انتقاد شدید استاندار لرستان از بانک ها در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری لرستان

استاندار لرستان خطاب به مدیران عامل بانکهای لرستانگفت: که اگر نمی توانید بگذارید یک نفر دیگر بیاید و حق و حقوق مردم لرستان را زنده کند.

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری لرستان پنج‌شنبه 19/9/1393 ، به موضوع کم کاری بانکها و برخی دستگاه‌ها برای معرفی طرح‌های متقاضی دریافت تسهیلات به صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا کرد تا بخش عمده جلسه به این موضوع اختصاص یابد.

 

ادعایی که انتقادات استاندار را کلید زد

 

این بحث از آن‌جا شروع شد که معاون بانک ملی استان لرستان در پاسخ استاندار لرستان در مورد چرایی عدم ارجاع طرح‌های متقاضی دریافت تسهیلات به صندوق توسعه ملی مدعی شد که هنوز هیچ طرحی از سوی هیچ استانی توسط این بانک به صندوق ارسال نشده است.

 

این اظهارات باعث شد تا استاندار لرستان که تا کنون بارها در جلسات مختلف بر لزوم استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی تاکید و خواستار پیگیری بانک‌ها و دستگاه‌ها شده بود از عملکرد بانک‌ها به شدت انتقاد کرده و بگوید که بسیاری از استان‌ها تا کنون از این ظرفیت استفاده کرده‌اند ولی همچنان بخش صنعت، خدمات و گردشگری لرستان برای استفاده از این تسهیلات درجا می زند.

 

پس از اظهارات استاندار لرستان، قدرت‌اله ولدی رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گزارشی از وضعیت طرح های صنعتی متقاضی تسهیلات صندوق توسعه ملی ارائه کرد تا بگوید تا کنون ۷۰ طرح برای دریافت سرمایه ثابت و ۸۶ طرح برای دریافت تسهیلات سرمایه درگردش به بانکها ارائه شده است و به جز بانک ملی که هنوز اقدامی انجام نداده بقیه بانکها کار را ۴۰ درصد پیش برده اند.

 

 وی همچنین مدعی شد که تاکنون سه طرح صنعتی استان لرستان از صندوق توسعه ملی مسدودی گرفته و اعلام وصول شده‌اند.

 

ولدی یادآور شد که از تعداد طرح های یاد شده ۱۳ واحد صنعتی از طریق بانک مرکزی به صندوق توسعه ملی اعلام شده، ۸۶ طرح از سوی وزارتخانه ارجاع شده و ۵۰ طرح نیز در بانک‌های استان در دست بررسی است.

اشتغال لرستان

 مصوبه‌ای که با کم کاری مسوولان مغفول ماند

 

این اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با واکنش استاندار مواجه شد تا بازوند بگوید که هیچ طرح صنعتی از لرستان تاکنون موفق به دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی نشده است.

 

بازوند با بیان اینکه در سفر هیئت دولت به لرستان مصوبه خوبی برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی گرفتیم عنوان کرد: صندوق توسعه ملی برای لرستان سقف پرداخت تسهیلات را برداشته و نسبت به سایر استانها نیز نرخ سود خود را چهار درصد کاهش داده است.

 

 وی با اشاره به اختصاص تسهیلات این صندوق با نرخ ۱۵ درصدی به بخش صنعت، ۱۲ درصدی به بخش گردشگری و ۱۱ درصدی به بخش کشاورزی به طرح های لرستان گفت: این مصوبه به همین راحتی گرفته نشده و پیگیری‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

 

استاندار لرستان یا یادآوری این که صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات خود سقفی در اختیار دارد ادامه داد: اگر فرصت سوزی مدیران دستگاهها و بانکها استمرار داشته باشد سقف تسهیلات صندوق پر می‌شود.

 

اگر نمي‌توانيد كمك كنيد، از اين‌جا برويد!

 

بازوند با طرح این سوال که پاسخ این فرصت‌سوزی را چه کسی خواهد داد یادآور شد: از سقف شش هزار میلیارد تومانی تسهیلات صندوق توسعه ملی تاکنون نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان با بانکها قرارداد منعقد شده است و استمرار این روند موجب تمام شدن تسهیلات صندوق و خالی ماندن دست لرستان خواهد شد.

 

 وی عنوان کرد: من با مسوولان صندوق توسعه ملی صحبت کرده ام و به محض وصول یک طرح از لرستان از طریق سیستم پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود ولی تا کنون بیش از ۹۰ درصد طرح های وارد شده از لرستان به صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی بوده و صنعت، گردشگری و خدمات سهم چندانی نداشته اند.

بازوند با بیان این که بارها مسئولان صندوق توسعه ملی اعلام کرده‌اند که ورودی طرح های صنعتی لرستان بسیار ضعیف است بیان داشت: خواهش من از مدیران عامل بانکها، معاون برنامه ریزی استانداری لرستان، مدیران میراث فرهنگی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی این است که نگذارند فرصت استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی از دست برود.

استاندار لرستان

استاندار لرستان با بیان این که با استمرار این روند به جز در بخش کشاورزی در سایر بخشها داریم فرصت را از دست می دهیم افزود: ما باید گزارش اجرای این مصوبه را به مردم بدهیم و به طور قطع اگر اقدامی صورت نگیرد اعلام خواهیم کرد که چه دستگاه و بانکی در این زمینه ضعیف عمل کرده‌اند.

 

مدیران کم کار درخواست جابه‌جایی و تغییر بدهند

 

بازوند با یادآوری این که تا کنون به اندازه کافی در لرستان فرصت سوزی صورت گرفته است یادآور شد: این حق مردم لرستان است که از این فرصت استفاده کنند.

 

 وی که به شدت از وضعیت موجود در این زمینه ناراضی بود خطاب به مدیران عامل بانک‌های استان گفت: در درجه اول مدیران بانک‌های استان هر کدام که نمی توانند سهم لرستان را از تسهیلات صندوق توسعه ملی بگیرند به بانک مرکزی خود مراجعه کنند و درخواست بدهند که به دلیل عدم توانایی آنها را تغییر دهند.

استاندار لرستان خطاب به مدیران عامل بانکهای استان گفت که اگر نمی توانید بگذارید یک نفر دیگر بیاید و حق و حقوق مردم لرستان را زنده کند.

 

بازوند با یادآوری این که لرستان طی سال‌های گذشته یک ریال از صندوق توسعه ملی و صندوق ذخیره ارزی استفاده نکرده است افزود: مصوبه اختصاص تسهیلات با شرایط خوبی که دولت برای لرستان در نظر گرفته متعلق به مردم است و برای گرفتن این مصوبه ۶۰ ساعت وقت کارشناسی گذاشته شده است.

 

مدیران عامل بانک‌های بیکارترین استان کشور نباید این‌قدر سختگیری کنند

 

وی با بیان این که تسهیلات دریافت شده تا کنون از این صندوق تنها در بخش کشاورزی بوده است افزود: این در حالی است که رقم تسهیلات طرح‌های کشاورزی رقم ناچیزی است در حالی که بخش صنعت، خدمات و گردشگری بیش‌تر می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

 

استاندار لرستان با بیان اینکه این فرصت شرایط بسیار خوبی برای جذب سرمایه‌گذاران به لرستان است گفت: کاهش 4 درصدی سود تسهیلات صندوق توسعه ملی در لرستان موجب اقبال سرمایه‌گذاران به حضور در لرستان می‌شود.

 

بازوند خواستار پیگیری معاون برنامه‌ریزی استانداری لرستان برای تشکیل جلسه ویژه به منظور بررسی وضعیت کنونی دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی در استان شد و بیان داشت: بانک‌های لرستان با نرخ بیکاری ۲۰ درصدی نباید اینقدر سخت گیری کنند که نتوانیم از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.

 

وی خطاب به مدیران دستگاه‌های یاد شده و مدیران عامل بانک‌های استان گفت: اگر نمی توانید از صندوق توسعه ملی سهم لرستان را محقق کنید اعلام کنید تا چاره دیگری بیاندیشیم و این فرصت از دست نرود.

 

استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی خط قرمز من است

 

در ادامه لیست واحدهای صنعتی استان‌های مختلف کشور که برای دریافت تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی اعلام وصول شده بود از سوی استاندار لرستان در جلسه قرائت شد تا استانهایی مانند مازندران، سمنان، قزوین و ... هر کدام چندین طرح در لیست داشته باشند در حالی که لرستان تنها یک طرح در این لیست داشت.

 

استاندار لرستان سپس با یادآوری این که استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی خط قرمز وی است بیان داشت: دستگاههای اجرایی و بانک‌ها بررسی کنند اگر به هر دلیلی نمی‌توانند سهم لرستان را محقق کند جابجا شوند.

 

بازوند با بیان این که نمی‌توانیم منافع استان را قربانی کنیم یادآور شد: چرا در استانهای دیگر بانک‌ها این‌قدر سخت‌گیری نمی‌کنند.

کارگروه اشتغال لرستان

مشکل ما "مارادونا" نیست بلکه "غضنفر" است

 

عبدالرضا مهاجری‌نژاد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان نیز در این جلسه در پاسخ به انتقادات استاندار لرستان گفت: میراث فرهنگی تا کنون ۴۹ طرح متقاضی دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی را به بانک‌های استان معرفی کرده است.

 

وی با بیان اینکه مشکل ما "مارادونا" نیست بلکه "غضنفر" است یادآور شد: بانک‌های استان از مجموع ۴۹ طرح ارسال شده تنها 5 طرح را به بانک‌های متبوع خود در تهران ارسال کرده‌اند.

 

مهاجری‌نژاد تصریح کرد: این در حالی است که ما بارها اعلام کرده ایم که این طرح‌ها و صلاحیت متقاضیان را بررسی کرده‌ایم و حتی حاضریم آن‌ها را برای دریافت تسهیلات ضمانت کنیم.

 

وی گفت: وضعیت به گونه‌ای شده که مجبور شدیم طرح‌ها را از طریق تهران و در جریان جلسه معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی با مدیران عامل بانک‌ها پیگیری کنیم.

منبع: مهر

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات