در حاشیه نشست داووس

رییس جمهوری کشورمان امروز (پنجشنبه) در جمع گروهی از مقامات شرکت های نفتی خارجی در نشست اقتصادی داووس سخنرانی می کند.

به گزارش افکارنیوز ، به نقل از رویترز، در راستای اقدامات ایران برای جلب سرمایه گذاران نفتی خارجی که پس از ارتقای مناسبات دیپلماتیک ایران و غرب محتمل شده است، حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان امروز در نشست اقتصادی داووس سخنرانی خواهد کرد.

به گفته چند تن از مقامات اجرایی که در این دیدار در حاشیه نشست داووس حضور دارند، روحانی سخنرانی را در جمع روسای اجرایی شرکت های نفتی بین المللی نظیر اِنی، بریتیش پترولیوم، توتال و شل مطرح خواهد کرد.

این منابع افزودند: روسای شرکت های نفتی آمریکایی نظیر اکسون موبیل نیز ممکن است در این جلسه حضور داشته باشند.

تهران خواهان این است که شرکت های نفتی بین المللی به محض لغو تحریم ها، میادین ایران را احیا کنند و میادین نفت و گاز جدید ایران را توسعه دهند و در این راستا قراردادهای سرمایه گذاری نفتی را برای جذب این شرکت ها تقویت کرده است.

ایران به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی اوپک اجرای توافقنامه هسته ای با کشور های غربی را شروع کرده که به حل وفصل جامع مساله و لغو کامل تحریم ها خواهد انجامید.

مسوولان بلند پایه ایرانی می گویند: ایران می تواند تولید نفت خود را ظرف شش ماه پس از لغو تحریم ها به چهار میلیون بشکه در روز بازگرداند.

این در حالیست که کارشناسان غربی با اتخاذ رویکردی محافظه کارانه تر می گویند: رسیدن ایران به تولید سه تا ۳.۵ میلیون بشکه نفت در روز محتمل تر است.

پائولو اسکارونی - رییس شرکت انی ایتالیا - اولین مقام از شرکتهای خارجی بود که در حاشیه نشست وزرای نفت اوپک در ماه دسامبر با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران دیدار کرد.

شرکت های انی، رویال داچ شل و توتال در گذشته برخی میادین نفتی ایران را توسعه داده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات