به دلیل بی توجهی مسئولان/

لرستان خبر: نماینده تام الاختیارشرکت آدینه فام خرم گفت: ما تنها تولید کننده کودهای کامل کلاته آلی (ارگانیک) در کشور هستیم که اگر مسئولان لرستانی از ما حمایت نکنند به زودی از لرستان می رویم.

سید عباس موسوی اظهار کرد: ۸ سال پیش با برند آگروتین به صورت بازرگانی داخلی و خارجی مشغول به فعالیت بودیم اما برند این شرکت را با دانش فنی آنها خریداری کردیم.

وی افزود: سال ۱۳۹۱ سوله ای در بخش مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی واقع در سراب چنگایی با مبلغ ماهیانه ۱میلیون تومان کرایه کردیم و ۱۵میلیون تومان هم هزینه آماده سازی سوله کردیم تا کار خود را رونق بدیم.

نماینده تام الاختیارشرکت آدینه فام خرم تصریح کرد: با توجه به هزینه های سنگین شرکت، آزمایش ها و نمونه گیری از محصولات، تا اکنون هنوز هیچ گونه تسهیلات نقدی و غیر نقدی از هیچ ارگان دولتی دریافت نکرده ایم.

موسوی گفت: در بخش کودهای مایع کلاته معدنی در کشور چند تا رقیب داریم ولی در بخش تولید محصول کودهای کامل کلاته آلی (ارگانیک) در بخش بذر مال آلی روی و میکرو آلی در کشور فقط ما تولید کننده هستیم.

وی بیان کرد: یکی ازعناصر مهم بخش کشاورزی، ازت است که هزینه های سنگینی برای واردات آن هزینه می شود و با توجه به این که کودهای شیمیایی جامد مشکلات و ضررهای زیادی دارند ولی کودهای مایع باعث مصمویت خاک نمی شوند و مستقیم روی گیاه پاشیده می شود، ما به تولید آن روی آوردیم که سالانه چند میلیارد تومان برای کشور صرفه اقتصادی دارد.

موسوی اظهار کرد: کودی که اکنون وارد می شود ازت ۱۸ درصد را داراست که ما توانستیم کودی را تولید کنیم که نسبت به مشابه خارجی آن ۳۵ درصد ازت را داراست که در سطح بالاتری قرار دارد. .

وی افزود: متاسفانه ۱۵۰ کیلو کود شیمیایی اوره ۴۶ درصد که مقد ار زیادی مواد نگهدارنده را به یک زمین کشاورزی تزریق می کند باعث مصمومیت خاک می شود.

موسوی اظهار کرد: این نوع کود موادش یا جذب زمین می شود یا تبخیر و یا با آب های آبیاری هدر می رود که در نهایت کمتر از ۳۰ درصد ازت جذب می شود.

نماینده تام الاختیارشرکت آدینه فام خرم تصریح کرد: اما در بحث ازت مایع، بالای ۹۰ درصد جذب می شود و در بحث اقتصادی و مالی ازت جامد در هر هکتار نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان هزینه می شود ولی در مایع ۳۶ هزار تومان می شود و راندمان بالایی دارد.

سید عباس موسوی بیان کرد: کسی که طرحی را روی کاغذ می نویسد تسهیلات بسیار بالایی را دریافت می کند ولی شرکت ما با توجه به اینکه چند سالی است که راه اندازی شده هنوز هیچ مبلغی از ارگان ها و سازمان ها دریافت نکرده است.

وی افزود: هم در زمان استاندار قبلی و هم استاندار فعلی چندین بار برای ملاقات با استاندار تقاضای ملاقات کردیم ولی وقتی برای ملاقات به شرکت ما اختصاص ندادند.

موسوی گفت: مسئولان لرستان اگر مایل نیستند از این شرکت که تنها تولید کننده کودهای کامل کلاته آلی (ارگانیک) در بخش بذر مال آلی روی و میکرو آلی در کشور است حمایت کنند به ما اعلام کنند تا شرکت خود را از لرستان خارج و به استان های دیگر برویم.

وی بیان کرد: استان های زیادی تقاضا کرده اند که حاضرند شرکت ما به استان مربوطه برود و به طور کامل از ما حمایت کنند، که اگر مسئولان لرستانی از ما حمایت نکنند به زودی از لرستان می رویم.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات