معاون اجرایی رییس جمهوری:

لرستان خبر: معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: شریعتمداری با اشاره به اینکه لرستان دارای 140 هزار نیروی تحصیل کرده بیکار است، گفت: رفع مشکل بیکاری در لرستان به عنوان نخست استان بیکار کشور، از دغدغه های اصلی دولت تدبیر و امید است.

لرستان خبر، ˈمحمد شریعتمداریˈ روز شنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان لرستان ، افزود: برهمین اساس و با توجه به دیپلماسی فعال و موثر دولت تدبیر و امید ، شاهد بروز شکافی عمیق در روند صدور و اعمال تحریم های اقتصادی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم.
 

وی با بیان اینکه تحریم ها مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد کرده، اظهار داشت: فروش دو میلیون و100 بشکه نفت ایران در روز به یک میلیون و 300 هزار بشکه کاهش یافته و به طور طبیعی مشکلاتی به لحاظ مالی و درآمد برای دولت و کشور بوجود آمده است.
 

معاون اجرایی رییس جمهوری تاکید کرد: برغم تمامی این مشکلات، هیمنه تحریم های غرب علیه ایران اسلامی شکسته و ماشین تولید قطعنامه ها نیز متوقف شده است.
 

شریعتمداری با توجه به سیاست ها و برنامه های دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم و کشور، گفت: توجه به موضوع مهم ایجاد و برقراری توسعه متوازن و اجرای اصل 48 قانون اساسی با هدف استفاده از امکانات و ثروت های کشور برای بهره مندی همه سطوح و اقشار مردم از امکانات، یکی از اولویت های محوری و اصلی دولت تدبیر و امید است.
 

وی با اشاره به شاخص های جدید اقتصاد ایران تحت عنوان شاخص های اقتصاد مقاومتی براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، افزود: اجرای این سیاست ها همگی در راستای ایجاد ثبات و رونق در عرصه اقتصادی کشور است .
 

وی با تاکید بر اینکه با اجرای این سیاست ها شاهد افزایش بهره وری در کشور خواهیم بود، تصریح کرد: اجرای این سیاست ها موجب غلبه بر مشکلات ناشی از تحریم ها و کسب موفقیت های بیش از پیش کشور در عرصه اقتصادی می شود.
 

معاون اجرایی رییس جمهوری افزود: تنظیم برنامه ششم توسعه کشور، یکی دیگر از برنامه های مهم و محوری دولت یازدهم در حوزه رشد و توسعه اقتصادی است که با استفاده از دیدگاههای علمی و کارشناسی نخبگان و صاحبنظران تهیه و تنظیم خواهد شد.
 

شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه اکنون دو هزار و 668 طرح و پروژه عمرانی نیمه تمام در استان لرستان وجود دارد، اظهار کرد: برای اجرا و تکمیل این پروژه های عمرانی به 19 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
 

وی افزود: اگر این میزان اعتبار نیز به استان لرستان اختصاص داده شود، دیگر نباید انتظاری برای اجرای پروژه های جدید دراین استان را داشته باشیم.
 

شریعتمداری گفت: حدود 59 درصد از منابع این طرح ها محقق نشده که به همین دلیل قیمت تمام شده برای اجرای این پروژه های عمرانی نیز افزایش چشمگیری یافته است.
 

وی خاطرنشان کرد: در ادوار گذشته سه هزار و 263 طرح اجرایی در استان لرستان به تصویب دولت وقت رسیده که دو هزار و 946 مورد آن مالی و مابقی استانی و درون دستگاهی هستند.
 

معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین در خصوص پروژه های نیمه تمام استان های کمتر برخوردار کشور از جمله لرستان افزود: نمی توان نسخه واحدی را برای پروژه هایی دارای کمتر از 50 درصد پیشرفت فیزیکی در کشور ارائه کرد، اما باید برای استان های کمتر توسعه یافته مانند لرستان که با نرخ بالای بیکاری مواجه هستند، برنامه ریزی جامع، اصولی و کارشناسی در دستور کار قرار گیرد.
 

شریعتمداری تصریح کرد: درهمین راستا تنها 16 درصد از منابع ریالی موردنیاز برای اجرای 273 پروژه ملی استان لرستان محقق شده که معادل چهار هزار و 200 میلیارد ریال است و اجرای این طرح ها نیازمند تامین تسهیلاتی معادل 220 هزار میلیارد ریال هستند.

 

معاون اجرایی رییس جمهوری نهادینه کردن فرهنگ کار و تلاش را از راهکارهای مهم برای رفع معضل بیکاری عنوان کرد و گفت: دراین زمینه شناسایی دقیق مطالبات به عنوان یک هنر مدیریتی باید مورد توجه قرار گیرد که این مهم نقش موثری در رشد اقتصادی و شکوفایی استعدادها و توانمندی های منطقه دارد.
 

شریعتمداری با اشاره به اینکه لرستان دارای 140 هزار نیروی تحصیل کرده بیکار است، گفت: رفع مشکل بیکاری در لرستان به عنوان نخست استان بیکار کشور، از دغدغه های اصلی دولت تدبیر و امید است.
 

وی با اشاره به وجود شش هزار تحصیل کرده بیکار در حوزه کشاورزی استان لرستان نیز افزود: ماشین تولید نیروی نخبه در لرستان تعطیل نشده و جوانان این استان با بهره مندی از دانش و تخصص مناسب، از سرمایه های مهم و عظیم رشد و توسعه استان و کشور هستند.
 

به گفته وی، شکوفایی بخش کشاورزی استان لرستان با تامین و توسعه زیرساخت ها با توجه به ظرفیت های عظیم بخش کشاورزی لرستان، نفش تعیین کننده ای در کاهش آمار بیکاری استان دارد.
 

شریعتمداری افزود: یکی از سیاست های جدی دولت ، شناسایی و رفع محرومیت ها و مشکلات استان های کمتر توسعه یافته است که تحقق این مهم نیازمند همراهی و همکاری مدیران و مسوولان اجرایی در این استانهاست.
 

وی با تاکید بر اینکه نگاه توسعه ای نباید مبتنی بر بودجه عمومی باشد، اظهار کرد: دراین زمینه باید از تمامی ظرفیت ها و داشته های اجرایی کشور در حوزه های مختلف با بهترین بهره وری از منابع و قابلیت های موجود، استفاده شود.
 

شریعتمداری گفت: از سوی دیگر باید سرمایه گذاری بخش خصوصی و مشارکت سرمایه گذاران همسو با اهداف و برنامه های دولت در مسیر توسعه کشور باشد و دراین زمینه می توان از ظرفیت قرارگاه ها، بنیاد ها ، شرکت ها و نهادهای متصل به دولت در مجموعه حاکمیتی کشور به عنوان یک پتانسیل عظیم به خوبی استفاده کرد.
 

معاون اجرایی رییس جمهوری با اشاره به رویکرد محوری دولت تدبیر و امید برای جلب مشارکت و حضور جدی بخش خصوصی در مسیر توسعه و پیشرفت کشور، افزود: نگاه مشارکت جویانه به بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش در عرصه اقتصادی، گام موثری برای بهره مندی از توانمندی ها و افزایش ظرفیت ها در راستای رشد و توسعه اقتصادی و همه جانبه کشور است.
 

شریعتمداری گفت: دراین زمینه وجود حدود سه درصد از ذخایر سنگ های تزیینی جهان در لرستان، یک ظرفیت و قابلیت بسیار بالا برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و استان و نشانه ای برای شناخت و استفاده از ظرفیت های عظیم موجود در سطح کشور است.
 

به گفته وی، دراین زمینه باید از ظرفیت های موجود در استان های مختلف کشور از جمله استان لرستان در حوزه های کشاورزی، گردشگری، معادن، حمل و نقل و محیط زیست برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور استفاده بهینه و مطلوب شود.
 

معاون اجرایی رییس جمهوری به وجود خطوط 600 کیلومتری انتقال گاز و نفت خام در لرستان اشاره کرد و گفت: باید از این ظرفیت ها برای ررشد و شکوفایی استان و زمینه سازی برای رفع معضل بیکاری و رونق کسب و کار در منطقه به خوبی استفاده دقیق و هدفمند شود.
 

شریعتمداری در ادامه به مشکل کمبود آب در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: برغم تمامی مشکلات، امسال شاهد شرایط بهتری در زمینه تامین آب مصرفی و موردنیاز کشور هستم که دراین زمینه هم مدیریت مصرف و استفاده بهینه از منابع آبی بسیار مهم و قابل توجه است.
 

وی افزود: دراین راستا یکی از برنامه های دولت به منظور بهره وری مناسب از منابع آبی، بازسازی دو هزار و400 کیلومتر شبکه آبراهی موجود در استان لرستان از منابع صندوق توسعه ملی است.
 

معاون اجرایی رییس جمهوری، استفاده از ظرفیت و توان لرستانی های مقیم خارج کشور در روند رشد و توسعه اقتصادی استان و سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی لازم را نیز اقدامی مهم برای رفع محرومیت های موجود دراین استان عنوان کرد.
 

وی با اشاره به حضور چهار هزار و 800 لرستانی مقیم خارج از کشور اظهار داشت: مکانی برای دعوت ومذاکره با این افراد در نظر گرفته خواهد شد وشرایطی اتخاذ خواهد شد تا صندوق سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور راه اندازی شود .

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات