معاون برنامه ریزی استانداری لرستان:

لرستان خبر: معاون برنامه ریزی استانداری لرستان گفت: تداوم روند عملیات اجرایی سد معشوره به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم لرستان، نقش مهمی در رونق و توسعه بخش کشاورزی و ایجاد بستر های لازم برای ایجاد فرصت های شغلی مولد در این استان دارد.

به گزارش لرستان خبر، ˈعلی هادی چگنیˈ روز شنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی لرستان که با حضور معاون اجرایی رییس جمهوری برگزار شد، افزود: سد معشوره به تنهایی معادل کل سدهای استان لرستان، قابلیت مشروب کردن اراضی کشاورزی این استان را داراست.
 

وی با اشاره به اینکه مجموع حجم روان آبهای تولیدی در استان لرستان هشت میلیارد مترمکعب است، اظهار کرد: عملیات ساخت 16 سد در این استان درحال اجراست که از این تعداد 10 سد در بخش کشاورزی و تامین اب مصرفی کشاورزی، یک سد برای تامین آب شرب و دو سد نیز در قالب سدهای چند منظوره احداث می شود.
 

وی گفت : با بهره برداری از سدهای دردست ساخت استان لرستان، 38 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان از کشت دیم به آبی تبدیل خواهند شد.
 

چگنی با اشاره به اینکه سه سد ایوشان، مروک و حوضیان امسال آماده بهره برداری می شوند، افزود : در این میان سد معشوره توان تبدیل 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم استان لرستان به کشت آبی را دارد.
 

وی با اشاره به اینکه استان لرستان دارای 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، تصریح کرد : از این مجموع تنها 25 درصد ان به صورت ابی کشت می شود و 75 درصد اراضی زراعی استان لرستان، دیم هستند.
 

وی گفت: این درحالی است که میزان روان اب های خروجی از استان لرستان سالانه 12 میلیارد متر مکعب برآورد شده و استان دارای دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه و آب راه است.
 

وی با اشاره به اینکه لرستان 1.74 درصد مساحت و 2.3 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده، گفت : با این وجود سهم لرستان در تولید ناخالص ملی 1.1 درصد کشور و نرخ رشد اقتصادی استان 44 صدم درصد است.
 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات