مشاور انجمن خودروسازان با بیان اینکه مشکل تأمین ایربگ در مدت دو ماه برطرف نمی شود، گفت: با وجود مصوبه اخیر دولت برای شماره گذاری خودروهای با یک ایربگ، این کار هنوز اجرایی نشده است.

داوود میرخانی رشتی  در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به مهلت دو ماهه دولت به خودروسازان برای نصب دو ایربگ بر روی تولیداتشان، شماره گذاری خودروها از سر گرفته شده است، اظهار داشت: خیر، شماره گذاری هنوز شروع نشده است.

وی افزود: اخیراً دولت مهلت دوماهه برای نصب دو ایربگ بر روی خودروها را صادر کرده، اما این در حالی است که مشکل تأمین ایربگ در عرض دو ماه برطرف نمی شود و پس از گذشت این مدت، باز هم کش مکش بر سر نصب ایربگ ادامه خواهد داشت.

وی تأکید کرد: این روزها مصوباتی صادر می شود که امکان اجرایی شدن ندارند.

میرخانی با بیان اینکه سه سال پیش قرار بود نصب ایربگ راننده به عنوان یک آپشن در شرکت های خودروساز اجرایی شود، افزود: در زمان تصویب این موضوع، کلمه امکان در عبارت « امکان نصب» حذف شد و در نتیجه نصب ایربگ اجباری شد در حالی که در دنیا ایربگ به عنوان یک آپشن بر روی خودرو ها نصب می شود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه واردات کیسه هوا به دلیل نبود ارز و گشایش اعتبار، گفت: شرکت های خودروساز باید ایربگ را از شرکت های سازنده این قطعه خریداری کنند که در حال حاضر این سازنده ها با مشکل واردات قطعات اولیه ایربگ برای مونتاژ روبرو هستند.

به گفته وی، حدود ۴ شرکت سازنده ایربگ در کشور وجود دارد که با تمام ظرفیت فعال نیستند.

* مصوبه ای برای خودروهای یورو ۲ صادر نشده است

مشاور انجمن خودروسازان همچنین با اشاره به توقف شماره گذاری خودروها با استاندارد یورو ۲ گفت: به خودروساز فشار می آورند که تولیداتش را با استاندارد یورو ۴ عرضه کند در حالی که سوخت یورو ۴ در کشور توزیع نمی شود.

وی افزود: سوخت یورو ۴ در کشور تولید می شود ولی خط لوله انتقال جداگانه برای این نوع سوخت پیش بینی نشده و در نهایت سوخت یورو ۴ با یورو ۲ مخلوط می شود.

وی ادامه داد: مصوبه جدیدی در مورد شماره گذاری خودروها با استاندارد یورو ۲ صادر نشده است.

* دستورات رئیس جمهور اجرایی نشد

وی همچنین با اشاره به بحث های مطرح شده مبنی بر لزوم کاهش ۱۰ درصدی قیمت خودرو، گفت: این کار امکان پذیر نیست زیرا در حال حاضر قیمت خودرو بر اساس ارز مبادله ای محاسبه می شود در حالی که خودروسازان برای خرید مواد اولیه از ارز آزاد استفاده می کنند.

میرخانی تصریح کرد: دستور رئیس جمهور برای پرداخت ارز مبادله ای و تسهیلات هزار میلیارد تومانی به خودروسازان عملیاتی نشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات