لرستان خبر گزارش می دهد؛

در کنار تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی، زنبورداری و تولید عسل نیز یکی از مشاغل مورد علاقه مردم سلسله است که متأسفانه کارخانجات بسته بندی این محصول در الشتر وجود ندارد.

به گزارش لرستان خبر، شهرستان سلسله یکی از شهرستان‌های خوش آب و هوای لرستان است که در فاصله 45 کیلومتری مرکز استان لرستان قرار دارد.

 

شرایط مناسب آب و هوایی و طبیعت چهار فصل، زمینه تولید و پرورش انواع محصولات کشاورزی و دامی را در این شهرستان فراهم نموده است.

 

در کنار تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی، زنبورداری و تولید عسل نیز یکی از مشاغل مورد علاقه مردم این دیار است .

 

علی‌رغم این ظرفیت مهم در الشتر اما زنبورداران با مشکلات خاص خود روبرو هستند.

 

*شرایط لازم برای توسعه زنبورداری در الشتر فراهم گردد

 

یکی از زنبورداران الشتری در این رابطه می‌گوید: شرایط لازم برای توسعه زنبورداری در این شهرستان باید فراهم گردد و در حمایت از تلاشگران در این عرصه، حمایت‌های جدی‌تری از سوی مسئولین صورت گیرد.

 

وی به ارزش و اهمیت عسل و تولید خالص آن در سلسله اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: عسل شهرستان سلسله، یک محصول منحصربفرد است که نشان از جایگاه ویژه و نیز توانمندی این منطقه می‌باشد.

 

*نبود شرکت‌های بسته‌بندی و بازاریابی

 

«علی حاجی» دیگر زنبوردار ساکن شهرستان سلسله می‌گوید: هرساله گردشگران زیادی که از مناطق دیدنی الشتر دیدن می‌کنند، عسل تولیدی این شهرستان را به‌عنوان سوغات با خود می‌برند.

 

وی به مشکلات این صنعت در سلسله اشاره و ابراز می‌دارد: نبود شرکت‌های بسته‌بندی و بازاریابی از مهم‌ترین مشکلات زنبورداری در این شهرستان است.

 

 حاجی تصریح می‌کند: همه‌ساله بخش اعظمی از تولید خود را تحویل دلالان می‌دهیم که متاسفانه با برند شهرهای دیگر وارد بازار می‌شود.

 

*کیفیت منحصربفرد عسل سلسله

 

مهندس «هادی‌پور» مدیر جهاد کشاورزی سلسله، تغذیه زنبور در سلسله از گل‌های «گون» و «آویشن کوهی» را یک مزیت مهم برای کیفیت و طعم عسل سلسله برمی‌شمرد و تصریح می‌کند: تغذیه، یک اصل مهم در تولید عسل مرغوب است که به رغم قرار گرفتن سلسله در جایگاه هشتم لرستان در تولید کمی، عسل تولیدی این شهرستان به لحاظ کیفی در جایگاه بالاتری بر خوردار است.

 

*پرداخت تسهیلات برای راه‌اندازی کارخانجات بسته‌بندی

 

«قدرت‌الله فلاح‌نژاد»، فرماندار سلسله  با اشاره به پتانسیل تولید عسل در این شهرستان می‌گوید: شرایط آب و هوایی سلسله، ظرفیت مناسبی را برای تبدیل این منطقه به یکی از قطب‌های تولید عسل در استان فراهم نموده است.

 

وی تصریح می‌کند: در کنار سایر کارهای کشاورزی و تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی، زنبورداری و تولید عسل یکی از مشاغل مورد علاقه مردم الشتر است.

 

فلاح‌نژاد با اشاره به تأثیر صنعت زنبورداری در اشتغالزایی می‌افزاید: شهرستان سلسله ظرفیت آن را دارد تا با ارتقاء کمی و کیفی تولید عسل، در ایجاد اشتغال تأثیر مستقیم داشته باشد.

 

وی ابراز می‌دارد: 14 هزار کندوی عسل در سلسله وجود دارد که به واسطه آنها 130 شغل مستقیم فراهم گردیده است.

 

وی ادامه می‌دهد: از مجموع تولید 1330 تنی عسل در لرستان، 100 تن به شهرستان سلسله اختصاص دارد.

 

فلاح نژاد فرماندار در خصوص حل مشکل زنبورداران نیز تأکید می‌کند: دولت آمادگی پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای راه‌اندازی کارخانجات بسته‌بندی را دارد.منبع: لرسو

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات