گزارش لرستان خبر از بحران خشکسالی در لرستان/

530 روستا در استان لرستان با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند و از این تعداد، 130 روستا با مشکل جدی کمبود آب مواجهند و بر اثر خشکسالی های پی در پی 90 درصد چشمه ها خشک یا با کاهش دبی آب مواجه هستند و حدود نیمی از چاههای دستی و نیمه عمیق نیز خشک شده است.

 

به گزارش لرستان خبر، لرستان سالهاست که عنوان سومین استان پر آب کشور را یدک می کشد و با وجود داشتن 50 آبشار فصلی و دائمی و دو هزار و 500 کیلومتر شبکه رودخانه ای ، اما مقام سومی لرستان تنها یک عنوان پر طمطراق بوده و حتی شاید در برخی موارد مانع تخصیص اعتبارات خسارت خشکسالی به این استان شده است.

 

 

استانی که با توجه به آب و هوای چهار فصل و وجود چشمه های متعدد در بسیاری از روستاها دچار کم آبی بوده و مردم بخشی از مناطق آن عملا دچار مشکل تامین آب شرب هستند.

 

این روزهای تابستان روستانشینان و برخی مناطق شهری حتی برای تامین آب مورد نیاز خود هم دغدغه دارند.

 

لرستان در سال های اخیر با توجه به بروز پدیده خشکسالی، کمتر روزهای پرآب داشته و خروش رودخانه های سرد و زلالش به ناله ای خشک و حقیر تبدیل شده که در این راستا ایجاد سد و ایستگاههای پمپاژ آب و مهار روان آب های طلایی این استان ضروری است.

 

میزان خروجی روان آب های استان لرستان که در گذشته به 13 میلیارد متر مکعب در سال می رسید، امروزدر برخی فصول حتی تا پنج میلیارد متر مکعب نیز کاهش یافته است.

 

بروز پدیده خشکسالی، مشکلات جدی را برای اراضی کشاوری ، باغات و رودخانه های لرستان بوجود آورده، به نحوی که میزان برداشت آبهای زیرزمینی در این استان تا بیش از 50 متر افزایش یافته است.

 

در حال حاضر سالانه از میزان آب های سطحی استان لرستان یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب و از منابع آب های زیرزمینی نیز 660میلیون مترمکعب(در مجموع دو میلیارد و60 میلیون متر مکعب) استحصال می شود.

 

میزان مصرف آب در بخش کشاورزی یک میلیارد و 850 میلیون مترمکعب، در بخش شرب و بهداشتی 165 میلیون مترمکعب و در بخش صنعت 45 میلیون مترمکعب است.

 

البته این درحالی است که از مجموع 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی تنها 25 درصد آبی بوده که از این 25 درصد نیز تنها 30 هزار هکتار مجهز به سیستم های آبیاری تحت فشار است.

 

تنها دو هزار و 400 کیلومتر کانال آبرسان کشاورزی در لرستان احداث شده که از سال های گذشته تا کنون 400 کیلومتر از این کانال ها بهسازی شده و متاسفانه پرت آب در این زمینه 70 درصد است.

 

اکنون دو هزار و 861 روستا در استان لرستان وجود دارد که یک هزار و 968 روستا دارای آب و 145 روستای با 11 هزار و 173 خانوار فاقد شبکه آبرسانی هستند.

 

مشترکان آب و فاضلاب روستایی استان لرستان 109 هزار و 177 مورد است که درهمین رابطه یک هزار و 266 روستای استان نیز تحت پوشش خدمات این شرکت قرار دارد.

 

هم اکنون 93 درصد جمعیت روستایی لرستان آبرسانی شده اما به دلیل فرسودگی تاسیسات، خشکی و کاهش دبی منابع آبی، شاخص بهره مندی روستاییان از آب آشامیدنی 77 درصد است

 

530 روستا در استان لرستان با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند و از این تعداد، 130 روستا با مشکل جدی کمبود آب مواجهند و خشکسالی های چند سال اخیر نیز موجب، باعث شد که برخی از این روستا با قطعی آب آشامیدنی و برخی دیگر با افت فشار آب مواجه شوند و همچنین برخی روستاها نیز تنها ساعاتی در شبانه روز دارای آب لوله کشی هستند.

 

بر اثر خشکسالی های پی در پی 90 درصد چشمه ها خشک یا با کاهش دبی آب مواجه هستند و حدود نیمی از چاههای دستی و نیمه عمیق نیز خشک شده است.

 

در حال حاضر بیشترین مشکل کم آبی مربوط به مناطق روستایی شهرستان های خرم آباد، کوهدشت و دلفان است.

 

طرح احداث 63مجتمع آبرسانی شامل 720روستا با 250 هزار نفر جمعیت به دلیل نبود اعتبار نیمه تمام مانده که تکمیل این طرح ها نیازمند 630 میلیارد ریال است.

 

از مجموع هفت هزار و 500 کیلومتر خطوط شبکه آبرسانی در روستاهای استان لرستان 30 درصد این شبکه نیاز به بازسازی دارد که بازسازی این شبکه های فرسوده آب نیازمند 450 میلیارد ریال اعتبار است.

 

81 طرح نیمه تمام آبرسانی در 733 روستای استان پیشرفت فیزیکی بالای 55 درصد داشته که تکمیل این طرح ها نیازمندتامین 710 میلیارد ریال اعتبار است.

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات