دبیر شورای ملی زعفران گفت: قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار خرده فروشی چین به حدود ۱۵ هزار دلار رسیده که نشان می دهد چینی ها از فروش زعفران ایرانی حدود ۴۰ میلیون تومان سود می برند.

به گزارش افکارنیوز ، فرشید منوچهری اظهار کرد: زعفران ممتاز سرگل حدود کیلویی چهار میلیون تومان از کشاورزان ایرانی خریده می شود و با احتساب ۱۵ درصد هزینه و سود برای بازرگانان ایرانی، کیلویی حدود پنج میلیون تومان به چینی ها فروخته می شود اما قیمت این محصول در بازار خرده فروشی چین کیلویی ۱۵ هزار دلار است که اگر نرخ دلار آزاد را حدود ۳۰۰۰ تومان محاسبه کنیم می توان سود ۴۰ میلیونی تومان را برای چینی ها درنظر گرفت.

وی با بیان اینکه در برخی موارد بازرگانان ایرانی با عرضه زعفران در بازارهای خرده فروشی جهان چنین سودی می برند، افزود: یکی از دلایل بالا بودن قیمت این محصول این است که در بازار اروپا و کشورهایی مانند چین به زعفران به عنوان یک گیاه دارویی ارگانیک نگاه می کنند. از سوی دیگر نیز بالا بودن تعرفه واردات زعفران می تواند یکی از دلایل این تفاوت قیمت باشد.

دبیر شورای ملی زعفران گفت: در دیگر کشورهای واردکننده زعفران ایرانی نیز قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار خرده فروشی آن ها تفاوت بسیار بالایی با قیمت خرید این محصول از کشاورزان دارد.

منوچهری ادامه داد: به عنوان مثال در بازار خرده فروشی کشورهای اروپایی هر کیلوگرم زعفران ایرانی ممتاز از ۸۰۰۰ تا بیش از ۱۰ هزار دلار قیمت گذاری می شود که نشان می دهد این محصول برای اروپایی ها نیز اهمیت بسیاری دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات