استاد دانشگاه گفت: متغیرهای واقعی اقتصاد مثل تولید، اشتغال، درآمد حقیقی مردم و… تحت تأثیر متغیرهای واقعی هستند و تغییر اسمی متغیرها مانند حذف صفر از پول ملی در بلندمدت تأثیری بر آنها ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، فاتحی ضمن بیان اینکه در کشورهایی که تفاوت زیادی در بیان قیمت های نسبی به خصوص ارز وجود دارد تصمیم به حذف صفر از پول ملی گرفته می شود تا پول ملی را پرقدرت تر و قوی تر جلوه دهند گفت: این کار در بلندمدت تأثیری بر اقتصاد ندارد.

وی ادامه داد: در کوتاه مدت این سیاست می تواند تأثیر روانی بر مردم و تأثیر جزئی بر تورم داشته باشد که آثار آن در بلندمدت از بین می رود.

این استاد اقتصاد دانشگاه تصریح کرد: اگر دولت زمانی بخواهد سیاست اقتصادی جدیدی را اعمال کند همزمانی اجرای سیاست حذف صفر از پول ملی می تواند با ایجاد تأثیر روانی مثبت، به تحقق آن سیاست کمک کند ولی در حال حاضر به نظر نمی رسد دولت همچین سیاستی داشته باشد.

وی ضمن تأکید بر اینکه تأثیر این سیاست بر اقتصاد داخلی موجب می شود زمان خاصی برای اجرای آن وجود نداشته باشد گفت: بانک مرکزی هم نباید این قدر در مورد حذف صفر تأکید کرده و برای آن تبلیغات کند.

فاتحی در پاسخ به این سؤال که آیا نرخ تورم ۲۵ درصد در پایان سال دست یافتنی است یا خیر گفت: نرخ تورم ۲۵ درصد گرچه نسبت به نرخ های تورم کنونی پایین تر است ولی خود، نرخ تورم بالایی است ولی با توجه به شرایط رکودی اقتصاد و عدم اجرای سیاست های اقتصادی خاصی از طرف دولت که تورم زا باشد، به نظر می رسد تحقق این نرخ تورم تا پایان سال امکان پذیر باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات