لرستان خبر گزارش می دهد

شهرستان الیگودرز قطب سنگ تزئینی کشور است که به‌دلیل ورود سنگ تراورتن به استان، بیشتر معادن این شهرستان تعطیل‌ شده‌اند.

استان لرستان قطب سنگ کشور است و 27 درصد سنگ کشور و سه درصد سنگ دنیا در استان تولید می‌شود.

 

شهرستان الیگودرز در استان لرستان دارای معادن سنگی زیادی است که بیشترین تراکم سنگ‌های تزئینی استان را به خود اختصاص داده است و همین معادن سبب به وجود آمدن کارخانه‌های فرآوری سنگ در این شهرستان شده است.

‌معادن شهرستان الیگودرز دارای سنگ‌های ساختمانی (کربنات کلسیم)، نما و سایر کانی‌های چون سیلیس است.

 

‌سنگ‌های معادن الیگودرز در سال‌های گذشته برای مصرف به داخل و خارج از کشور صادر می‌شده است اما در حال حاضر این کارخانه‌های سنگ به دلیل هزینه‌های بالا و استفاده از سنگ تراورتن رکود پیداکرده‌اند و به دلیل کاهش درآمد سرمایه‌گذاران منجر به تعطیلی نیمی از این سنگ‌بری‌ها شده است.

 

واحدهای سنگ‌بری شهرستان الیگودرز با رکود بازار سنگ مواجه‌اند

 

بیات مدیر سنگ‌بری نیمه فعال گسترش سنگ‌های تزئینی در رابطه کاهش تولید سنگ  اظهار داشت: سنگ‌بری گسترش سنگ‌های تزئینی در طول دو سه سال گذشته فعال بود و با 15 نیرو کار می‌کرد ولی اکنون به خاطر رکود تعداد نیروهای این کارخانه به سه نفر کاهش‌یافته است.

 

وی افزود: سنگ‌بری گسترش سنگ‌های تزئینی در طول دو سه سال گذشته قراردادهای خوبی با شرکت‌های وابسته به صنایع دفاع اجرا کرد و به همراه چهار کارخانه دیگر از همین شهرک صنعتی الیگودرز توانست از طریق واسطه‌های مرزی بیش از 20 هزار مترمربع سنگ‌های تزئینی به بازارهای مرزی ارسال کند.

 

بیات بیان کرد: در حال حاضر با شرایط رکود این سنگ‌بری قادر به رفع کوچک‌ترین مشکلات مالی خود نیست و درآمد به صفر رسیده است و توانایی پرداخت هزینه‌های خود را ندارد.

 

مدیر سنگ‌بری نیمه فعال گسترش سنگ‌های تزئینی عنوان کرد: تمام واحدهای سنگ‌بری در شهرستان الیگودرز با رکود بازار سنگ مواجه‌اند در این زمینه رکود بازار وعدم وجود نقدینگی سبب شده است که سنگ‌بری‌ها با مشکل جدی مواجه شوند.

 

‌ورود سنگ‌های تراورتن سبب تعطیلی سنگ‌بری‌ها شده است

 

وی افزود: ازیک‌طرف خرید مواد مصرفی، هزینه‌های کارگری، مالیات، بیمه و سایر هزینه‌ها باید نقدی پرداخت شود و از طرف دیگر هجوم ورود سنگ‌های تراورتن به بازار سبب کاهش تولیدشده است که درنهایت برخی از سنگ‌بری‌ها را به تعطیلی کشانده است.

 

بیات عنوان کرد: با ورود سنگ‌های تراورتن از شهرهای محلات و لاهیجان که به‌نوعی سنگ نیستند، متأسفانه به دلایل مختلف در ساخت مسکن مهر و سایر مجتمع‌های بزرگ هم رغبت بیشتری به مصرف این‌گونه سنگ‌ها در سطح کشور نشان داده‌شده است.

 

وی افزود: در این راستا عجله کاری، پایان دادن به پروژه‌های مسکن بزرگ‌ترین آسیب را به کارشناسی معماری کشور وارد کرده است.

 

بیات گفت: صنعت سنگ‌بری و منابع دولومیتی (سنگ‌های کربنات، کلسیم ومنیزیم) شهرستان الیگودرز منابع ارزشمندی هستند که به لحاظ زیبایی، استحکام و دوام در مقابل آب وهوای های مختلف زبانزد دنیا است اما متأسفانه با ورود سنگ‌های تراورتن منزوی شده است و مدیریتی خردمندانه را می طلبد.

 

معادن سنگ الیگودرز با مشکلات متعدد روبه‌رو هستند

 

وی اظهار داشت: در ادوار گذشته مصالح محلی همیشه زبانزد معاونت‌های عمرانی استانداری بوده است و امروز شاهد هجوم آجرنماهای شوره‌زار در ساختمان‌های بزرگ سطح استان هستیم که از استان‌های مختلف وارد می‌شوند.

 

بیات عنوان کرد: متأسفانه از طرفی هم مواد صنعتی پوششی به‌عنوان فرش کف و یا طاق‌نما که واقعاً کیفیت ساختمانی ندارند در استان به فراوان به‌کاربرده می‌شود.

 

مدیر سنگ‌بری نیمه فعال گسترش سنگ‌های تزئینی گفت: از مسئولان انتظار داریم که با مدیریت خردمندانه استفاده از مصالح محلی را که این سنگ‌های ارزشمند جزء آن‌ها است و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری توسط دلسوزان اقتصادی این استان روی آن انجام‌شده است سمت‌وسو دهند.

 

بیات اظهار داشت: این معادن سنگ غالبا با ورشکستگی وگرفتاری‌های متعددی مواجه شده‌اند از این رو مسئولان برای رفع این مشکلات کمک کنند تا واقعیت انکار ناپذیر اعمال قدرت مدیران بانک را روی سرمایه‌گذاری تعدیل کنند.

 

واردات سنگ‌های ارزان‌قیمت، کارخانه‌های الیگودرز را به تعطیلی کشاند

 

حجت‌الاسلام ارزنده امام‌جمعه الیگودرز در این رابطه  گفت: شهرستان الیگودرز از لحاظ معادن سنگ ظرفیت بسیار خوبی دارد اما بیشتر کارخانه‌های سنگ‌بری این شهرستان به دلیل واردات یک سری سنگ‌های ارزان‌قیمت درجه سه و چهار به تعطیلی کشیده شده است و این مسئله سبب شد سنگ‌های درجه‌یک در این شهر روی زمین بماند.

 

وی با اشاره به کاهش فروش سنگ الیگودرز افزود: به گفته کارشناسان درگذشته روزی 600 تریلی از سنگ‌های این شهرستان بارگیری می‌شده است ولی اکنون به حدود 60 تریلی کاهش پیداکرده است.

 

گلابی مسئول انجمن سنگ الیگودرز هم در این رابطهاظهار داشت: واحدهای صنعتی این شهرستان به دلیل اینکه هزینه تولید بالا است قادر به انجام کار نیستند و در این راستا مهم‌ترین مسئله ارزش‌افزوده است که فشار زیادی وارد کرده است.

 

وی افزود: اکنون فشارهای داخلی از جمله اعمال نشدن یارانه برق، آب، گاز کارخانه‌های سنگ‌بری موجب افزایش هزینه تولیدشده است و حدود 50 درصد کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است.

 

50 درصد معادن الیگودرز تعطیل شده‌اند

 

مهدی وحدتی رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت الیگودرز نیز در رابطه با مشکلات کارخانه‌های سنگ الیگودرز اظهار داشت: الیگودرز دارای 29 معدن سنگ است اما به خاطر برخی از مشکلات حدود 12 تا از این معادن تعطیل‌شده‌اند و مابقی آن‌ها هم در حد پایینی (50 درصد) کار می‌کنند که عمده رکود معادن این شهرستان در سنگ‌های تزئینی است.

 

وی افزود: امروزه سلیقه‌های استفاده از سنگ‌های رنگی از یک‌سو و تمایل بازار به سمت سنگ‌هایی مانند تراورتن در نمای ساختمان سبب شده است که مصرف سنگ تزئینی کریستال و چینی این شهرستان با کاهش روبه‌رو شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت الیگودرز بیان کرد: زمانی که سنگ الیگودرز بورس بازار بود و مصرف خوبی داشت متأسفانه افرادی در امر معدن کاری وارد شدند که به دنبال سود آنی بودند به‌طوری‌که فروش سنگ به هر وسیله‌ای مدنظر آن‌ها قرار گرفت بنابراین این افراد توجهی به آینده این بازار جهت معدن سازی و بهبود در فرآوری سنگ نداشتند.

 

وحدتی یکی دیگر از عوامل کاهش مصرف سنگ‌های چینی الیگودرز را سلیقه بناها دانست و گفت: عمدتاً مصرف سنگ در ساختمان توسط بناها تعیین می‌شود و بناها با توجه به ابعاد سنگ به‌ویژه تراورتن که سبب تسریع درروند کار و افزایش دستمزد آن‌ها است به دنبال استفاده از این نوع سنگ هستند.

 

وی عنوان کرد: کاهش میزان استخراج سنگ سبب افزایش هزینه‌های تولیدی گردید که این موضوع خود عامل مضاعفی در جهت تشدید رکود سنگ شد.

 

 

ورود افراد سودجو ضربات زیادی به بخش معدن وارد کرد

 

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت الیگودرز بیان کرد: عدم وجود روحیه تعاون و همکاری در بخش تولیدکنندگان به این معنی که متأسفانه در بخش معدن (لاشه وکوپ) واحدها تمایلی به ایجاد اتحاد نداشته ومدیران آن را سدی در برابر منافع خود می پنداشتند.

 

وحدتی یکی دیگر از عوامل رکود معدن‌ها را ورود افراد بی‌اطلاع دانست و عنوان کرد: ورود افراد بی‌اطلاع و ناتوان (از نظر مالی) در بازار تولید که تعداد کمی هم نیستند تأثیرگذار بود چراکه این افراد جهت رسیدن به منابع مالی کوتاه‌مدت قیمت سنگ منطقه را در حد پایین نگه‌داشته و ضربه مهلکی به بخش معدن وارد کردند که پایین بودن قیمت سنگ ارزشی برای کار کردن بر روی سنگ در بازار مصرف را نداشت.

 

‌ولی اله میرزایی اصل فرماندار الیگودرز در رابطه با مشکلات کارخانه‌های سنگ این شهرستان گفت: در الیگودرز 29 معدن سنگ وجود دارد اما در حال حاضر برخی از این معادن غیرفعال شده‌اند چون عرضه و تقاضا در بازار تعیین‌کننده است و به خاطر تمایل بازار به سمت سنگ‌های رنگی تولید سنگ‌های چینی این شهرستان کاهش پیداکرده است.

 

وی در رابطه با رکود کارخانه‌های سنگ الیگودرز افزود: سلیقه بناها در مصرف سنگ در ساختمان هم در این زمینه تأثیرگذار بوده است زیرا با توجه به ابعاد بزرگ تراورتن بیشتر سعی می‌کنند از این نوع سنگ استفاده کنند تا اینکه بخواهند از سنگ‌های چینی با ابعاد کوچک‌تر کار کنند.

 

میرزایی اصل عنوان کرد: با استفاده از تراورتن متقاضی سنگ‌های چینی این شهرستان کم‌تر شده است که درنتیجه سبب استخراج پایین گردید و از طرفی افزایش هزینه و تولید کم به‌طورجدی تشدید شده و درنهایت رکود سنگ این شهرستان را در پی داشته است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • محمد

    باسلام بایدکارانجام تمام مراح ایجادل یک بازارخوب دریک کالا روتولیدکننده نمی تونه انجام بده ودولت موظف دربحث ماورا تولیدمشکلات بازار روپیگیری کنه

نظرات