کارنامه اقتصادی دولت تدبیر و امید را در آستانه آغاز به کار سومین سال دولت یازدهم بررسی کرد؛ از نمره خیلی بد نویسنده "توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی" تا نمره ۱۶ معاون وزیر اقتصاد اصلاحات به دولت/ میانگین نمره این ۱۰ اقتصاددانان به دولت ۱۱.۸ شد

به گزارش لرستان خبر، در یک چشم به هم زدن دو سال از فعالیت دولت تدبیر و امید گذشت و امروز دومین سالروز پیروزی حجت الاسلام روحانی در انتخابات ریاست جمهوری است. بهبود وضع اقتصادی کشور مهم ترین وعده منتخب مردم در 24 خرداد 92 بود. به نظر می رسد دولت یازدهم هم راه تحقق این وعده را در حل مناقشه هسته ای و برداشته شدن تحریم ها دانسته و بیشتر انرژی خود را در این حدود 22 ماه صرف حل موضوع هسته ای کرده است.

البته هنوز نتیجه مشخصی از آن به دست نیامده است. اقتصاددانان کشور از طیف ها و تفکرات مختلف نیز این مسئله را تایید می کنند و معتقدند که دولت برنامه مدونی در این دو سال برای رشد اقتصاد کشور نداشته است. اما ثبات در نرخ تورم هم یکی از نکات مثبت دولت از سوی اقتصاددانان مطرح شده که البته اکثریت آن ها معتقدند که این ثبات به قیمت حفظ رکود در جامعه تمام شده و دولت در این بعد مثبت خود هم تمام تمرکز خود را روی مذاکرات گذاشته و در واقع به قول برخی از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی در حال حاضر فعالیت های اقتصادی کشور اصلاحا "استند بای" شده است.

خبرگزاری «نسیم» به مناسبت دو ساله شدن دولت یازدهم در نظرسنجی از 10 اقتصاددان برجسته کشور نقاط مثبت و منفی اقتصادی دولت را بررسی کرده و از آن ها خواسته تا نمره ای از 20 به رویکرد اقتصادی دولت در 23 ماه اخیر بدهند که مشروح این گفتگوها شرح زیر است:

رئیس سابق هیات امنای صندوق ذخیره ارزی: دولت در عمل در شعارهای اقتصادی کوتاهی کرد

بایزید مردوخی اقتصاددان و رئیس سابق هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در گفتگو با «نسیم» نقطه قوت دولت یازدهم در شعارهای مردمی و روشنگرانه دولتمردان دانست و بیان کرد: دولت شعارهای خوبی داد، ولی در عین حال مهم ترین نقطه ضعف دولت این است که در اقدامات لازم برای تحقق این شعارها کوتاهی کرد.

وی افزود: با توجه به این مسئله، 50 درصد از زمان دولت گذشته و به همین دلیل من نمره 13 را به دولت می دهم.

معاون وزیر اسبق اقتصاد: دولت برنامه ای برای خروج اقتصاد کشور از رکود نداشت

حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد و بانک مرکزی در گفتگو با «نسیم» در خصوص کارنامه اقتصادی دولت یازدهم بیان کرد: عدم تهییج برای افزایش تورم تا پایان سال گذشته نقطه مثبت دولت بوده است، که البته تنها تا اسفند ماه ادامه داشت.

وی افزود: نداشتن برنامه اقتصادی مناسب در شرایط رکود یکی از نقاط ضعف دولت به شمار می رود و دولت با افزایش قیمت سوخت و نان در سال 94 نکته مثبت خود که همان مهار  تورم بوده است را هم تحت تاثیر قرارداد.

این اقتصاددان تصریح کرد: آقای روحانی و تیم اقتصادیشان قبل از قبول قوه مجریه، وعده های زیادی را دادند، ولی بعد از قبول مسئولیت برنامه ای از آن ها ندیدیم.

مستخدمین حسینی عنوان کرد: نداشتن برنامه اقتصادی برای دولت ها به هیچ وجه قابل قبول نیست، بنابراین من کارنامه قبولی به دولت نمی دهم.

وی گفت: این نمره چیزی در حدود 7 یا 8 است، زیرا در بعد مثبت عملکرد دولت هم کاهش نرخ تورم ربطی به دولت نداشت، زیرا کاهش ارزش پول ملی و قانون هدفمندی یارانه ها آثار تورمی خود رادر سال های گذشته تخلیه کرده بود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران : نظارت دولت بر موسسات مالی و اعتباری در حد شعار بود/ قیمت ها باید پایین تر می آمد

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم» در خصوص عملکرد اقتصادی دولت یازدهم در 2 سال اخیر اظهار کرد: از نمره 20 به دولت 10 می دهم، دلیلش هم این است که قیمت ها با وجود کنترل نسبی می توانست پایین تر هم بیاید.

وی افزود: ما باید در برخی از موارد تورم منفی داشته باشیم، زیرا در برخی از این موارد نرخ ارز و یا تحریم ها تاثیری نداشته است.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: در مورد توزیع درآمد دولت ناموفق بوده و در رسیدگی به فسادها و اختلاس ها هم مجازات هایی به اندازه آن جرم در نظر گرفته نشده است.

بغزیان با انتقاد از نظارت های دولت بر موسسات مالی و اعتباری بیان کرد: دولت در بخش نظارت روی موسسات مالی و اعتباری که همیشه در این زمینه شعار می داد، بسیار ضعیف عمل کرد.

وی در خصوص نقطه قوت دولت تدبیر و امید هم به «نسیم» گفت: نقطه قوت دولت ایجاد اعتماد در بین مردم و استفاده از افراد متخصص در وزارتخانه ها به شمار می رود.

عضو موسسه  مطالعات و پژوهش های بازرگانی: تیم اقتصادی دولت نگاه دگراندیشانه ای ندارد

علی دینی عضو هیات موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در گفتگو با «نسیم» نمره دولت در اقتصاد را 16 عنوان کرد و گفت: نقطه قوت دولت این بود که اقتصاد نباید به حوزه سیاست هزینه بپردازد و زمان آن رسیده است که با توجه به تحولات سیاسی گشایش هایی در اقتصاد ایجاد شود.

وی با اشاره به نقطه ضعف دولت یازدهم در اقتصاد گفت: شاید همانطور که دکتر روحانی نگاه دگراندیشانه ای به مسائل داشته باشد، این نگاه در تیم اقتصادی وی دیده نمی شود.

 معاون وزیر اقتصاد دولت اصلاحات: دولت گزارش جامعی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه نکرد

سعید شیرکوند معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در دولت اصلاحات در گفتگو با «نسیم» نمره دولت را در اقتصاد 16 دانست و گفت: دولت آوار برداری اقتصاد ایران را تقریبا به انجام رسانید، ولی از عمق این آمار مردم را بی اطلاع گذاشت و گزارش جامعی را ارائه نداد که چه بر سراین اقتصاد تاکنون رفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس: برنامه اقتصادی دولت منسجم و قابل ارائه نبود

مرتضی عزتی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نسیم» نمره دولت در دو سال اخیر در عرصه اقتصاد 10 دانست و بیان کرد: نقطه قوت دولت این بود که برای ایجاد ثبات اقتصادی تلاش می کند و در جهت کاهش تلاطم ها و ایجاد آرامش گام بر می دارد.

وی با اشاره به نقاط منفی دولت خاطرنشان کرد: دولت برنامه منسجم و قابل ارائه ای را در این دو سال در حوزه اقتصاد اعلام نکرده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی: دولت همه مشکلات اقتصادی را منوط به تحریم ها کرد

علی ارشدی عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در گفتگو با «نسیم» نمره دولت یازدهم رادر 23 ماه اخیر 10 دانست و تصریح کرد: بخش های مختلف اقتصادی کشور خیلی منفعل عمل می کنند و سیاست آن ها این است که دست به کاری نزنیم یا کارهایی که دولت قبل انجام داده است را متوقف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا با دست روی دست گذاشتن دولت اوضاع بدتر نمی شود و همین بدتر نشدن نوعی بهبود تلقی می شود.

این اقتصاددان در تشریح نقاط ضعف دولت گفت: دولت همه چیز را به مسئله تحریم منوط کرده و طبیعتا از ظرفیت های موجود استفاده نکرده است به همین خاطر بر روی بهره وری، رشد اقتصادی براساس منابع داخلی و بهود مدیریت ها خیلی کار نشده است بنابراین نمی توان نمره قابل قبولی به دولت داد.

ارشدی در خصوص نقاط مثبت دولت هم بیان کرد: نکته مثبت دولت این است که خیلی از روندهای غلط دولت قبل را متوقف کرد و علاوه بر کنترل تورم جلوی رشد بی محابای آن را گرفت اما می توانست کارهای بهتری انجام دهد که از جمله آن ها اجرای صحیح تر قانون هدفمندی یارانه ها است.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران: دولت از توان داخلی بهره می گرفت؛ مشکل رکود و اشتغال حل می شد

مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با «نسیم» با اشاره به پایین بودن نمره دولت در عرصه اقتصاد طی 23 ماه اخیر اظهار کرد: آقای دکتر روحانی به خودشان خیلی نمره بالایی می دهند اما من نمره چندان بالایی به ایشان و تیم اقتصادی او نمیدهم.

وی با بیان اینکه دولت در مهار رکود و تورم موفقیتی را به دست نیاورد عنوان کرد: دولت تنها مردم را امیدوار کرد و امید مردم را هم به مذاکرات وابسته کرد.

این اقتصاددان عنوان کرد: بهتر بود آقای روحانی به جای دل بستن به مذاکرات به نحوی از ظرفیت های اقتصاد داخل استفاده می کردند، در این صورت شاید می توانستیم هم رکود را از بین ببریم هم اشتغال ایجاد کنیم.

دانشمند نکته مثبت دولت را افزایش قیمت حامل های انرژی براساس قانون برنامه پنجم دانست و بیان کرد: این که دولت قیمت نان را واقعی می کند و حذف تدریجی یارانه نقدی را شروع کرده است نکته مثبتی است چون به سمت واقعی شدن اقتصاد حرکت می کند.

وی گفت: به دولت نمره 14 می دهم، گرچه همین نمره هم برای دولت زیاد است.

عضو هیات علمی دانشگاه: دولت به سیاست های اصل 44 توجه نکرده است

مهدی حنطه اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم در دو سال اخیر به نسیم گفت: اگرچه در این حدود دو سال از عمر دولت، نقدینگی حدود 300 هزار میلیاردتومان افزایش داشته است اما انضباط پولی دولت در این مدت نقطه مثبتی بوده که باید به آن توجه شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از نقاط منفی عملکرد دولت، تاکید بیش از اندازه او بر سیاست خارجی در حل مشکلات اقتصادی کشور بوده گفت: دولت در این مدت سیاستهای اصل 44 قانون اساسی و همچنین فرآیند حضور واقعی مردم را در عرصه های اقتصادی به خوبی فراهم نکرده که این موارد از جمله اقدامات منفی دولت در زمان مدیریتش بر اقتصاد است.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه مهمترین برنامه دولت کاهش تورم بوده و به خوبی از عهده کار برآمده توضیح داد: متاسفانه بعد از تورم، شاهد برنامه خاصی از سوی دولت نیستیم. این اقتصاددان ادامه داد: دولت اعتدال برنامه مشخصی برای اقتصاد ندارد.

حنطه در مجموع به از لحاظ اقتصادی به دولت نمره 13 داد و گفت: با توجه به تنزل قیمت نفت و شرایط تحریمی که کشور در برهه کنونی با آن روبرو است نیمتوان با بی انصافی به دولت نمره داد و فکر میکنم نمره 13، نمره مطلوبی برای باشد.

 

نویسنده کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی: دولت تنها به لغو تحریم ها چشم دوخته است

عبدالمجید شیخی اقتصاددان و نویسنده کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم به نسیم گفت: اگر بخواهم به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم نمره بدهم این نمره پایین 5، است، چرا که از دولت هیچ برنامه خاصی در حوزه اقتصاد ندیدم.

وی در ادامه با بیان اینکه ریشه ناکارآمدیهای اقتصادی دولت یازدهم ریشه در اعتماد 100 درصدی به غرب است گفت: متاسفانه دولتی ها، از وقتی روی کارآمدند هیچ برنامه ای نداشتند و تنها وزنه ای که دولتی ها روی آن حساب بازکرده بودند لغو تحریمها بوده و هست و این بزرگترین نقطه ضعف دولت یازدهم است.

نمره یازده دولت از اقتصاددانان

با بررسی نمرات اقتصاددانان و میانگین آن ها به عدد 11.4 از 20 نمره می رسیم که این نشان می دهد دولتمردان تدبیر و امید در گرفتن نمره قبولی روزگار سختی را خواهند داشت و اغلب فعالان عرصه اقتصاد رضایت چندانی از عملکرد اقتصادی روحانی و توجه بیش از حد آن ها به مذاکرات هسته ای ندارند. باید دید دولت روحانی در دو سال باقی مانده تا چه میزان درافزایش این نمره برای باقی ماندن درکرسی قوه مجریه تلاش خواهد کرد.

منبع: نسیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات