معاون آب و فاضلاب کشور:

لرستان خبر: معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: ۱۲ کلانشهر کشور با بحران جدی کم‌آبی و امکان جیره‌بندی روبرو هستند.

 

به گزارش لرستان خبر، حمیدرضا تشیعی عصر امروز در همایش ملی معاونان بهره‌برداری صنعت آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور در خرم‌آباد، اظهار داشت: بیش از 42 هزار کیلومتر از شبکه‌های آبرسانی شرکت آب و فاضلاب در سراسر کشور نیازمند بازسازی و بهسازی هستند.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه همایش‌های مهم بیشتر در استان‌های بزرگی مانند تهران، اصفهان، شیراز و... برگزار می‌‌شوند، برگزار کردن این همایش در استان لرستان جای امیدواری دارد.

 

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: توجه ویژه به وضعیت منابع آبی کشور امری بدیهی است و به نوعی گلوگاه شرکت‌های آب و فاضلاب کشور است.

 

این مسئول متذکر شد: پیامد 13 سال خشکسالی پیاپی، 517 شهر و 12 کلانشهر را در معرض کم‌آبی و حتی تنش آبی قرار داده است، با این حال تعهد ما ارائه آب با کیفیت به شهروندان است که معاونین بهره‌برداری را برای جنگی با حداقل مهمات به میدان مبارزه هدایت می‌کند.

 

تشیعی در خصوص بحران منابع آبی کشور، گفت: تداوم خشکسالی‌ها، آلودگی منابع آبی، برداشت بی‌رویه از منابع آب، عدم رعایت موارد زیست محیطی، سموم دفع آفات کشاورزی و ... از موارد تهدید منابع آبی کشور است.

 

وی، بهره‌گیری از خلاقیت را به عنوان یک راهکار مؤثر در بحث چگونگی مدیریت آب عنوان کرد و متذکر شد: استفاده هنرمندانه و علمی از منابع محدود و طراحی و ارائه راه‌کارهای کارآمد در شرایط فعلی می‌تواند ما را در رفع این بحران کمک کند، با این حال هماهنگ بودن راه‌حل‌ها با الزامات طبیعت و تمهیدات کشوری یکی از مصداق‌های خلاقیت در این بخش است.

 

این مسئول، برخی از راه‌حل‌های مقابله با بحران کم‌آبی را مطرح کرد و یکی از راه‌های کاهش بحران آب را مشارکت مردمی دانست و بیان داشت: رفتار مردم در صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب شرب یکی از راهکارهای مؤثر با شرکت‌های آب و فاضلاب است.

 

وی با اشاره به اینکه برخی شرکت‌های آب و فاضلاب در زمینه تأمین، ایجاد و بهسازی تأسیسات فنی خود با مشکل مواجه هستند، اظهار کرد: 42 هزار کیلومتر از شبکه‌های آبرسانی این شرکت در سطح کشور، نیازمند بازسازی و بهسازی هستند.

 

تشیعی، ارزش ریالی تأسیسات و دارایی‌های شرکت آب و فاضلاب در سطح کشور را حدود 400 هزار میلیارد ریال عنوان کرد.

 

شایان ذکر است، این همایش با قرائت چند مقاله با موضوعاتی چون راهکارهای جلوگیری از چالش‌های کیفی در راستای مدیریت تقاضا، استقرار سیستم تله متری در شبکه توزیع آب با محوریت مدیریت و ارتقای فرآیند تصفیه خانه‌های آب با رویکرد مدیریت آب و منابع مالی همچنان ادامه دارد.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات