در حالی که رییس کل بانک مرکزی گفته که ارز در سال ۹۳ تک نرخی می شود اما اخیرا مشاور اقتصادی رییس جمهوری اعلام کرده که یکسان سازی نرخ ارز به آن معنا که مد نظر است فعلا امکان پذیر نیست.

به گزارش افکارنیوز ،   پس از جنگ تقریبا ۱۲ نرخ برای ارز وجود داشت اما با اقدامات انجام شده از سال ۶۸، در فروردین ۷۲ برای اولین بار ارز در اقتصاد ایران تک نرخی شد که هفت ماه تداوم یافت اما به دلیل روی کار آمدن دولت جدید و در پی آن تغییر سیاست های اقتصادی نظام ارز تک نرخی حفظ نشد و مجددا شاهد بروز دو نرخ آزاد و دولتی برای ارز در اقتصاد بودیم. اما در سال ۸۰ مجددا نرخ بازار آزاد و دولتی یکسان شد و تا سال ۸۹ ادامه پیدا کرد تا این که در سال ۸۹ به دلیل تورم زاید الوصف و رشد نقدینگی باز هم فاصله بین نرخ ارز دولتی و ارز آزاد ایجاد شد و باز هم شاهد ارز دونرخی و فساد بودیم.

در این راستا دولت دهم به دلیل افزایش شکاف قیمتی بین نرخ ارز مرجع و بازار آزاد و حضور سودجویان در این بازار و استفاده از ارز مرجع برای ورود کالاهای غیر ضروری، با هدف ساماندهی بازار ارز و کنترل نرخ دلار مرکز مبادلات ارزی را در مهر ماه سال گذشته راه اندازی کرد و در نتیجه شاهد وجود سه نرخ برای ارز در اقتصاد کشور بودیم تا اینکه دولت پیشنهاد نظام شناور مدیریت شده برای نرخ ارز حداقل در جاهایی که حضور دارد را داد و بنا شد به کالاهای اساسی و نهاده های دامی و کشاورزی مابه التفاوت نرخ ارز ۱۲۲۶ و ارز مبادله ای که حدود ۲۵۰۰ تومان است را پرداخت کند اگرچه این امر مشکلاتی را برای واردکنندگان در پی داشت اما در نهایت منجر به حذف ارز مرجع از اقتصاد کشور شد.

سیف: ارز در سال ۹۳ تک نرخی می شود

اما گام دوم در راستای ساماندهی نظام ارزی کشور در دولت یازدهم برداشته شد به طوری که ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی با بیان این که ارز در بودجه سال آینده تک نرخی خواهد شد، گفت: به دنبال نرخی هستیم که بتواند تولید و اشتغال را در کشور پشتیبانی کند.

اگر چه وی نرخ مشخصی را برای ارز اعلام نکرد اما محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، نرخ دلار در بودجه سال آینده را ۲۶۵۰تومان عنوان و اظهار کرد: ما در سال آینده به دنبال یکسان سازی نرخ هستیم چرا که معتقدیم فاصله زیاد بین نرخ بازار آزاد و مبادله فسادآور است.

وی همچنین گفته تلاش کردیم تا نرخ تسعیر و برابری به سمت واقعیت برود تا نرخ واقع بینانه ای که نرخ اسمی بازار نیست بلکه نرخ بین ۲۵۸۸ و ۲۶۵۰ تومان است نرخ متعادلی باشد.

نیلی: تک نرخی شدن ارز فعلا امکان پذیر نیست

اما این اظهارات در حالی مطرح شده که مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهوری، با بیان این که اکنون در شرایطی قرار گرفته ایم که دو نوع ارز آزاد و مبادلاتی داریم که از دو جنس مختلف هستند، تصریح کرد: یکی ارز مبادلاتی که در قالب ارزهایی مثل یوآن چین و وون کره جنوبی و نتیجه صادرات نفت است و دیگری، ارز بازار آزاد که عمدتا دلار و یورو است.

وی افزود: دستیابی به ارز مبادلاتی مشکل است و با توجه به اینکه ماهیت این دو نرخ تفاوت دارد نمی توان گفت یکسان سازی را باید بین این دو قیمت انجام دهیم؛ چراکه نوع بازار آزاد کنونی با بازار آزاد دهه هفتاد تفاوت دارد و یکسان سازی آن نیز، شرایط متفاوتی را طلب می کند و تبدیل ارز حاصل از فروش نفت به ارزهای معتبر، یکی از چالش های اصلی دولت است.

نیلی همچنین خاطرنشان کرد: اگر چه قیمت دلار در بودجه ۹۳،۲۶۵۰ تومان پیش بینی شده اما اگر حاشیه ای به آن اضافه کنیم در حقیقت به قیمتی می رسیم که در بازار آزاد وجود دارد این موضوع نشان می دهد مسیری که بودجه ۹۳ طی می کند در جهت نزدیک کردن ارز دولتی به بازار موثر است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل غیر قابل تبدیل بودن ارز حاصل از صادرات نفت، یکسان سازی نرخ ارز به آن معنایی که در نظر ما است فعلا امکان پذیر نیست.

بر این اساس سیاست دولت حرکت به سمت نرخ بازار آزاد است اما با توجه به اظهارات مشاور اقتصادی رییس جمهور باید دید که آیا در سال ۹۳ شاهد نظام ارز تک نرخی خواهیم بود؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات