یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با افکار نیوز:

مهناز بهمنی گفت: اگر مجلس نتواند در مورد عملکرد بانک مرکزی به اجماع برسد و نتواند به صورت شفاف بر عملکرد بانک مرکزی نظارت کند مجبور می شود از اهرمهای نظارتی خود استفاده کند.

گروه اقتصادی - چندی پیش بانک مرکزی در اقدامی نام بانکهای آینده و مهر اقتصاد و موسسات اعتباری ثامن، ثامن الحجج، عسکریه، کوثر، آرمان و نور از سایت رسمی خود خارج کرد.

به گزارش افکار نیوز ، این اقدام بانک مرکزی سبب شد تا مردم برای خارج کردن سپرده های خود به این موسسات هجوم ببرند، این درحالی است که همواره رییس کل بانک مرکزی و معاونان این بانک در پاسخ به این که مردم چگونه موسساتی را که مورد تایید بانک مرکزی نیستند شناسایی کنند اعلام کرد ه اند که اسامی موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی وجود دارد و بانک مرکزی در قبال افرادی که در موسساتی که از نظر این بانک غیر مجاز است سپرده گذاری کنند هیچ مسوولیتی ندارد.

در عین حال این این اقدام از سوی بانک مرکزی در حالی انجام شده که حدود ۲۵ درصد نقدینگی موجود در اقتصاد در اختیار موسسات اعتباری قرار داشته و این موسسات در حال فعالیت در سطح کشور هستند.
در این خصوص مهناز بهمنی نماینده سراب و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرنگار ما گفت: مشکلاتی که از سوی بانک مرکزی برای اقتصاد کشور ایجا می شود عموما به دلیل خلا نظارتی بر این ارگان مهم است.

به اعتقاد بهمنی، بانک مرکزی باید بیشتر به مبادلات تجاری و بانکی تکیه کرده و رسالت خود را به درستی انجام دهد.
به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛ هر چند که مسئولین بانک مرکزی دلیل برداشتن نام این موسسات از سایت خود مسائلی مانند دستور کاهش شعب یا اصلاح اساسنامه از تعاونی اعتباری به موسسه مالی و اعتباری را عنوان کرده اند اما به نظر می رسد برداشتن نام این موسسات به دلایل دیگری باشد.
بهمنی گفت: اگر مجلس نتواند در مورد عملکرد بانک مرکزی به اجماع برسد و نتواند به صورت شفاف بر عملکرد بانک مرکزی نظارت کند مجبور می شود از اهرمهای نظارتی خود استفاده کند.
به گفته بهمنی عملکرد بانک مرکزی از زمان روی کار امد دولت جدید مورد قبول مجلس نبوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات