نماینده مردم خرم آباد در مجلس:

لرستان خبر: نماینده مردم خرم آباد در مجلس گفت: لرستان از نظر نرخ بیکاری در جایگاه نخست کشوری قرار دارد و این در حالی است که در بین جوانان بین ۱۴ تا ۳۰ ساله این استان نرخ بیکاری ۶۴ درصد اعلام شده است.

 

به گزارش لرستان خبر، ایرج عبدی امروز در جلسه شورای اداری لرستان و در جمع مدیران استانی لرستان اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس یک کمیسیون همه جانبه است که همه امور عمران، بهداشت و سلامت مردم را تحت تأثیر قرار می دهد که هدف ما از دعوت این کمیسیون به لرستان معرفی ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی لرستان است.

 

وی افزود: در حوزه مسائل اجتماعی و اقتصادی کاستی هایی در سطح استان داریم که این کاستی ها می طلبد که جلساتی را در کمیسیون اجتماعی مختص لرستان برگزار کنیم تا با بررسی مشکلات موجود برای کاهش نرخ بیکاری اقداماتی رزا انجام دهیم.

 

عبدی تصریح کرد: میانگین رخ بیکاری در 10 سال گذشته در لرستان بین 20 تا 22.5 درصد بوده است که که این وضع سبب شده تا نرخ خودکشی و طلاق و استرس در بین جوانان در لرستان به شدت افزایش داشته باشد زیرا حدود 70 درصد از شاغلین در لرستان جمعیت بالای 30 سال هستند و در بین جوانان 14 تا 30 ساله که نیروی کار توانمند در این استان هستند نرخ بیکاری 64 درصد است که رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

 

نماینده مردم خرم آباد در مجلس بیان کرد: نرخ رشد جمعیت در سال های بعد از انقلاب در لرستان حدود 3.1 است که همین امر سبب شده تا بیکاری در بین جوانان  روز به روز افزایش یابد و سن ازدواج در این استان به حدود 40 سال برسد که این امر مشکلات اجتماعی بسیاری را به دنبال دارد.

 

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی لرستان توزیع نا متعادل کارخنجات و صنایع در شهرهای این استان است به طوری که 43.7 درصد کارخانجات لرستان در بروجرد قرار دارند و این در حالی است که مرکز استان با 750 هزار نفر جمعیت تنها 17 درصد از کارخانجات استان را در بردارد که اکثر این کارخانجات نیز ورشکست شده اند.

 

عبدی افزود: لرستان در زمینه زمین های کشاورزی مناسب در کشور جایگاه سیزدهم را به خود اختصاص داده است ولی در زمینه تولید محصولات کشاورزی جایگاه 17 کشوری را دارد و از سال 65 به بعد 14.5 درصد شاغلین در بخش کشاورزی بیکار شده اند و شغل خود را از دست داده اند.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات