توسط صاحب نظران در تالار اندیشه‌ لرستان انجام شد

روشن است که در حوزه‌ی صنعت و کشاورزی کار چشم‌گیری در لرستان انجام نگرفته است و بعد از سی و اندی سال لرستان همواره رتبه‌های اول بیکاری در کشور را داشته است.

روشن است که در حوزه‌ی صنعت و کشاورزی کار چشم‌گیری در لرستان انجام نگرفته است و بعد از سی و اندی سال لرستان همواره رتبه‌های اول بیکاری در کشور را داشته است.

مردم لرستان با مشکلات زیادی گریبان‌گیرند. بعداز انقلاب دولت خدمات زیادی درحق مردم داشته است. این سخن گزافی نیست با زبان شاخص ها روشن‌تر می‌شود داوری کرد.

 

حجم زیاد تاسیس مدارس دولتی درشهرها و دورترین روستاهای لرستان، گسترش مراقبت های بهداشتی و تاسیس خانه های بهداشت درشهرها و دورترین روستاها، گسترش شبکه‌ی برق و تهیه‌ی آب آشامیدنی برای مردم سراسر لرستان، خدمات و برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم است که انکار آن ها نوعی بی‌انصافی تلقی خواهد شد.

 

با این همه روشن است که در حوزه‌ی صنعت و کشاورزی کار چشم‌گیری در لرستان انجام نگرفته است و بعد از سی و اندی سال لرستان همواره رتبه‌های اول بیکاری در کشور را داشته است. همین سال گذشته بر اساس داده‌های اداره‌ی آمار، لرستان بیکارترین استان کشور و جوانان خرم‌آباد با 55 درصد بیکاری‌، بیکارترین جوانان کشور شناسانده شدند.

 

عوامل زیادی در این بیکاری دخالت دارند. شاید یکی ار بارزترین عوامل، عامل سیاسی باشد اما نباید فراموش کنیم که لرستان مثل دیگر استان‌های برخوردار و توسعه یافته‌ی کشور، مثل یزد، اصفهان ،کردستان و حتی کرمانشاه زیر پرچم مقدس سه رنگ ایران زندگی می‌کند! به نظر می‌رسد ما باید به خویش برگردیم و ظرفیت‌ها و گنجایش‌های بی بدیل خویش را کشف کنیم و این ظرفیت‌ها را درمسیر توسعه و پیشرفت لرستان هم‌آهنگ کنیم!

 

مهمترین ظرفیت لرستان نیروی انسانی توان‌مندی است که امروز در سراسر ایران و  جهان پراکنده است و برای دیگر نقاط ایران و جهان سرچشمه‌ی خدمات گرانسنگ و ارزشمندی هستند! اگر بخواهیم جنبه‌های گوناگون عوامل بیکاری را برشماریم باید بیش از پیش دراین باره تفقه کنیم:

 

باید جنبه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی، فرهنگی و نژادی دلایل بیکاری را تحلیل کنیم می‌دانیم ممکن است این بحث، ژرف، داراز و دامنه دار باشد اما همین که دغدغه ای باشد برای نخبگان استان و در ذهن های بیدار و مسئولیت پذیر، پرسش هایی طرح نماید مبارک و میمون خواهد بود!

 

در پی سلسله پرسش‌هایی که در «تالار اندیشه‌ی لرستان» طرح می شود نوبت به "بررسی جنبه های گونه گون عوامل بیکاری در لرستان" رسید. صاحب نظران در کمال آرامش و ادب و احترام به کار جمعی، کنفرانس و میزگرد مجازی را با دیدگاه های بسیار ارزشمند، پربار ساختند.

 

تلاش نموده ایم تا دیدگاه و نقطه نظرات دوستان را جمع‌بندی کنیم اگرچه این جمع‌بندی نتوانسته است تمام گوشه‌ها و ژرفنای دیدگاه دوستان را گویا و روشن بازتاب دهد!

 

سرفصل دلایل بیکاری درلرستان

 

1) بهره نگرفتن از نیروهای انسانی توانمند پراکنده درخارج از استان ، همان گونه که در پیش‌گفتار توضیح داده شد، بسیاری از لرستانی‌های توانمند به هردلیلی از این استان به دیگر نقاط ایران یا جهان رخت خود را بسته و رفته‌اند. ولی هنوز هیچ نهاد غیردولتی و هیچ مدیر دولتی‌ای اراده نکرده است تا این گنجایش و ظرفیت فراموش شده را برای توسعه‌ی لرستان فرا بخواند و از آنان دلجویی کنند و آنان را به حضور دراستان تشویق کنند و یا ترغیب کنند تا در دیار خود به جهت احترام به زادگاه خویش سرمایه‌گذاری نمایند! این پتانسیل بزرگ هم‌چنان فراموش شده است.

 

 البته که تلاش های استاندار جناب مهندس بازوند برای جذب لرستانی‌های خارج از کشور شروع خوبی است اما نه دامنه‌دار است و نه به شکل روشمند و اساسی و علمی به این مسیله پرداخته می‌شود فقط می‌توانیم بگوییم آغاز مبارکی است!

 

2) سیاست آلود شدن دستگاه های اداری در استان و ضعیف شدن ساختار اداری دستگاه هایی که کارگزاران دولت، خود جدی ترین مانع و سد توسعه ی استان شده اند. امروز یا دیروز فرقی نمی کند مربوط به یک دوره ی خاص نیست، تب زیاد سیاست‌زدگی که گریبان‌گیر دستگاه های دولتی شده است، باعث شده که کارگزاران دولت بین مردم خط کشی کنند و کسانی را که مخالف مشی سیاسی خود ببینند، طرد کنند این خود بلای جان توسعه‌ی استان است و می تواند درشمار یکی ازمهمترین دلایل توسعه نیافتگی استان لرستان آورده شود.

 

3) نبود روحیه ی همکاری درمردم و به اشتراک نگذاشتن سرمایه های کوچک درچرخه ی اقتصاد!  تاکنون هیچ کاراقتصادی جمعی درلرستان موفق نشده است داشتن روحیه‌ی خودمحوری و نداشتن اعتماد متقابل و پایین بودن سطح دانش وکم آگاهی از زیبایی های همزیستی مسالمت آمیز و همکاری و تعاون، باعث شده است که «تعاونی»ها در لرستان کارآمد نباشند و مردم نتوانند اندوخته های اندک خود را در مسیر و چرخه‌ی توسعه و پیشرفت  استان به کار گیرند.

 

4)  مهاجرت روستاییان به شهر و فلج شدن بخش کشاورزی از دیگر دلایل بیکاری است‌! کشاورزی در لرستان بیداد است! کشاورزان متولی خاصی ندارند و در بدترین حالت کشاورزی می کنند! وقتی کشاورز نخود کیلویی 3000 تومان در فصل کاشت می‌خرد و با هزاران زحمت و مرارت در فصل برداشت نخود را به کیلویی 1000 تومان می‌فروشد؟ وقتی گندم را در فصل کاشت کیلویی 1300 تومان می‌خرد و در فصل برداشت به کیلویی 1000 تومان می فروشد! وقتی  خرمن پیاز و سیب زمینی‌هایش به دلیل صادر نشدن و پیدا نکردن بازار مصرف، گندیده می شوند! و از قضای بد، به دلیل گران شدن گازوییل و برداشتن یارانه ی سوخت هرچه دارد هزینه ی تراکتور و ماشین آلات کشاورزی می شود!؟ البته خرجش به دخلش نمی رسد و روستا و زمین ها را به امان خدا رها می کند و در حاشیه‌ی شهرها -هرچند تلخ- باقی عمر را سپری می‌کند، تا باری برگردن مدیریت شهری اضافه شود!

 

امروز، پایین بودن کیفیت محصولات کشاورزی استان و رقابت ناپذیری آن‌ها در بازارهای خارجی خود معضلی شده است. الان نخود لرستان کیفیت مطلوب ندارد. بذر مرغوب نیست. گوجه و خیار لرستان پر از سم دفع آفات است و صادراتش مرجوع می شود. انار مصر در بازار بغداد گرانتر از انار کوهدشت لرستان فروخته می‌شود! کشاورزی چطور پایدار بماند!؟

 

5) برخوردسلیقه ای اداره‌ی مالیات و دارایی با کارفرمایان و تکاندن جیب آنان به شکلی که صاحبان بنگاه های اقتصادی عطای کار را به لقایش می‌بخشند! مردم شریف لرستان بدانند! کارکرد ادارات مالیات و دارایی لرستان یکی از مهمترین دلایل شکست بنگاه های اقتصادی لرستان است! خوشخدمتی این کارگزاران باعث شده است که لرستان به لحاظ جذب مالیات در کشور در ردیف مقام های اول قرار بگیرد!! این درحالی است که بارها «مهندس بازوند» فریاد کرده است که:«‌سرانه ی تولید ثروت در لرستان بسیار پایین‌تر از میانگین کشور است» معنای این حرف یعنی این که ادارات مالیات و دارایی استان با نهایت بی‌رحمی خوشخدمتی را به اوج اعلا رسانده و جیب مردم لرستان را بدون این که درآمدی حاصل کرده باشند خالی می‌کند! به عنوان نمونه عرض می‌شود در شهرستان سلسله با این که برخی از واحد‌های صنعتی دو سه سال است تعطیل اند و کارفرمایان استشهاد محلی برده اند و تعطیلی کارگاه ها را گزارش داده اند اما باز کارگزار به دلیل تنگ نظری و اعمال سلیقه، هرسال مالیات بزرگ وضع می کند البته هیچکس هم به شکایات پاسخگو نیست!!!

ادامه دارد...

 

منبع: یافته نیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات