قصور نانوایی ها یا کیفیت آرد/

بی کیفیتی نان و تعطیلی برخی نانوایی ها و سهمیه کم آرد صدای مردم و همچنین گلایه نانوایان شهرستان پلدختر را در آورده است.

به گزارش لرستان خبر ، در سبد خانوار ، نان یکی از اصلی ترین کالاها است و به عنوان مهمترین غذایی مصرفی مردم محسوب و این فرآورده همواره بیشترین سهم را در هرم غذایی و بخش جدایی ناپذیر سفره ها و نقش عمده ای در سفره خانواده ها داشته و دارد، اما کیفیت نان تولید شده در پلدختر، مطلوب نیست و بخش زیادی از آن به ضایعات تبدیل می شود.

 

برخی از نانوایان و شهروندان شهر پلدختر می گویند: گندم و آرد مورد نیاز نانوایان کیفیت خوبی ندارد به همین علت نان تولید اغلب نانوایان این شهر مطلوب نیست.

 

یک شهروند پلدختری در این ارابطه گفت: نان پخت شده در نانوایی های پلدختر ماندگاری ندارد و فقط می توان آن را به شکل تازه مصرف کرد با توجه به این که تعداد اعضای خانواده ما زیاد است خرید نان برای ما مشکل و دشوار است .

 

ˈفریدون اکبریˈ افزود: کیفیت نامرغوب نان یکی از دغدغه های مردم پلدختراست.

 

یکی دیگر از مردم این شهر می گوید : پایین بودن کیفیت نان تولید در در این شهر علاوه بر بی حرمتی به برکت خداوند، موجب هدر رفت هزینه در خرید آن و به مخاطره انداختن سلامت تغذیه ای مردم می شود.

 

جواد میر دریکوندافزود: کیفیت پایین و ضایعات بالا نان در پلدختر موجبات نارضایتی شهروندان شده و نان پخته شده در این شهر علاوه بر این که بی کیفیت است در مقایسه با نان سایر شهرها کوچکتر است.

 

وی می افزاید: تمام نانوایی های شهر پلدختر اغلب با یک کیفیت نان تولید می کنند و نمی توان آن ها را رتبه بندی کردزیرا نان پخته شده به درد خوردن نمی خورد و سرانجام این سرمایه به آخور می رود.

 

یک شهروند دیگرپلدختری گفت: ارتقای کیفیت نان مطالبه واقعی و بحق مردم است و در بی کیفیتی نان نباید مقصر اصلی را نانوایی ها دانست بلکه در اصل باید به دنبال گندمی رفت که از آن، آرد تولید و به عاملان تحویل می شود.

 

زهرا پاپی می گوید: گندم بی کیفیت آرد بی کیفیت را بوجود و در نهایت این چرخه و فرایند پخت نان هم بی کیفیت خواهد شد و نامطلوب بودن کیفیت نان تولیدی موجب نارضایتی مردم و گلایه نانوایان می شود که مسوولان باید به بهبود کیفیت نان پلدختر توجه کنند .

 

وی می افزاید : وقتی آرد بی کیفیت به نانوایی های سطح شهر عرضه می شود نمی توان انتظار نان خوب داشت و پخت نان بی کیفیت و افزایش دور ریز آن در پلدختر یکی از دغدغه های دایمی مردم این شهرستان است که علاوه بر هدر رفتن هزینه ها و سرمایه های کشور باعث خوشحالی نان خشکیهاست.

 

یک شهروند دیگر پلدختری می گوید: کاهش سهمیه آرد نانوایی ها این شهرستان موجب تعطیلی برخی از نانوایی ها شده و شهروندان را برای تهیه نان مورد نیاز خود با مشکلاتی مواجه کرده است به طوری که این مسئله باعث ایجاد صف های طویل در مقابل نانوایی ها شده است.

 

وی می افزاید: آرد نامرغوب موجب بیات کردن نان می شود و نان بی کیفیت سر سفره مردم پلدختر تنور نان خشکی ها را داغ کرده است به طوری که نصف هر نان را باید به ضایعاتی و نان خشکی تحویل داد، که این امر موجب بالارفتن دور ریز نان و در نتیجه اسراف این برکت الهی در خانواده می شود.

 

یک شهروند سالخورده در این زمینه در پاسخ به این سؤال که به نظر شما علت این بی کیفیتی نان چیست به خبرنگار ایرناگفت: نان نانوایی های پلدختر مثل لاستیک است و قابل خوردن نیست زیرا وقتی آن را می جویم فکم درد می گیرد انگار دارم آدامس می جوم و این حکایت تلخی است که موجب نارضایتی مردم شده است.

 

برای بررسی جامع عوامل موثر در کیفیت نان پلدختر با چند تن از نانوایان این شهرستان به گفت وگو نشستیم، آنان به اتفاق از کیفیت آرد توزیع شده در بین نانوایی های شهرستان ناراضی اند و این مسئله را عامل اصلی نامرغوب بودن نان عنوان می کنند.

 

نانواها دلیل اصلی را آرد بی کیفیت می دانند

 

یک نانوا در پلدختر گفت: بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها توسط دولت دهم تمام نانوایی های سطح کشور سهمیه آرد را بر حسب نیازشان تحویل می گرفتند اکنون نیز همین رویه برقرار است ولی در پلدختر حدود 6 ماه است که به طور خودسرانه و سلیقه ای نانوایی ها را به دو دسته تقسیم کردند نانوایی قدیمی 280 کیسه و نانوایی جدید 150 کیسه که همین موضوع یکی از مشکلات پخت نان شده است.

 

ˈمهدی زینی وندˈ می افزاید: قدمت نانوایی دلیل بر سهمیه بیشتر نمی باشد بلکه میزان پخت ملاک تحویل آرد باید باشد و از طرفی بجای افزایش سهمیه آرد از کارخانه درخواست کاهش حدود یک صد تن از سهمیه موجود شهرستان پلدختر را دادند که این هم باعث کمبود آرد شده و همچنین عدم نظارت صحیح بر نحوه تحویل و توزیع آرد به نانوایی ها و حتی قیمت آرد و درجه مرغوبیت آرد و حضور واسطه ها و دلالان خریدار آرد شهرستان آرد های پلدختر در شهرهای مرزی کشور مشاهده و کشف و ضبط شده است.و پرونده های متشکله در اداره تعزیرات پلدختر بیانگر این موضوع است.

 

وی تصریح می کند: اداره صنعت ، معدن و تجارت اعلام می کند در صورت عدم پخت به اداره تعزیرات جهت جریمه نقدی معرفی می شوید در حال حاضر منطقه ˈتنگ علیˈ سه واحد نانوایی به مدت یک هفته تعطیل می باشد.

 

ˈزینی وندˈ گفت: قیمت هر کیسه آرد بدون درجه سبوس آرد و تاریخ تولید و انقضای آرد و قیمت مصوب کارخانه بر روی کیسه های آرد وجود نداردو هر کیسه با هزینه حمل و کارگری درب نانوایی 24 هزار و 100 تومان است .

 

وی می افزاید: هم اکنون پخت نان با آرد به نرخ آزاد توزیع کنندگان در سطح شهر وجود ندارد جهت رفاه حال شهروندان و اگر هم باشد با قیمت 35 هزار تومان می باشد.

 

یک نانوای پلدختری با تاکید بر اینکه آرد مناسب از ضرورت های تولید نان با کیفیت است،گفت: کیفیت آرد مهمترین نقش را در پخت دارد و این درست نیست که تمام مشکلات نان را به گردن نانوایان بیندازیم نان با کیفیت مستلزم آرد با کیفیت است پس انگشت اتهام در زمینه عرضه نان نامرغوب نباید فقط به سمت نانوایی ها گرفته شودو در این زمینه تنها ما مقصر نیستیم زیرا در صورتی که آرد نامرغوب تحویل نانوایی ها داده شود تلاش نانوایان برای عرضه نان مرغوب نتیجه ای به دنبال ندارد.

 

وی می افزاید :کاهش سهمیه نانوایی ام از 12کیسه آرد در روز به 9کیسه مجبور شدم در ماه گذشته پنج روز نانوایی را تعطیل کنم و کاهش سهمیه آرد و تعطیلی نانوایی ها باعث افزایش تقاضا و شلوغی نانوایی های پلدختر شده است.

 

وی تصریح کرد: بالا رفتن هزینه های نانوایی ، کاهش تعداد کارگران شده و با توجه به هزینه های تعمیراتی دستگاههای نانوایی،حق الزحمه وبیمه کارگران،مالیات،آب و برق و غیره این کاهش سهمیه به نفع نانوادار و مردم نیست و این مسئله باعث تعطیلی نانوایی ها هم می شود به طوری که مجبوریم دستگاه پخت نان را به شکل ماشینی تغییر دهیم .

 

یک نانوایی پلدختری می گوید: کارگران نانوایی بی تقصیر هستند و مقصر نانوایی ها نیستند که نان سوخته و خمیر به مردم می دهند و اگر آرد خوب باشد نان خوب تحویل می دهیم، ما کارمان خوب است، کیفیت آردها خراب است. آرد نامناسب دلیل بی کیفیتی نان بوده زیرا تمام سعی خود را برای پخت خوب و با کیفیت انجام می دهند.

 

وی می افزاید: اما اگر مشکلی در کیفیت بوده ریشه در آرد و گندم نا مرغوب دارد و نانوا هنگامی که آرد خوب نیست نمی تواند معجزه کند و نان خوب به مردم تحویل دهد .

 

یک نانوایی پلدختر می گوید : برخی از نانوایی ها ی پلدختر پروانه کسب دارند ولی فعالیت نمی کنند و برخی ها هم پروانه کسب دارند ولی محل کار ندارند ودر نتیجه آرد این واحدهای نانوایی سر از بازار آزد در می آورد و اختصاص ندادن سهمیه جداگانه آرد برای نانوایی های آزاد پز نیز باعث شده که مشکلات موجود مضاعف شود.

 

یک نانوای دیگرپلدختری به مشکلات خود برای تهیه نان از آرد نامرغوب اشاره کرده و می گوید: عموم مردم در زمینه عرضه نان با کیفیت پایین نانوایی ها را مقصر می دانند در حالی که نانوایان نیز خود قربانی آرد نامرغوب شده اند امیدوارم روزی فرا برسد همه نانوایان از کیفیت خوب آرد و مردم هم از کیفیت خوب نان بگویند تا بازار نان خشکی ها کساد شود.

 

وی می افزاید: کیفیت تولید نان به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن کیفیت آرد است. وقتی کیفیت آرد پایین باشد انتظار نان خوب را نمی توان داشت و همین امر دست نانوایی هارا برای تهیه آرد بسته است

 

یک نانوای با تجربه پلدختر می گوید: بسیاری از مردم پلدختر به کیفیت نان عرضه شده در نانوایی ها معترض هستند این امر بر می گردد به آرد تحویلی به نانوایی ها که بی کیفیت است که علاوه بر نارضایتی مردم و مسوولان ، موجب دلسردی نانوایی های پلدختری را نیز فراهم آورده و نارضایتی در سطح شهرستان بیداد می کند.

 

یکی از نانوایان پلدختری هم نان بی کیفیت را حاصل استفاده از آرد بی کیفیت عنوان کرد و گفت: به دلیل بسیار پایین بودن کیفیت آرد تحویلی خمیر حاصل از آن هم سست می شود و این خمیر از انسجام لازم برای پخت نان مرغوب برخوردار نیست.

 

رییس مجمع امور صنفی شهرستان پلدختر گفت: تعداد 92 نانوایی در سطح این شهرستان وجود دارد که از این تعداد 40 واحد در شهر پلدختر و 11 واحد نانوایی درمعمولان و 41 واحد نانوایی در روستاها وجود دارد.

 

ˈهادی باباییˈ افزود: تعداد چهار نانوایی بربری یک واحد تافتون و دو واحد سنگک و مابقی لواش و تعداد چهارواحد نانوایی غبر فعال هستند.

 

وی تعداد نانوایی های شهرستان پلدختر را زیاد از حد و نیاز مردم عنوان کرد و گفت: عامل تعطیلی برخی از نانوایی ها در یکی ، دوسال اخیر به علت زیادی نانوایی و درآمد اندک آنها بوده زیرا در آن زمان آردبه صورت آزاد عرضه می شده که قادر به ادامه فعالیت نبودند.

 

ˈباباییˈ علت عدم کیفیت نان را ، آرد درجه دو از الیگودرز دانست و افزود: کارخانه آرد در شهرستان پلدختر وجود ندارد و آردی که در استان داریم نسبت به سرانه شهرستان 30 تن اضافه داریم و فاصله کارخانه های آرد تا نانوایی های شهرستان نیز از مشکلات مبتلا می باشد.

 

رییس مجمع امور صنفی پلدختر در پاسخ به این سئوال که چه برنامه ای جهت رضایتمندی شهروندان دارید گفت: فرماندار شهرستان با غله استان نامه نگاری کرده که آرد مرغوب برای نانوایی های شهرستان پلدختر ارسال کند.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات