قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران:

لرستان خبر: قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران گفت: دو دستگاه توربین نفتی از بین رفته در لرستان بازسازی شدند که با توجه به اینکه تهیه پکیج کامل این توربین‌ها از خارج، بیش از 6 میلیون دلار هزینه‌بر است، اما غیور مردان ایران به ویژه مردان غیور لرستان این کار با کمترین اعتبار و به صورت خودجوش اجام می شود.

به گزارش لرستان خبر، محمدمهدی علمایی ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از دو توربین بازسازی شده در لرستان اظهار داشت: یکی از مهمترین اقداماتی که با همکاری لرستانی‌ها و شرکت تنگ‌‌‌فنی این استان انجام شده، تعمیر توربین است.

 

وی افزود: تا پیش از انقلاب اسلامی، این نوع توربین تنها در زنجان مورد استفاده قرار می گرفت و قدرت استفاده از انها تنها در دست آمریکایی‌ها بود و ایران در کنار انها تنها کار نگهداری و تعمیرات توربین‌ها را انجام می‌داد.

 

قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی، ایران قدم در جایی نهاد که توانست توربین‌های از رده خارج و بمباران شده را که آهن‌پاره‌ای بیش نبود، بازسازی کند.

 

وی تصریح کرد: ایرانی که در یک زمانی اجازه دخالت در کار خود را نداشت و آمریکایی‌ها کارهای او را انجام می‌دادند، هم‌اکنون توانسته با علم و تلاش مردان غیور خود این توربین‌ها را به بهترین نحو بازسازی و وارد چرخه کار کند.

 

علمایی عنوان کرد: با توجه به اینکه تهیه پکیج کامل این توربین‌ها از خارج، بیش از شش میلیون دلار هزینه‌بر است، اما غیور مردان ایران به ویژه مردان غیور لرستان این کار با کمترین اعتبار و به صورت خودجوش اجام می شود.

 

وی خاطر‌نشان کرد: منطقه نفت لرستان، قلب مناطق نقت ایران است و کار انتقال نفت از جنوب به شمال را انجام می‌دهد، بنابراین باید منطقه تنگ فنی لرستان را یکی از مراکز چندمنظوره بنامیم.

 

قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران گفت: از سویی برای افزایش قابلیت اطمینان انتقال نفت به سمت جنوب و کرمانشاه از این توربین‌ها استفاده می‌شود و ما می‌توانیم برای نوسانات انتقال از این توربین‌ها بهره ببریم.

 

اسدالله کلانتر، مدیر شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات لرستان در این مراسم اظهار داشت: 10 دستگاه توربین از توان 3.4 تا 8.4 مگاواتی در مرکز تنگ فنی لرستان وجود دارد که این توربین‌ها می‌توانند نفت را از یک نقطه با حدود 100 متر ارتفاع به نقطه دیگر پمپاژ دهند و این توربین‌ها توانایی انجام این کار را دارند.

 

وی بهینه‌سازی مصرف انرژی، بازسازی شاسی از رده خارج و ضایعاتی توربین سولار را هدف بازسازی این توربین‌ها دانست، افزود: این توربین‌ها با 12 هزار نفر ساعت کار و با کمترین هزینه و بهره‌برداری از امکانات داخلی بازسازی شده‌اند که در آنها بیش از 1500 نوع قطعه به کار رفته است.
 

 

شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات لرستان ضمن تأکید بر عملی کردن اقتصاد مقاومتی در بازسازی توربین‌ها، عنوان کرد: قطعات به کار رفته در این توربین‌ها از انبارها و بازارهای داخلی تهیه شده و بیش از 50 نوع قطعه آن در خرم‌آباد مرکز استان لرستان ساخته شده است.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات