معاون توسعه و برنامه‌ریزی استانداری لرستان خبرداد

لرستان خبر: معاون توسعه و برنامه‌ریزی استانداری لرستان با اشاره به اینکه فرودگاه و پروازهای منظم پاشنه آشیل توسعه هر استان هستند گفت: آزادراه این استان یک حلقه مفقوده بود که خوشبختانه انجام شده است و سه راه‌آهن در استان لرستان در دست اجراست.

لرستان خبر، علی‌هادی چگینی ظهر امروز در همایش روز ملی صنعت و معدن لرستان در خرم‌آباد اظهار داشت: استان لرستان در بخش‌های مختلف پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خوبی دارد به صورتی که 22 درصد ذخایر سنگ و 3 درصد سنگ‌های تزئینی در این استان وجود دارد.

 

وی عنوان داشت: استان لرستان با آب و هوای خوبی که دارد در تولید حبوبات و ماهیان سرد آبی در بین استان‌های غیرساحلی و تولید انجیر سیاه رتبه نخست در کشور را به خود اختصاص داده است.

 

این مسئول ادامه داد: ما باید توجه داشته باشیم که با این همه ظرفیت و شاخص‌های خوبی که استان لرستان که دارد متأسفانه در طول 20 سال گذشته توسط اعلام آمار مرکز آمار ایران رتبه نخست بیکاری را به خود اختصاص داده است به صورتی که درآمد متوسط سرانه کشور 8 درصد است این در حالی است که در استان لرستان کمتر از نصف میانگین کشوری یعنی 4 درصد است.

 

چگینی یادآور شد: سالانه 7 هزار مهاجرت از استان لرستان صورت می‌گیرد و تولید ناخالص داخلی سهم استان ما 1.2 درصد است.

 

معاون توسعه و برنامه‌ریزی استانداری لرستان گفت: اعتقاد مدیریت ارشد استان این است که تنها راه برون‌رفت استان از این مشکلات توجه به بخش خصوصی است چون دولت اجازه سرمایه‌گذاری ندارد و اگر اجازه هم داشته باشد منابع این کار را ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد: وظیفه دولت‌ها ایجاد زیرساخت‌ها و فراهم کردن فضای کسب و کار است که دولت جدید نیز در این راستا حرکت می‌کند زیرا وظیفه ذاتی دولت ایجاد زیرساخت در هر استان است.

 

چگینی با اشاره به اینکه داشتن فرودگاه و پروازهای منظم پاشنه توسعه هر استان هستند ادامه داد: آزادراه این استان یک حلقه مفقوده بود که خوشبختانه الان انجام شده است و سه راه‌آهن در استان لرستان در دست اجراست به صورتی که قرارگاه خاتم متولی اجرای این پروژه‌هاست.

 

این مسئول گفت: در استان لرستان 13 سد وجود دارد که در سفر رئیس جمهور مقرر شد 3 سد در استان لرستان سال 93 و 94 به بهره‌برداری برسند.

 

چگینی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار گرفته توجه به حل مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی و در این خصوص استاندار پرتلاش لرستان 80 درصد وقت خود را برای راه‌اندازی صنایع نیمه فعال و تعطیل لرستان به کار می‌گیرد.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات