استاندار لرستان:

استاندار لرستان گفت: دولت در راستای مقابله با ریزگردها شش میلیارد و 500 میلیون تومان در سال 94 اختصاص داده است که بر اساس سند تدوین شده لرستان برای اجرای برنامه‌های این سند در لرستان 86 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش لرستان خبر، هوشنگ بازوند عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی استان لرستان اظهار داشت: دولت توجه ویژه‌ای در بحث مقابله با ریزگردها و خطری این مسئله در سلامت مردم برجای می‌گذارد، دارد.

 

وی به استقبال خوب دولت از سند جامعه مدیریت گرد و غبار در لرستان، افزود: این سند در لرستان به عنوان نخستین استان در کشور تدوین شده که در آن شرح وظایف دستگاه‌های اجرایی در این زمینه مشخص شده است.

 

استاندار لرستان عنوان کرد: دولت در راستای مقابله با ریزگردها شش میلیارد و 500 میلیون تومان در سال 94 اختصاص داده است که بر اساس سند تدوین شده لرستان برای اجرای برنامه‌های این سند در لرستان 86 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

وی تصریح کرد: تلاش می شود برنامه‌های سند جامعه مقابله با ریزگردها در استان طی مدت دو تا سه سال اجرایی شود و در این راستا مسئولان اجرایی باید نسبت به اجرای وظایف خود در این زمینه تلاش کنند.

 

بازوند بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی در این زمینه تنها به اعتبارات داخلی استان اکتفا نکنند و اعتبارات موردنیاز خود را از محل اعتبارات ملی مربوط به وزارتخانه خود تأمین کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: 80 درصد ریزگردها منشأ خارجی دارند و به‌زودی برای تسریع در اجرای برنامه‌های این سند کمیته‌ای به ریاست مهاون عمرانی استاندار لرستان تشکیل می‌شود.

 

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل محیط زیست لرستان در این نشست اظهار داشت: منشأ اصلی ریزگردها از کشورهای عربستان و عراق هستند و تنها 27 درصد از آن‌ها در خوزستان ایجاد می‌شوند.

 

وی افزود: با توجه به این‌که ریزگردهای با منشأ خارجی از تالاب‌های کشور عراق وارد ایران می‌شوند، بناباین اثرات زیان‌باری را به همراه دارند و سبب خشک شدن جنگل‌های زاگرش شده‌اند.

 

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: این ریزگردها با نابودکردن پوشش گیاهی و جنگلی استان لرستان در آینده سبب می‌شوند تا لرستان به کانونی برای ریزگردها تبدیل شود.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات