مدیر‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری لرستان:

لرستان خبر: مدیر‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری لرستان گفت: در صورتی که طرح‌های مشارکتی و غیرمشارکتی در روستاها اجرایی شود، مهاجرت روستاییان را معکوس و از شهر به روستا بازمی‌گرداند.

به گزارش لرستان خبر، غلامرضا عبداللهی ظهر امروز در جمع دهیاران بخش مرکزی و معمولان پلدختر اظهار داشت: تمامی فعالیت‌ها در حوزه شهری در روستا وجود دارد با این تفاوت که در شهر هریک از این فعالیت‌ها متولی خاص داشته اما تمامی این وظایف در روستا بر عهده دهیار است.

 

وی افزود: دهیاران و شوراها باید با تعامل همه‌جانبه نیازها و مسائل مردم را شناسایی و اولویت‌بندی کنند و متناسب با امکانات موجود در روستا نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنند.

 

مدیر‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری لرستان عنوان کرد: در راستای توسعه زیرساخت‌ها و امکانات در روستاها، دهیاران با مسئولان همکاری بیشتری را داشته باشند و در جهت دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی در روستا تلاش کنند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که دهیاران برای توسعه بیشتر روستا باید آموزش‌های لازم را ببینند، هرساله کلاس‌های آموزشی در روستاها برای دهیاران تشکیل می‌شود.

 

عبداللهی بیان کرد: در راستای آگاهی‌بخشی به دهیاران در زمینه اختیارات خود در روستا، چهار دوره آموزشی سال گذشته برگزار شد.

 

وی خاطر‌نشان کرد: با توجه به این‌که جمعیت روستایی در کشور به کمتر از 30 درصد رسیده، بنابراین اشتغال‌زایی و سوادآموزی دو اولویت اصلی دهیاران در روستاها است.

 

مدیر‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری لرستان گفت: باید از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهر جلوگیری کرد چرا‌که روستاییان نیروی مولد هستند و با مهاجرت به شهر به مصرف کننده تبدیل شده و این امر سبب ایجاد مشاغل کاذب و حاشیه‌نشینی در شهرها می‌شود.

 

وی افزود: دهیاران باید در صرف اعتبارات روستایی اولویت‌بندی کرده و در سرفصل‌های خاص خود هزینه کنند و پروژه‌های اجرایی روستاها را براساس نیاز و اولویت مورد توجه قرار دهند.

 

عبداللهی ضمن تأکید بر این‌که نبود شغل ثابت در روستا عامل اصلی مهاجرت روستاییان به شهر است، عنوان کرد: در صورتی که طرح‌های مشارکتی و غیرمشارکتی در روستاها اجرایی شود، مهاجرت روستاییان را معکوس و از شهر به روستا بازمی‌گرداند.

 

وی تصریح کرد: دهیاران در زمینه ریشه‌کنی بی سوادی در روستاها موظفند افراد بی سواد 10 تا 49 ساله را شناسایی و به آموزش و پرورش معرفی کنند.

 

مدیر‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری لرستان بیان کرد: دهیاران وظیفه دارند نسبت به جمع‌آوری پسماندها و دفن صحیح آن‌ها اقدام کنند و باید در این زمینه ساماندهی انجام شود.

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات