وزیر نیرو با اعلام اینکه ذخیره آب ۵ سد اطراف تهران نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمتر شده و تهرانی ها باید به طور جدی در مصرف آب صرفه جویی کنند عیسی کلانتری را به عنوان مجری طرح احیای دریاچه ارومیه منصوب کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حمید چیت چیان درباره میزان ذخایر آب کشور و تدابیر وزارت نیرو برای جبران کمبودها، اظهار داشت: بر اساس آمار بارندگی ها که تا یک هفته گذشته تنظیم شده است به طور میانگین در سال آبی جاری (از مهر تاکنون) ۹۶ میلی متر در کشور بارندگی داریم که ۱۶ درصد از میزان بارندگی زمان مشابه در سال گذشته کمتر بوده و ۸ درصد از متوسط سالهای گذشته بیشتر است.

وی یادآور شد: البته خوشبختانه امسال بارش برف بیشتر از باران بوده است.

چیت چیان تصریح کرد: ذخیره آب ۵ سد اطراف تهران نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمتر است و از همشهریان استان تهران به طور جدی می خواهیم در مصرف آب صرفه جویی کنند تا سال آینده با مشکل مواجه نشویم.

*عیسی کلانتری مجری طرح احیای دریاچه ارومیه شد

وزیر نیرو همچنین در ادامه به مصوبه امروز دولت درباره احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: از دو ماه گذشته با «عیسی کلانتری» مذاکره شد که به عنوان مجری احیای دریاچه ارومیه فعالیت کند و امروز مصوب شد که وی دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مجری این طرح شود.

وی در ادامه در خصوص برنامه دولت برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: موضوع دریاچه ارومیه مسئله ای بود که از ابتدای کار دولت یازدهم مورد توجه شخص رئیس جمهور و دولت قرار گرفت.

چیت چیان خاطر نشان کرد: بررسی هایی توسط کارگروه ها انجام و نتایج به دست آمده از این بررسی ها مطرح شده است که اقدامات اولویت دار به تایید رسیده است تا سازمان های مرتبط با این موضوع فعالیت خود را آغاز کنند.

وی افزود: برای ارتقای این فعالیت ها نیازمند این هستیم که در راس ستاد احیای دریاچه ارومیه شخص معاون اول رئیس جمهور قرار گیرند که این موضوع امروز به تصویب رسید.

*ارزیابی اثرات زیست محیطی در طر ح های سدسازی ضروری است

وی در ادامه درباره مطالعات در خصوص سدسازی و هماهنگی با محیط زیست گفت: در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد؛ برخی مخالف ساختن سد هستند و برخی به شکل افراطی معتقد هستند که حتما سد به هر قیمتی باید ساخته شود. اما این هر دو دیدگاه از نظر ما افراطی و غلط است. ما به عنوان کشوری که در مدار خشکی قرار داریم، اگر بخواهیم سدی ایجاد نکنیم تا آب سرگردان و تلف شود و از آن برای توسعه کشاورزی استفاده نشود غلط است و اقدام به جایی نیست.

وی خاطر نشان کرد: در مورد سدهای احیا شده باید سهم محیط زیست بر رودخانه های اطراف را لحاظ کنیم و در مورد طرح های در حال احداث نیز حتماً بازنگری های لازم صورت بگیرد و اگر لازم بود مشخصات سد نیز مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

چیت چیان تصریح کرد: ارزیابی اثرات زیست محیطی در طر ح های سدسازی ضروری است و باید در تمام طرح های سد سازی ارزیابی مطلوبی از اثرات زیست محیطی داشته باشیم و سدها با مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست به مرحله احداث برسد.

وزیر نیرو با بیان اینکه افراط در این زمینه می تواند موجب نگرانی های بیشتر شود، خاطر نشان کرد: آنچه مورد تایید دولت است این است که در مورد تمام طرح های احداث سد گزارش های محیط زیست را مورد توجه قرار دهیم تا اگر نیاز به بازبینی و بررسی مجدد داشته باشد آن را انجام دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات