وزیر نفت با اشاره به مذاکره با شرکت های بزرگ نفتی در حاشیه داووس از اعمال نظر خارجی ها در اصلاح قراردادهای نفتی ایران خبر داد و گفت: پروژه های نفت و گاز کشور با بهبود بیشتر فضای سیاسی اجرایی می شود.

به گزارش افکارنیوز ، بیژن زنگنه در تشریح نتایج نفتی حضور جمهوری اسلامی ایران در چهل و چهارمین اجلاس داووس، گفت: حضور ایران در این گردهمایی بین المللی با واکنش شرکت های بزرگ نفتی و گازی جهان روبرو شده است.

وزیر نفت با اعلام اینکه در حاشیه اجلاس داووس با عالی ترین مقامات تعدادی از شرکت هیا بزرگ نفت و گاز جهان دیدار و گفتگو کرده ام، تصریح کرد: برخی از شرکت های بزرگ نفتی علاقه مند به بازگشت و مشارکت در صنایع نفت و گاز ایران هستند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه بازگشت شرکت های نفتی به ایران زمان بر است، اظهار داشت: پروژه های نفت و گاز کشور با بهبود بیشتر فضای سیاسی اجرایی شود.

این مقام مسئول همچنین در خصوص آخرین وضعیت تدوین نسل جدید قراردادهای توسعه بخش بالادستی نفت ایران، توضیح داد: از حدود ۴ ماه گذشته تاکنون کارگروهی بررسی قراردادهای نفتی ایران به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف و ساختار قبلی و بیع متقابل را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در سطح منطقه خاورمیانه مدل های جدیدی قراردادهای نفتی ملاک عمل قرار گرفته است، تبیین کرد: در حال مذاکره با شرکت های نفتی هستیم تا نظرات آنها هم برای اصلاح قراردادهای نفتی گرفته شود.

وزیر نفت مهمترین ویژگی اصلاح قراردادهای نفتی را رعایت شرایط" برد – برد" عنوان کرد و افزود: تلاش می شود این مدل جدید قراردادی، جذابیت کافی برای شرکت ها هم داشته باشد.

زنگنه با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود تا یکماه آینده پیشنهاد اولیه مدل قراردادی جدید آماده و این مدل مورد ارزیابی کارشناسی شده ای قرار بگیرد، یادآور شد: همچنین اجلاس دیگری هم درلندن برگزار خواهد شد و بعد از نهایی شدن آن در دولت، عملیاتی خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات