال های اخیر، همیشه کمتر از تورم اعلامی بانک مرکزی کارگران حقوق دریافت کردند و در چند سالی که کمتر از میزان تورم حقوق بسته شده و کارگران در تأمین نیازهای خود با مشکل مواجه هستند که اثرات آن در جامعه مشخص می شود.

به گفته این فعال کارگری در پی سال های اخیر دستمزد کارگران ۶ درصد کمتر از تورم بوده و به همین دلیل باید از بخش های مختلف زندگی خود مانند بهداشت و خورد و خوراک بزنند.

*خرید مسکن برای کارگران به آرزو تبدیل شده است

وی تأکید کرد: خرید مسکن دیگر برای کارگران آرزو شده است و همچنین طبق ماده ۴۱ قانون کار تورم اعلامی بانک مرکزی ملاک افزایش حقوق کارگران بوده اما در سال های گذشته این موضوع محقق نشده است.

چمنی با بیان اینکه اول سال همیشه تولیدکنندگان روی قیمت کالاهای خود می کشند اما کارگران مجبور هستند ۱۲ ماه را صبر کنند تا تورمی که طی این ماهها بر دوش کارگر بوده را در سال بعد جبران کنند.

وی تأکید کرد: هیچ وقت مزدی براساس تورم واقعی برای کارگران تعیین نشد و همیشه کمتر از تورم بوده و اکنون نیز همخوانی ندارد به خصوص در یک و نیم سال اخیر که تورم نجومی بوده و کمتر از آن افزایش یافته است.

راغفر: فرار مغزها به دلیل کمبود دستمزدها

یک استاد اقتصاد گفت: یکصد سال است که در ایران فرار مغزها داریم و این به دلیل سیاست های دستمزدی بوده و این باعث شده که افراد به حقوق خودشان دسترسی پیدا نکنند و به همین دلیل سرمایه های بزرگی از کشور بواسطه اینکه دولت ها مسئولیت های خود را اجرا نکرده اند، خارج شده است.

 حسین راغفر استاد اقتصاد و متخصص اقتصاد اجتماعی که موافق افزایش دستمزد کارگران به اندازه واقعی بود در برنامه امروز مناظره با عنوان «حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۳» گفت: فکر می کنم این سوال و تقابل شکل گرفته یک تقابل غط است و بنظرم بایستی توجه کرد که دستمزد یکی از اصلی ترین متغیرهای اقتصادی است که روی متغیرهای دیگران تأثیر می گذارد و از آنها تأثیر می پذیرد.

* تعارض بین کارگر و کارفرما نیست، دولت مقصر است

وی افزود: این تعارض و تقابل که اشاره می شود که طرفدار کارگر یا کارفرما هستید تعارض غلطی است امروز کارگر و کارفرما به این نتیجه رسیدند که مقصر کسی دیگری است که هر دو قربانی سیاست های غلط شده اند.

این استاد اقتصاد گفت: در خیلی جاها کارگر و کارکرفرما با هم تفاهم می کنند ولو اینکه ۶ یا ۷ حقوق نگیرند و همه در تلاش برای حفظ کار هستند.

راغفر اظهار داشت: اصلی ترین مشکل، مشکل سیاست های اقتصادی دولت بوده که به نفع گروه های برخوردار و به زیان کل جامعه بوده است. فقط مسئله دستمزد کارگر نیست بلکه مسئله دستمزد کل نیروی کار است.

وی افزود: این کارفرما نیست که بایستی این را بپردازد بلکه این دولت است که ما به ازای خطاهای دولت باید به عنوان مابه التفاوت این دستمزد را به کارفرما بپردازد تا وی هم به کارگر و نیروی کار بپردازد و ممکن است همه آن به صورت نقدی نباشد.

این استاد اقتصاد اظهار داشت: به واسطه شکاف واقعی بین دستمزد واقعی و نیروی کارگر افتاده است بخشی از این مابه التفاوت دستمزد می تواند به صورت کالا و خدمات ارائه شود.

راغفر گفت: اصلی ترین وظیفه دولت ها در کشورهای صنعتی جمع آوری مالیات و توزیع آن برای ارائه خدمات به انسان ها برای امکان پذیر زندگی انساهاست.

*فرار مغزها یکصد سال است

وی گفت: یکصد سال است که در ایران فرار مغزها داریم و این به دلیل سیاست های دستمزدی بوده و این باعث شده که افراد به حقوق خودشان دسترسی پیدا نکرده اند و به همین دلیل سرمایه های بزرگی از کشور خارج شده است بواسطه اینکه دولت ها مسئولیت های خود را اجرا نکرده اند.

صادقی: مزد هیچ نقشی در تورم ندارد/ سیاست های بودجه ای عامل افزایش تورم

رئیس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه دستمزد هیچ نقشی در تورم ندارد، گفت: سیاست های بودجه ای دولت مهمترین عامل افزایش تورم بوده است.

در جریان مناظره تلویزیونی امروز، حسن صادقی رئیس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری ضمن موافقت با افزایش دستمزد کارگران اظهار داشت: بحث افزایش دستمزد نقشی در تورم نداشته و سوال برنامه مبنی بر افزایش دستمزد متناسب با تورم انحرافی است.

*تورم ارتباطی به حقوق ندارد

وی ادامه داد: آمار و ارقام کاملا واضح و روشن است. اگر حقوق و دستمزد افزایش نیابد، تورم در ایران سیر صعودی خواهد داشت.

صادقی گفت: در زمان جنگ هیچ افزایش حقوقی نداشتیم، اما تورم همچنان در حال افزایش بود بنابراین تورم هیچ ارتباطی به حقوق ندارد.

*۶۷درصد کارگران درآمدشان عقب تر از هزینه است

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه هم اکنون درآمد نیروی کار با هزینه هایش هم خوانی ندارد و شکاف بزرگی در این بین دیده می شود، گفت: ۶۷ درصد کارگران درآمدشان عقب تر از هزینه هایشان است بنابراین مجبورند با پرکاری، اضافه کاری، تاکسیرانی یا نگهبانی شیفت شب کمبود درآمد خود را جبران کنند.

وی گفت: به لحاظ علمی اثبات می کنیم که حقوق و دستمزد هیچ نقشی در تورم نداشته است. در سال ۸۸، حقوق ۸.۷ درصد افزایش اما تورم به اندازه ۲۱ درصد رشد داشت.

وی با بیان اینکه آنچه که موجب نارسایی اقتصادی می شود، سیاست های بودجه ریزی نادرست دولت است، گفت: بودجه های عمرانی موجب افزایش تورم و به حاشیه بردن تولید و ایجاد رانت در اقتصاد می شود.

صادقی همچنین در پایان با تاکید دوباره بر اینکه مزد هیچ نقشی در تورم ندارد، گفت: باید طوری برنامه ریزی کنیم تا بین زندگی کارگر و درآمدش تعادل ایجاد شود.

عدالتیان: امروز هیچ کارمندی زیر یک میلیون تومان حقوق نمی گیرد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بنگاه های اقتصادی قربانی سیاست های غلط دولت دهم هستند.

 جمشید عدالتیان در برنامه مناظره امروز که با موضوع حداقل دستمزد در حال برگزاری است گفت: چیزی به نام جنگ کارگر و سرمایه وجود ندارد و فضای ایجاد شده را نمی پسندم.

وی افزود: همه کسانی که کار می کنند چه کارمند و چه کارگر و همه کارکنان باید مشمول این قانون و افزایش دستمزد شوند و من معتقدم قانون باید بر کلیه کارکنان تعمیم داشته باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایرانی گفت: بزرگترین سرمایه کارآفرین نیروی انسانی است لذا نیروی انسانی باید رضایت کافی داشته باشد تا هم کارگر و هم بنگاه روی پای خودشان بایستند.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط امروز قربانی اصلی بنگاه های اقتصادی هستند گفت: بنگاه های اقتصادی قربانی سیاست های غلط هستند و چگونه است وقتی که ما مسئول تورم نیستیم ولی باید جوابگوی تورم باشیم؟ چرخ اقتصاد نمی چرخد ولی ما باید جوابگو باشیم. جنگ امروز جنگ بین کار و سرمایه نیست. جنگ با سیاست های غلط دولت دهم است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: من دلم به حال کسانی می سوزد که کار ندارند و باید سر کار بیایند.

وی افزود: امروز هیچ کارمندی زیر یک میلیون تومان حقوق نمی گیرد لذا حداقل دستمزد نمی تواند تعیین کننده حقوق باشد اما معیاری برای افزایش است در حالی که بسیاری از کارهای آزاد مرتبا خدمات را گران کرده و حقوق خود را افزایش می دهند.

فروتن مهر: حقوق ۷۰۰ هزار تومانی کفاف زندگی کارگر را نمی دهد/خودم را کارگر می دانم

عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان گفت: با حقوق ۷۰۰ هزار تومانی نمی توان هزینه زندگی کارگر را تامین کرد.

 حسین فروتن مهر عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان در برنامه تلویزیونی مناظره، با بیان اینکه خود را کارگر می دانم و معادل آنها کار می کنم، اظهار داشت: اکنون بیش از ۴۴ سال است دو شیفت کار می کنم و مشکل اصلی جامعه مدیریت است. سال گذشته افزایش حداقل دستمزد ۲۵ درصد بود و طبق آمار وقتی نگاه می شود با بقیه سطوح بیش از ۴۶ درصد به کارگران پرداخت شده است.

فروتن مهر اظهار داشت: نمودار افزایش دستمزد و تورم از سال ۷۵ تا ۸۵ نشان می دهد که طی این سال ها تورم ۳۰۰ درصد بوده و افزایش دستمزد ۶۰۰ درصد بوده است ولی مشکل کارگران مسکن و هزینه های جاری است که اکنون با ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان پاسخگوی نیازها نیست و می فهمیم خط فقر کجاست و اکنون در بخش تولیدی خودمان حقوق به این صورت پرداخت نمی کنیم و با ترفندهای مختلف سعی در افزایش آن داریم.

این فعال کارفرمایی با تأکید براینکه باید کمک کنیم تا مشکلات جامعه تولید حل شود، تصریح کرد: قرار بود بهره بانکی یک رقمی شود اما به ۳۰ درصد رسید و جلوی واردات بی رویه گرفته شود که محقق نشده است و هیچکدام از مسائل کلی کارگران نیز حل نشده است.

به گفته وی با هر تورمی که فکر کنید دستمزد کارگران تعیین شود اما باز از اول سال با نبود مسئولیت و مدیریت و کنترل قیمت ها افزایش قیمت نفت، گاز، بنزین چندین برابر می شود می بینیم که نمی توان پاسخگوی نیاز کارگران با این حقوق بود.

وی افزود: اگر تولید در جامعه تقویت شود وضعیت اقتصادی تغییر می کند و شاهد رشد خواهیم بود.

صادقی: ۶۷ درصد کارگران حداقل بگیر هستند/ عدالتیان: آنجا که لازم است اعتصاب کنید

در مناظره حداقل دستمزد صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: ۶۷ درصد کارگران حداقل بگیر هستند؛ امری که با واکنش جمشید عدالتیان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مواجه شد که گفت: که لازم است اعتصاب و آنجا که لازم است حرکت کنید.

در ادامه برنامه مناظره با عنوان «حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۳» حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: آنانی که حداقل می گیرند درصد بسیار کمی هستند ملاک برای ما میزان حداقل حقوقی است که الان در تأمین اجتماعی سر سفره سازمان نشسته است.

وی افزود: ۷۵ درصد حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی نشان دهنده این است که در بخش اشتغال همین وضع را داریم الان در حال حاضر ۶۷ درصد کارگران حداقل بگیر هستند.

عدالتیان گفت: شما از همه دفاع کنید، شما از همه کارپذیران دفاع کنید، تأمین اجتماعی مسئله خاصی است، شما با ساختار اگر با ساختار موافق هستید که کارگران عزیز نسبت به خدمات درمانی خوب حمایت می شوند.

صادقی اظهار داشت: یک بحثی داریم که درصد بسیار کم است ولی من می گویم ۶۷ درصد است، تعدادی که بالای یک میلیون می گیرند بسیار کم هستند.

عدالتیان اظهار داشت: کارگر متخصص با حداقل حقوق می آید؟ من ندیده ام.

صادقی گفت: چند درصد نیروی کارگر ما متخصص هستند، من کارگری را برای شما می آوریم که مهندس صنایع غذایی است که حداقل حقوق را می گیرد.

عدالتیان اظهار داشت: من سراغ دارم که کارگر صنایع غذایی دو میلیون کمتر نمی گیرد.

صادقی اظهار داشت: شما می خواهید مشکلات را گردن دولت و نظام بیندازید.

عدالتیان گفت: شما دولت و نظام را جدا کنید،

صادقی اظهار داشت: نکته دیگر اینکه ۴۶.۹۲ درصد افزایش داشتیم، این ۴۶.۹۲ درصد نقشش در سفره نیروی کار چیست آیا کارگر می تواند با ۶۰۰ یا ۷۰۰ یا یک میلیون می تواند زندگی اداره کند، قطعا نمی تواند.

وی افزود: اینکه می گویید تورم ۳۰۰ درصد و حقوق ۶۰۰ درصد افزایش یافته است نمی دانم این آمار را از کجا آورده اید.

صادقی اظهار داشت: ما دو سبد داریم یک سبد فراوانی که ۳۹۵ قلم کالا در آن است و یک سبد حداقلی که شاخص قیمت خوراک و آشامیدنی ها هستند.

صادقی افزود: شاخص اگر ۱۰۰ باشد رشدی را که نشان داده از سال ۸۴،۱۱۱.۱ بوده است و سال ۱۳۹۲ رسیده ۴۹۶.۴ و میزان حقوق ما سه برابر شده است.

وی اظهار داشت: یعنی ما ۶۷ تا ۷۰ درصد حقوقمان عقب است از هزینه زندگی است آیا کارگر مسافرت نمی خواهد برود آیا نمی خواهد آنتالیا و کیش برود، آیا فقط هزینه کارگر لباس و پوشاک است، کارگر دچار فقر مزمن است.

صادقی گفت: اگر کشوری اقتصاد و دستمزد کارگر کم باشد آن کشور اقتصادش با رکود مزمن است اگر ژاپن، ژاپن شده است به علت این است که احترام برای کارگرش قائل بوده است.

رئیس اتحادیه پیسکسوتان کارگری اظهار داشت: از سال ۱۳۴۰ تا ۴۵ اصلا افزایش حقوق نداشته ایم، از سال ۱۳۶۰ تا ۶۵ ما افزایش حقوق نداشتیم و تورم کار خودش را کرده است.

صادقی اظهار داشت: کارگر ایران در ماه ۱۵۶ دلار می گیرد بروید ببنید کارگر ترک چقدر می گیرد.

عدالتیان گفت: در کشور ما فقر وجود دارد و من هم دلم می سوزد من هم در کنار مردم هستم ما هر چه داشته ایم آورده ایم گذاشته ایم در کارخانه ای که هیچ سودی برای ما ندارد.

وی افزود: کاش مثل بعضی از سرمایه دارها می آمدیم ثروتمان را می گذاشتیم در بانک و خیالمان راحت تر می شد. ما مسئول فقر نیستیم ما تولید کننده ثروت هستیم که ایجاد شغل کرده است.

صادقی گفت: بیندگان شاید فکر کنند که من مخالفم این هستم که مردم به مسافرت بروند و یا اینکه مردم وضعشان خوب باشد.

وی اظهار داشت: شما می گویید که اکثر کارگران بیش از یک میلیون تومان حقوق می گیرند ولی این طور نیست.

عدالتیان گفت: من با افزایش حقوق واقعی موافق هستم، هر سال باید بر اساس بهره وری بیشتر آنچه که منافع بنگاه است بین ما و کارآفرینان و کارپذیران، فقط کارگران نیستند بسیاری از کارمندان حتی ۴۸۰ هزار تومان را هم نمی گیرند، ما دلمان برای مملکت می سوزد مثل شما.

صادقی اظهار داشت: آیا کارمندان دولت از ۴۸۰ هزار تومان می گیرند،

عدالتیان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازگانی گفت: بله، کارمندانی هستند که کمتر از ۴۸۰ هزار تومان می گیرند. من استاد دانشگاه هستم، ولی حقوق من ۱۸ درصد افزایش یافته است.

صادقی افزود: ما بر علیه دولت هم شکایت کرده ایم چون قانون خدمات کشوری را اجرا نکرده است.

عدالتیان اظهار داشت: خواهشم از مردم این است که سندیکای آزاد را تشکیل دهید و بروید با سازمان های کارآفرینی مستقیما صحبت کنید آنجا که لازم است اعتصاب و آنجا که لازم است حرکت کنید.

وی افزود: همه ما برای یک هدف می جنگیم برای بنگاه برتر، کشور بهتر و رفاه بیشتر می جنگیدم، شما دارید طوری ما را نشان می دهید که کارگر می میرد و ما خون آن را می مکیم

عدالتیان گفت: دولت نباید پول آب و برق را به دلیل انحصاری بودن گران کند، مدرسه باید مجانی باشد، تأمین اجتماعی در کشور ما ضعیف است.

صادقی اظهار داشت: نقش کارگران در شکل گیری این تورم چند درصد است.

عدالتیان گفت: من هم می گویم ما جفتمان قربانی هستیم، من هنوز مستأجرم شما دارید، هر جفتمان را محاکمه می کنید.

صادقی افزود: پس بیایید ما کرایه خانه شما را پرداخت کنیم.

عدالتیان گفت: از شما نخواستیم کرایه من را پرداخت کنید شما آمده اید دنبال کارآفرین بی گناه، شما بروید مقصر واقعی را پیدا کنید.

انتقاد نماینده کارگران از عدم حضور نماینده دولت در مناظره/ حیدری: دعوت کردیم، نیامدند

در جریان مناظره حداقل دستمزد، نماینده کارگران از عدم حضور دولت به عنوان کارفرمای بزرگ در این مناظره انتقاد کرد. مرتضی حیدری مجری این برنامه در پاسخ به این انتقاد گفت: از آنها دعوت کردیم اما نیامدند.

 در ادامه مناظره تلویزیونی حداقل دستمزد ناصر چمنی عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران با اشاره به اینکه دولت خود کارفرمای بزرگی است اظهار داشت: دولت بیشتر طرف کارفرمایان است تا کارگران.

وی ادامه داد: ما باید از سفره کارگران دفاع کنیم و سپس به مسائل دیگر بپردازیم چرا که اگر حقوق نباشد، بهداشتی در کار نخواهد بود.

چمنی با انتقاد از عدم حضور نماینده دولت در این برنامه گفت: دولت خود یکی از کارفرمایان است که باید در این مناظره حضور می یافت.

مرتضی حیدری مجری این برنامه درباره عدم حضور نماینده دولت گفت: از آنها دعوت کردیم اما نیامدند.

در ادامه حسین راغفر، استاد اقتصاد با بیان اینکه کارگران همانند کارفرمایان قربانی شده اند گفت: اینجا دولت مقصر است و دولت هم مکررا اعلام می کند که منابع نداریم.

راغفر با تاکید بر اینکه دولت ۱۰ سالی است که تعطیل شده است گفت: دولت در کنار کسانی است که صاحب قدرت و ثروت هستند. وقتی دولت قیمت حامل های انرژی و ارز را افزایش می دهد سهم دستمزد در ساختار هزینه ها نیز از ۵۰ به ۱۵ درصد می رسد.

وی گفت: مشکل اصلی را دولت تولید کرده و دولت باید هزینه این مشکلات را بپردازد.

*فروش مخابرات به قیمت ۱۲۰۰میلیارد تومانی سود سال اول

راغفر با بیان اینکه به اسم اصل ۴۴ قانون اساسی، مخابرات را برخلاف منویات واگذار کرده اند، گفت: در حالی این بنگاه ۱۲۰۰ میلیارد تومان فروخته شده که سال اول به همین میزان سود ده بوده است و تاکنون بدهی دولت از این محل پرداخت نشده است و دولت نتوانسته مالیات درستی از آنها بگیرد. به همین دلیل است که می گوییم دولت تعطیل شده است.

این استاد اقتصاد گفت: به عنوان مثال معدن گل گهر که یک دهم سود سالانه اش به فروش می رود و دولتی که نمی تواند مالیات بگیرد، منابع هم نخواهد داشت.

وی افزود: هم اکنون تولید کنندگان کنار کارگران خود قربانی شده اند و شاهد این هستیم که بنگاه ها ۸ تا ۹ ماه حقوق کارگران خود را نپرداخته اند.

راغفر با اشاره به اینکه متوسط سود بانک ها و موسسات اعتباری و بخش خدماتی طی مدت اخیر ۵۰ درصد بوده است، گفت: در این میان بنگاه ها زیر بار سنگین بی تدبیرِ ی ها کمر خم کرده اند.

*سفته بازی برخی کارفرمایان به جای تولید

وی افزود: برخی تولید کنندگان در سالهای گذشته به جای پرداختن به تولید به واسطه سیاست های غلط دولتی، سرمایه های خود را صرف سفته بازی و واسطه گری کرده اند.

در ادامه حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری با بیان اینکه نقش کارگر در این بی تدبیری ها کجاست گفت: حقوق کارگران به نسبت سایر کشورها و حتی تورم داخلی به شدت پایین است.

راغفر نیز در پاسخ به وی تصریح کرد: وقتی مالیات جمع نمی کنیم، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و بهره وری ضعیف خواهد بود.

وی گفت: در جریان تعرفه واردات خودرو شاهد بودیم که تصمیمات عجولانه ای اتخاذ شده و تعرفه واردات خودرو کاهش یافته است؛ این اقدام یک فاجعه است.

در ادامه برنامه حسین فروتن مهر عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان تاکید کرد: ما همواره در کنار کارگران هستیم. درد دل و مشکلات آنان را می دانیم.

وی افزود: ماهانه با هزار ترفند باید حقوق و دستمزد کارگران را تامین کنیم. در کنار آن دولت هزینه سوخت، مشکلات واردات قطعات، تامین مواد اولیه بلاهای زیادی بر سر ما آورد.

وی افزود: دیگر قادر به ادامه حیات نیستیم و دولت آقای روحانی امیدواریم درد دل های ما را فقط بشنود.

فروتنی افزود: دولتی ها می پذیرند که ما مشکلات داریم اما در عمل هیچ کاری نمی کنند.

حسن صادقی نیز در واکنش به سخنان رئیس اتحادیه کارفرمایان گفت: مشکل ما این است که واقعیت ها را ببینیم. چرا نباید بپذیریم که کارفرمایان به نسبت تورم و مشکلات، درآمد بسیار پایینی دارند؛ برای سال آینده نیز افزایش حقوق ۱۸ درصد اعلام شده در حالی که تورم و علایم اقتصادی چیز دیگری را نشان می دهد.

عدالتیان: دولت نماینده کارفرمایان نیست؛ نماینده نفت است/ پیشنهاد صادقی برای تعیین مزد با فرمول مختلط

رئیس اتحادیه پیش کسوتان کارگری در برنامه مناظره گفت: اگر مزد جداگانه محاسبه شود و در کنار آن بن کارگری و کمک غیرنقدی هم وجود داشته باشد هم زندگی کارگران تامین می شود و هم تورم افزایش نخواهد داشت.

جمشید عدالتیان شهریاری در برنامه مناظره که درباره حداقل دستمزد برگزار شد، اظهار داشت: ما با افزایش دستمزد از طریق بنگاه مخالفیم اما باید بپذیریم که همه هزینه های زندگی کارگران و کارمندان از طریق حقوق و دستمزد تامین نمی شود. این دستمزد نیست که توانایی پوشش همه هزینه های زندگی را داشته باشد.

*دولت موظف است برای مردم مسکن تهیه کند

وی افزود: دولت موظف است برای مردم مسکن تهیه کند. موظف است تحصیلات رایگان را تا آخرین درجه دانشگاهی برای مردم تامین کند. دولت موظف است بهداشت و درمان رایگان برای مردم تامین کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: کارفرما ۶۹ درصد هزینه های تامین اجتماعی را می پردازد در حالی که کارگران از هیچ حقوقی برخوردار نیستند. برای درمان خود باید از بیمه تکمیلی استفاده کنند.

*تامین اجتماعی حق کارگران را نمی دهد

وی افزود: چرا تامین اجتماعی حق کارگران را نمی دهد؟ چرا در کشور بهداشت و درمان رایگان نداریم؟ چرا وقتی یک کارگر با بیمه تامین اجتماعی به بیمارستان مراجعه می کند با او رفتار محترمانه نمی شود؟ چرا تامین اجتماعی برخی هزینه های درمان مثل دندان پزشکی را پرداخت نمی کند؟

در ادامه حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری گفت: ما معتقدیم در سایه رشد تولید امنیت اجتماعی به وجود می آید. اگر تولید رشد نداشته باشد جامعه و اشتغال نمی تواند رشد کند. باید رشد تولید داشته باشیم تا شاهد افزایش حقوق در بخش های مختلف کشور باشیم.

وی افزود: دولت به عنوان یک کافرمای بزرگ تمام کننده است، اما باید بپذیریم آنچه در دوران احمدی نژاد اتفاق افتاد، اشتباه بود.

در ادامه جمشید عدالتیان گفت: در کشور ما دولت نماینده کارفرما نیست. دولت نماینده نفت است.

همچنین چمنی گفت: دولت نهم و دهم گفته بود نفت را می آورم سر سفره اما نه تنها نفت را سر سفره نیاورد بلکه هرچه در سفره بود هم از دستمان رفت. آقای روحانی پیش از انتخابات گفت مشکل کارگران را حل می کنیم وقتی یکی از خبرنگاران در اولین نشست خبری در خصوص افزایش حقوق کارگران سوال کرد گفت افزایش حقوق طبق تورم قانون است اما امروز می بینیم که نماینده دولت نیامده است. ترس ما از این است که نکند این دولت هم فقط شعار بدهد.

در ادامه حسن صادقی گفت: ما در سال ۸۱ عضو ناظر شورای عالی کار بودیم و قرار شده بود تا تورم ۲۵ درصدی با ۱۵ درصد افزایش حقوق جبران شود و مابقی در ۳ سال آینده پرداخت شود، اما کارفرمایان به تعهدات خودشان عمل نکردند.

وی افزود: چرا کارفرمایان باید در حاشیه امن دولت حرکت کنند؟

در ادامه فروتن مهر گفت: همین مقدار حقوق را هم کارفرما نمی تواند پرداخت کند. همه تولید کنندگان زیر ظرفیت تولید کار می کنند. مشکلات نقدینگی و تامین مواد اولیه در بخش تولید بسیار جدی است. امروز تولید کنندگان وام هایی با بهره های سنگین دریافت می کنند و ضمانت ملکی از ما می خواهند و می گویند اگر یک ماه اقساط تان را دیرتر بپردازید ۶ درصد جریمه بیشتر باید بپردازید.

همچنین چمنی گفت: برای حل مشکل مردم و معیشت خانواده هرکدام از سه بخش کارگر، کارفرما و دولت باید به اندازه خودشان سهم داشته باشند هرچند که ما موافق نیستیم که افزایش حقوق کارگری باعث افزایش تورم می شود. آیا همانقدر که کارگر باید به دلیل کاهش تورم و دلایلی از این دست با کاهش حقوق مواجه باشد کارفرما و دولت هم تا این اندازه هزینه می پردازند و سهم دارند؟ چرا باید کارگران بار مشکلات دولت و سایر بخش ها را به دوش بگیرند؟ چرا باید کارگران فشار تحریم ها و نوسانات نرخ ارز را به دوش بکشند؟ پس سهم کارفرما و دولت چه می شود؟

همچنین حسن صادقی گفت: ما معتقدیم مثل دولت سازندگی و دولت اصلاحات از فرمول تلفیقی استفاده کنیم چرا که فرمول مختلط می تواند بازدارنده تورم باشد.

وی افزود: اگر مزد جداگانه محاسبه شود و در کنار آن بن کارگری و کمک غیرنقدی هم وجود داشته باشد هم زندگی کارگران تامین می شود و هم تورم افزایش نخواهد داشت.

راغفر: در تهران برده داری می شود/عدالتیان: مشکل کارگران با افزایش دستمزد حل نمی شود

در حالی که حسین راغفر با اشاره به دستمزد پایین کارگران در تهران و شهرستان ها مدعی برده داری در پایتخت کشور است، جمشید عدالتیان می گوید: مشکل کارگران فقط با افزایش حداقل دستمزد حل نمی شود.

*مزد ۱۸میلیون تومانی یک مدیر دولتی

حسین راغفر در ادامه مناظره تلویزیونی اظهار داشت: مسئله فراتر از بحث دو جانبه است و اکنون حقوق مدیران دولتی در یک دستگاه ماهی ۱۸ میلیون بوده و ۷ مرتبه حقوقش را با عناوین مختلف پاداش می گیرد و سه برابر نیز کارانه دریافت می کند و ماهانه ۳۰ میلیون حقوق این فرد است که ناشی از ناکارآمد بودن دولت است.

صادقی ادامه داد: این فرد ۵۰ برابر کارگر ساده پول می گیرد و این بحث را نیز ما گوشزد کرده ایم.

راغفر بیان داشت: بخش دولتی عنوان می کند که در دولت گذشته ۷ هزار مدیر به یک کارخانه خودروسازی تحمیل شده و اکنون نیز چنین مدیرانی با این حقوق بالغ بر ۶۰ برابر حقوق حداقل کارگران دستمزد می گیرند که خلاف قانون است و همه نیروی کار در تهران و شهرستان ها برده داری صورت گرفته و یک کارگر روزی ۱۰ هزار تومان حقوق می گیرد.

عدالتیان در ادامه بیان داشت: کارفرمایان حقوق به اندازه می پردازند اما برخی به دلیل اینکه قانون را رعایت نمی کنند می توانند در این رقابت بیشتر کاسبی کرده و به همین منظور ملاک دستمزد اجرای دقیق قانون است.

چمنی یادآور شد: زمانی که کارگر را از کارگاه اخراج می کنند چگونه می تواند از حقوق خود دفاع کند و اعتراض نماید.

صادقی عنوان کرد: در فصل ششم قانون کار در سال ۸۳ با کارفرمایان و دولت نشستیم مباحث مربوطه را اصلاح کنیم و اکنون ۶۳۰ هزار نفر کارگر دارای تشکل کارگری هستند اما کارفرمایان زیر توافقنامه زدند و آن را در دولت بعدی نپذیرفتند.

عدالتیان خاطرنشان کرد: تشکیل سندیکا به نفع کارفرمایان است و ما اعتقاد داریم سندیکاهای کارگری تشکیل شود تا ما بتوانیم از کارگران حمایت های بیشتری کنیم.

صادقی تأکید کرد: اکنون کارگران مؤنث جوان در تریکوبافی خیابان جمهوری تا بهارستان با حقوق ۳۰۰ هزار تومان در ماه مشغول به فعالیت هستند، چرا کارفرمایان این مباحث را گوشزد نمی کنند و خلاف قانون دستمزد پرداخت می شود.

راغفر ادامه داد: تعارضی که در مسئله مطرح می شود موجب انحراف است بحث دستمزد است و موافقیم که دولت کمک کند که کارفرمایان نیز باید از کارگران حمایت کنند.

راغفر گفت: پیش از انقلاب اسلامی کارفرمایان برای کارگر حمایت هایی در خصوص جهیزیه، بیماری انجام می شد.

*کارگران فقط دنبال دستمزد نباشند، در پی آموزش و تامین اجتماعی باشند

عدالتیان تأکید کرد: کارگران فقط به دنبال دستمزد هستند اما باید به سمت رایگان شدن آموزش، تأمین اجتماعی و بهداشت برویم و مشکل کارگران با افزایش دستمزد حل نمی شود.

فروتن مهر در ادامه پاسخ داد باید جلوی خطاها در کار را گرفت و اکنون بنده در کارگاه خود وام بدون بهره به کارگران می دهم و کارگران بالاترین سرمایه کار هستند و در صورتی که کارگر خوب باشد هیچ موقع به دنبال اخراج آن نخواهیم بود اما رد نمی کنیم که اکنون قراردادهای ۳ ماهه و ۶ ماهه بسته می شود تا تجربه کنیم این کارگر برای کار مفید است یا خیر و در حال حاضر در این واحد تولیدی کارگران نیز بازنشسته شدند، زیرا کارگر برای کارفرما مفید است.

چمنی در خصوص ترکیب شورای عالی کار گفت: ترکیب این شورا در سال ۸۸ تغییر کرد به نحوی که اگر کارگران اگر مصوبه را امضا نکنند نیز وجهه قانونی خواهد داشت و ترکیب به سمت دولت رفت و یکطرفه شده است.

حداقل دستمزد کارگران باید بالای ۱.۵ میلیون تومان باشد

پنج نفر حاضر در مناظره حداقل دستمزد برای حد اقل دستمزد سال ۹۳ مبلغی بیش از ۱.۵میلیون تومان پیشنهاد کردند.

 در ادامه برنامه امروز مناظره با عنوان «حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۳» حیدری از کارشناسان سؤالاتی را که بینندگان مطرح کرده بودند پرسید و گفت: از آقای چمنی پرسیده شده است که دولت بزرگترین کارفرما است این کارفرما برای تأمین دستمزد کارگران منابع لازم را ندارد، اگر شما جای دولت بودید چه کار می کردید؟

ناصر چمنی در پاسخ به سؤال حیدری گفت: دولت باید خودش به فکر باشد، باید اصل ۴۴ را بصورت قانونمند اجرا کند. امروز با این اوضاع هزینه ها، این مشکل را دولت بوجود آورده خودش هم باید مشکل را حل کند.

حیدری در ادامه برنامه سؤال دیگر بینندگان را از راغفر مبنی براینکه رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است دستمزدها باید بر اساس فوب خلیج فارس افزایش یابد آیا با این پیشنهاد موافق هستید اظهار داشت: فوب خلیج فارس معنی ندارد، بهر صورت معلم که ۳۰۰ دلار در ماه حقوق می گیرد اصلا قابل مقایسه نیست و نباید با فوب مقایسه شود، بلکه باید با کشورهای مشاور مقایسه شود.

صادقی در پاسخ به سؤال مجری برنامه در خصوص اینکه اگر فشار برای افزایش دستمزد به تعطیل شدن برخی کارخانجات می انجامید، شما جواب کارگران بیکار شده و خانواده ها را چه می دهید، اظهار داشت: به نظرم افزایش دستمزد در بسته شدن کارخانجات نقش نداشته و دولت باید جواب دهد، صندوق بیمه بیکاری را برای همین گذاشته اند، از ۶ تا ۵۰ ماه صندوق بیمه بیکاری حق بیکاری کارگران را می دهد.

عدالتیان در پاسخ به سؤال مجری برنامه از سوی بینندگان مبنی بر اینکه شما مستأجر هستید، در کدام منطقه زندگی می کنید و چقدر اجاره می دهید، گفت: در منطقه فرمانیه مستأجر هستم بعد از ۲۳ سال که از آلمان برگشته ام، قدرت خرید خانه را ندارم.

فروتن مهر در پاسخ به پرسش مجری برنامه از سوی بینندگان که اگر شما کارگر بودید با فرض اینکه دولت منابع لازم برای کمک نداشت انتظار داشتید کارفرمایان چقدر دستمزد را افزایش دهند یا چه کاری در حق شما بکنند، اظهار داشت: هر مقداری که در انتهای سال و شروع با کارگران به توافق رسیدیم مورد قبول است.

وی افزود: اما اگر با هر درصدی افزایش دستمزد بدهیم اگر اقتصاد جامعه را مدیریت نکنیم به درد نمی خورد و مشکلی را حل نمی کند.

در ادامه مناظره حیدری یک سؤال مشترک از کارشناسان پرسید و اولین سوال را از چمنی با عنوان اینکه حقوق ۹۳ چقدر باشد، گفت: یک خانوار ۴ نفره بالای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان باید باشد.

حسین راغفر در پاسخ به این سوال اظهار داشت: بستگی دارد به منطقه، در شهر تهران ۲.۵ میلیون برای خانوار ۵ نفره است.

وی افزود: در شهرستان ها قطعا کمتر است، ولی اگر فرق بگذاریم منجر به مهاجرت می شود و مبنای محاسبه ما خط فقر است البته با ۲.۵ میلیون حداقل نیازهای زندگی فراهم می شود.

صادقی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ چقدر باید باشد اظهار داشت: صادقی خط فقر ۲ میلیون و ۹۰۶ هزار است و فقر مطلق را به ما یک میلیون و ۵۳۲ هزار تومان بدهد اما آنچه که ما امروز داریم ولی آنچه امروز داریم خط گرسنگی که ۵۸۴ هزار و ۵۴۴ تومان است، پیشنهاد من مزد تلفیقی است

عدالتیان در پاسخ به سؤال بینندگان تصریح کرد: حداقل حقوق تامین کننده خط فقر نیست بلکه مجموع درآمدها است من قبول دارم یک و نیم میلیون را ولی سندیکا باید برای افرادی که اصلا کار ندارند هم فکر کند.

فروتن مهر در پاسخ به سؤال بینگان گفت: من یک اعداد و ارقامی را مطابق سال های قبل بدست آوردم و به نظرم حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ باید یک میلیون و ۸۱۹ هزار تومان باشد.

حداقل دستمزد کارگران باید بالای ۱.۵ میلیون تومان باشد

پنج نفر حاضر در مناظره حداقل دستمزد برای حد اقل دستمزد سال ۹۳ مبلغی بیش از ۱.۵میلیون تومان پیشنهاد کردند.

در ادامه برنامه امروز مناظره با عنوان «حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۳» حیدری از کارشناسان سؤالاتی را که بینندگان مطرح کرده بودند پرسید و گفت: از آقای چمنی پرسیده شده است که دولت بزرگترین کارفرما است این کارفرما برای تأمین دستمزد کارگران منابع لازم را ندارد، اگر شما جای دولت بودید چه کار می کردید؟

ناصر چمنی در پاسخ به سؤال حیدری گفت: دولت باید خودش به فکر باشد، باید اصل ۴۴ را بصورت قانونمند اجرا کند. امروز با این اوضاع هزینه ها، این مشکل را دولت بوجود آورده خودش هم باید مشکل را حل کند.

حیدری در ادامه برنامه سؤال دیگر بینندگان را از راغفر مبنی براینکه رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است دستمزدها باید بر اساس فوب خلیج فارس افزایش یابد آیا با این پیشنهاد موافق هستید اظهار داشت: فوب خلیج فارس معنی ندارد، بهر صورت معلم که ۳۰۰ دلار در ماه حقوق می گیرد اصلا قابل مقایسه نیست و نباید با فوب مقایسه شود، بلکه باید با کشورهای مشاور مقایسه شود.

صادقی در پاسخ به سؤال مجری برنامه در خصوص اینکه اگر فشار برای افزایش دستمزد به تعطیل شدن برخی کارخانجات می انجامید، شما جواب کارگران بیکار شده و خانواده ها را چه می دهید، اظهار داشت: به نظرم افزایش دستمزد در بسته شدن کارخانجات نقش نداشته و دولت باید جواب دهد، صندوق بیمه بیکاری را برای همین گذاشته اند، از ۶ تا ۵۰ ماه صندوق بیمه بیکاری حق بیکاری کارگران را می دهد.

عدالتیان در پاسخ به سؤال مجری برنامه از سوی بینندگان مبنی بر اینکه شما مستأجر هستید، در کدام منطقه زندگی می کنید و چقدر اجاره می دهید، گفت: در منطقه فرمانیه مستأجر هستم بعد از ۲۳ سال که از آلمان برگشته ام، قدرت خرید خانه را ندارم.

فروتن مهر در پاسخ به پرسش مجری برنامه از سوی بینندگان که اگر شما کارگر بودید با فرض اینکه دولت منابع لازم برای کمک نداشت انتظار داشتید کارفرمایان چقدر دستمزد را افزایش دهند یا چه کاری در حق شما بکنند، اظهار داشت: هر مقداری که در انتهای سال و شروع با کارگران به توافق رسیدیم مورد قبول است.

وی افزود: اما اگر با هر درصدی افزایش دستمزد بدهیم اگر اقتصاد جامعه را مدیریت نکنیم به درد نمی خورد و مشکلی را حل نمی کند.

در ادامه مناظره حیدری یک سؤال مشترک از کارشناسان پرسید و اولین سوال را از چمنی با عنوان اینکه حقوق ۹۳ چقدر باشد، گفت: یک خانوار ۴ نفره بالای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان باید باشد.

حسین راغفر در پاسخ به این سوال اظهار داشت: بستگی دارد به منطقه، در شهر تهران ۲.۵ میلیون برای خانوار ۵ نفره است.

وی افزود: در شهرستان ها قطعا کمتر است، ولی اگر فرق بگذاریم منجر به مهاجرت می شود و مبنای محاسبه ما خط فقر است البته با ۲.۵ میلیون حداقل نیازهای زندگی فراهم می شود.

صادقی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ چقدر باید باشد اظهار داشت: صادقی خط فقر ۲ میلیون و ۹۰۶ هزار است و فقر مطلق را به ما یک میلیون و ۵۳۲ هزار تومان بدهد، اما آنچه که ما امروز داریم ولی آنچه امروز داریم خط گرسنگی که ۵۸۴ هزار و ۵۴۴ تومان است، پیشنهاد من مزد تلفیقی است

عدالتیان در پاسخ به سؤال بینندگان تصریح کرد: حداقل حقوق تامین کننده خط فقر نیست بلکه مجموع درآمدها است من قبول دارم یک و نیم میلیون را ولی سندیکا باید برای افرادی که اصلا کار ندارند هم فکر کند.

فروتن مهر در پاسخ به سؤال بینندگان گفت: من یک اعداد و ارقامی را مطابق سال های قبل بدست آوردم و به نظرم حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ باید یک میلیون و ۸۱۹ هزار تومان باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات