پس از بنزین، افزایش قیمت CNG برای سال ۱۳۹۳ قطعی شده است و در این بین سناریوهای افزایش قیمت هر مترمکعب CNG به ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان در دولت در حال بررسی است.

به گزارش افکارنیوز ، همزمان با تدوین و رونمایی از سناریوهای افزایش قیمت بنزین برای سال ۱۳۹۳ از راهروهای مجلس شورای اسلامی هم خبر می رسد که افزایش قیمت CNG برای سال آینده قطعی شده است.

سید مهدی موسوی نژاد نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر با بیان اینکه افزایش قیمت CNG برای سال آینده قطعی و نهایی شده است، گفت: هم اکنون مباحث کارشناسی درباره میزان و نحوه افزایش قیمت CNG توسط دولت کلید خورده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه همزمان با افزایش قیمت CNG باید راهکارهای توسعه زیرساخت های صنعت CNG هم در کشور فراهم شود، اظهار داشت: با اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها از محل آزادسازی قیمت ها هیچگونه سرمایه گذاری جدیدی به منظور حمایت از فعالان صنعت سی. ان. جی کشور انجام نشده است.

پیگیری ها نشان می دهد که هم اکنون سناریوهای قیمتی افزایش قیمت CNG روی میز دولت تدبیر و امید قرار گرفته است که سناریوی قیمت ۵۰۰ و ۷۰۰ تومانی برای هر مترمکعب CNG بیش از سایر گزینه ها جدی است.

در همین حال اردشیر دادرس رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی سی. ان. جی اخیرا در گفتگو با مهر از وعده دولت مبنی بر تثبیت قیمت CNG حتی در صورت افزایش قیمت بنزین به بیش از یکهزار تومان خبر داده و گفته بود: پیش بینی می شود سال آینده تنها کارمزد فروش CNG بدون افزایش قیمت فعلی به دو برابر افزایش یابد.

وی با اشاره به منتفی شدن افزایش قیمت CNG در سال ۱۳۹۳، گفت: در کشورهای دارنده شبکه CNG همواره رابطه ای ۳۰ تا ۲۵ درصدی بین قیمت بنزین و این حامل انرژی پاک وجود دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی. ان. جی با اعلام اینکه هم اکنون رابطه بین قیمت بنزین و CNG در ایران حدود ۶۵ درصد است، تصریح کرد: در حال حاضر ایران یکی از گران قیمت ترین CNG ها را در بین کل کشورهای جهان در جایگاه ها عرضه می کند.

سید مجتبی شفیعی رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هفته گذشته در جمع خبرنگاران با تشریح سه سناریوی افزایش قیمت بنزین در سال ۹۳ از افزایش قیمت هر لیتر بنزین از ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان در صورت موافقت دولت برای سال آینده خبر داده بود.

امیرعباس سلطانی عضو کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به سناریوهای بنزینی ستاد سوخت یادآور شده است: کمیسیون انرژی مجلس تصویب کرده که نرخ بنزین سال آینده تا سقف ۳۰ درصد افزایش یابد و به طور قطع این پیشنهاد در صحن مجلس نیز آرای لازم را کسب خواهد کرد.

در شرایط فعلی اگر صنعت سی. ان. جی در کشور توسعه نمی یافت متوسط مصرف روزانه بنزین ایران از ابتدای سالجاری تاکنون از مرز ۹۰ میلیون لیتر در روز عبور می کرد.

هم اکنون با وجود توسعه جایگاه های CNG و ادامه تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی اما واردات بنزین هم متوقف نشده و آمارهای وزارت نفت حاکی از آن است که به طور متوسط روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین واردات می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات