نماینده مردم الیگودرز در مجلس:

لرستان خبر: نماینده مردم الیگودرز در مجلس گفت: میزان ذخایر آبی کشور از 92 میلیارد مترمکعب به 45 میلیارد مترمکعب یعنی نصف کاهش یافته این در حالی است که برداشت از منابع آبی همچنان در حال افزایش است.

به گزارش لرستان خبر، محمد تقی توکلی در نشست با خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشت: درکشت محصولات آب‌دوستی مانند هندوانه سه هزار و 300 لیتر آب مصرف می‌شود که تنها درآمد آن 10 هزار ریال است.

 

وی افزود: با توجه به ارزش افزوده کمی که محصولات آب‌دوست دارند، صادرات این نوع محصولات در واقع به معنای صادرات ارزان قیمت آب کشور است که اغلب به عراق صادر می‌شوند.

 

نماینده مردم الیگودرز در مجلس عنوان کرد: برداشت‌ها بی‌رویه و غیرمجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی سبب تشدید خشکسالی در کشور شده است.

 

وی تصریح کرد: برداشت های تجمعی، کاهش بارندگی و افزایش دما در سال‌های پس از سال 79 سبب خشکسالی و ایجاد وضعیتی نابسامان در حوزه ذخایر آبی کشور شده است.

 

توکلی وضعیت آب‌های زیرزمین در کشور را بد توصیف و بیان کرد: میزان ذخایر آبی کشور از 92 میلیارد مترمکعب به 45 میلیارد مترمکعب یعنی نصف کاهش یافته این در حالی است که برداشت از منابع آبی همچنان در حال افزایش است.

 

وی ظرفیت زمین‌های دیم کشور را برای تأمین غذا 10 میلیون هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: در راستای تأمین غذا در کشور از زمین‌های آبی 92 و از زمین‌های دیم هشت درصد استفاده می‌شود این در حالی است که زمین‌های آبی تنها 20 تا 40 درصد در تأمین غذای کشورهای دنیا سهم دارند و بیشتر زمین‌های دیم استفاده می‌شود.

 

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: امسال 20 هزار هکتار از اراضی به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شوند این در حالی است که در سال گذشته 20 هزار میلیارد ریال برای اجرای این طرح در اراضی کشاورزی و باغات هزینه شد.

 

انتهای پیام/پ

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات