بررسی وضعیت صنعت لرستان- ۴

تعطیلی بیش از ۷۰ درصد واحدهای تولیدی در لرستان سبب شده تا بیش از یک هزار میلیارد تومان از سرمایه استان همچنان راکد بماند.

به گزارش لرستان خبر، بیشترین عقب‌ماندگی ‌لرستان در بخش صنعتی است و لرستان از نظر شاخص‌های توسعه یافتگی صنعتی، همواره جز سه یا چهار استان آخر کشور بوده است.

 

 

تعطیلی بیش از 70 درصد واحدهای تولیدی لرستان، وجود بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه خوابیده در صنایع راکد استان، مهاجرت هزار و 700لرستانی صاحب سرمایه و تخصص از لرستان و فعالیت و سرمایه‌گذاری آن‌ها در استان‌ها و کشورهای صنعتی ما را بر آن داشت که به آسیب‌شناسی پیرامون علل رکود صنعت استان لرستان و بررسی راهکارهای دستیابی به توسعه اقتصادی و احیای صنایع نیمه‌تعطیل استان بپردازیم.

 

 

 

حسین سلاحورزی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، بیشترین عقب ماندگی استان را در حوزه توسعه یافتگی صنعتی دانست و اظهارداشت: بخش صنعت استان لرستان، یک بخش فقیر در حوزه اقتصاد است.

 

 

فعالیت کمتر از 25 درصد واحدهای صنعتی لرستان

 

 

وی با بیان اینکه بهره‌گیری از ظرفیت صنعت استان، می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی استان را برطرف کند، افزود: در حال حاضر هزار و 600 واحد صنعتی در استان داریم که دارای پروانه بهره‌برداری هستند، ولی کمتر از 25 درصد آن‌ها فعال است.

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد عنوان کرد: بیش از سه تا چهارهزار میلیارد، میزان سرمایه‌گذاری واحدهای تعطیل و بلااستفاده است که اگر بتوان روشی برای بازگرداندن آن‌ها به چرخه تولید اتخاذ کرد، سهم خوبی را در حوزه اشتغال استان ایجاد می‌کند.

 

 

وی بیان کرد: به‌منظور رفع موانع جذب سرمایه‌گذار در استان، باید فضای کسب و کار تسهیل شود، بسته‌های تشویقی در نظر گرفته ‌و نیز صدور مجوزها تسهیل و زیرساخت های لازم تأمین شود و دولت امکاناتی از قبیل برق، آب و گاز را به سرعت و ارزان در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

 

 

سرمایه‌گذاری خارج از استان، بهترین نوع سرمایه‌گذاری

 

 

سلاحورزی گفت: در خوش‌بینانه‌ترین حالت، دولت می‌تواند بین 800 تا 1000 میلیارد تومان در استانی مثل لرستان سرمایه گذاری کند در حالی که برای رسیدن به متوسط کشوری، سالانه به 3.5 تا 4 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای یک دوره 4 تا 5 ساله در استان نیاز داریم.

 

 

وی تصریح کرد: پایین بودن سرانه درآمد در استان و به‌تبع عدم پس‌انداز و کمبود منابع مالی بانک‌ها، سبب شده که بانک‌ها قدرت وام‌دهی نداشته باشند در نتیجه اقتصاد استان ضعیف است و سرمایه‌گذاری داخل استان رخ نمی‌دهد. در حال حاضر بهترین نوع سرمایه‌گذاری، خارج استان است و تلاش کردیم از خارج استان به جذب سرمایه گذار بپردازیم.

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد با اشاره به ظرفیت بسیار خوب لرستان در زمینه سنگ‌های معدنی به‌ویژه سنگ‌های ساختمانی، عنوان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد که بنا شده، پژوهشگاه سنگ با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در دانشگاه لرستان تشکیل شود.

 

 

 

ایجاد ارزش افزوده به‌واسطه پرهیز از خام فروشی

 

 

وی خاطرنشان کرد: در استان لرستان باید سعی کنیم که از خام‌فروشی جلوگیری کنیم و به‌جای اینکه مواد معدنی را به‌صورت خام و ارزش افزوده کم بفروشیم، به دنبال ایجاد واحدهای فراوری سنگ در استان باشیم تا بدین وسیله ارزش افزوده ایجاد شود.

 

 

سلاحورزی بیان کرد: براساس اصول مارکتینگ (بازاریابی) و مدیریت بازرگانی، وجود مزیت‌های نسبی صرفاً نمی‌تواند سبب خلق ارزش افزوده شود و لازم است که نوآوری، خلاقیت و تفکری باشد که بتواند مزیت نسبی را به رقابتی تبدیل کند و از این راه تولید ارزش کند.

 

 

وی گفت: باید در استراتژی‌های استانی به‌دنبال خلق ارزش از مزیت‌های نسبی استان در بخش‌های مختلف باشیم، به‌طور مثال در بخش کشاورزی اگر به جای 800‌هزار تن، 8 میلیون تن هم محصول مازاد داشته باشیم، مادامی‌که از نظر استاندارد بودن و اخذ استاندارد صادراتی واجد شرایط نباشند، ارزشی ندارند.

 

 

لزوم اخذ استانداردهای صادراتی برای رونق صنعت کشاورزی

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد، افزود: متأسفانه وضعیت استان به شکلی است که نمی‌توان با حرف‌های احساسی، شیک و فانتزی راه به جایی برد، نباید خود را فریب دهیم بلکه باید واقع‌بین باشیم، چون سهمی از مساحت و جمعیت کشور را داریم  و از این حیث میانه استان‌های کشور هستیم  ولی اگر در سال‌های گذشته شاخص‌های اقتصادی را بررسی کنیم می‌بینیم که لرستان چه از نظر رشد ناخالص داخلی و چه از نظر توسعه یافتگی و اشتغال جز آخرین استان‌های کشور است.

 

 

وی اظهارداشت: اینکه تصور کنیم در کوتاه مدت لرستان می‌تواند در ردیف استان‌های برخوردار قرار بگیرد یک ادعا و حرف رویایی است، بنابراین بهترین حالت برای استان این است که در یک بازه زمانی چهار تا پنج ساله وضعیت لرستان را به میانگین استان‌های کشور برسانیم، یعنی سهمی که عادلانه و متناسب با  جمعیت و مساحت استان است را دریافت کنیم.

 

 

محمد تقی توکلی، نماینده مردم الیگودرز درمجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: در استان لرستان، بخش صنعت به‌دلیل کمبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، غیرفعال است و این در حالی است که با ظرفیت کمی نیز کار می‌کند.

 

 

تعطیلی صنایع بومی استان لرستان

 

 

وی افزود: حمایت‌هایی که باید در رابطه با تأمین سرمایه در گردش، نوسازی و به‌سازی ماشین‌آلات صنعتی لرستان انجام بگیرد، بسیار ضعیف است، از طرفی تولیدات این بخش، از نظر بازار و اقتصادی‌بودن با مشکل مواجه است و این سبب شده که تولیدکنندگان نتوانند میزان تولید خود را پیش‌بینی کنند.

 

 

نماینده مردم الیگودرز درمجلس عنوان کرد: بخشی از صنایع بومی استان که مواد اولیه آن از داخل استان تأمین می‌شود راکد و غیرفعال است که نمود آن را می‌توان در تعطیلی واحدهای سنگ‌بری مشاهده کرد.

 

 

وی با بیان اینکه صنعت در استان لرستان، توسعه قابل‌توجهی نداشته، گفت: در معادن استان لرستان به‌دلیل تغییرات الگوی مصرف، بالابودن هزینه تولید و عدم رقابت‌پذیری در بازار معادن، مشکلاتی وجود دارد.

 

 

توکلی تصریح کرد: به‌دلیل مشکلات زیرساختی شهرک‌های صنعتی لرستان، انگیزه جدیدی برای شکل‌گیری صنایع جدید در این شهرک‌ها وجود ندارد و در برخی از شهرستان‌ها که امکان سرمایه‌گذاری بر روی برخی از کالاها وجود دارد، به‌دلیل عدم وجود امکانات و زیرساخت‌های لازم، این سرمایه‌گذاری‌ها انجام نمی‌گیرد و یا اینکه با تأخیر زیادی انجام می‌شود.

 

 

وی عنوان کرد: از دیگر مشکلات موجود در بخش صنعت استان لرستان، می‌توان به نرخ بالای تسهیلاتی اشاره کرد که به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود و این غیراقتصادی‌بودن و عدم درآمد کافی را برای سرمایه‌گذاران رقم زده است، در نتیجه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت با استقبال چندانی روبرو نمی‌شود و این بخش با رکود مواجه است.

 

 

نماینده مردم الیگودرز درمجلس خاطرنشان کرد: برخی از سرمایه‌گذاری‌هایی که امکان برخورداری از تسهیلاتی با بهره پایین‌تر را دارند، بسیار با تأخیر در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد  و یا در نوبت و تأخیر، مشمول عدم دریافت می‌شود که در این صورت، سرمایه‌گذار نمی‌تواند کار خود را به‌خوبی پیش ببرد.

 

 

وی با اشاره به وجود بروکراسی شدید در استان لرستان، تصریح کرد: متأسفانه برای توسعه صنعت در استان لرستان، موانع زیادی از نظر اداری وجود دارد و در این رابطه همراهی خوبی با سرمایه‌گذار انجام نمی‌شود.

 

 

بلاتکلیفی طرح های بزرگ اقتصادی لرستان

 

 

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تکمیل طرح‌های نیمه تمام را گام مهمی در جهت توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی در استان دانست و بیان کرد: مشکلاتی از قبیل سوء مدیریت‌های گذشته، عدم انجام تعهدات برای ایجاد سرمایه‌گذاری و به‌روز کردن ماشین‌آلات و سوء استفاده از تسهیلات بانکی، سبب شده که طرح‌های بزرگ اقتصادی استان لرستان بلاتکلیف بمانند.

 

 

وی گفت: اگر اراده جمعی برای راه‌اندازی و احیای صنایع تعطیل شده استان لرستان وجود داشته باشد، این سرمایه‌های بزرگ به بهره‌برداری می‌رسند و بدین ترتیب بخش مهمی از مشکلات اقتصادی استان به‌واسطه برخورداری از مزایایی سرمایه‌گذاری و رشد تولید ناخالص ملی برطرف می‌شود.

 

 

توکلی افزود: طرح‌هایی مانند، فولاد ازنا و بسته‌بندی آب گهر دورود از صنایع بزرگ استان لرستان به‌شمار می‌رود که به‌صورت نیمه‌کاره رها شده‌اند و این بخش مهمی از این مشکلات، ناشی از سوء مدیریت‌هاست.

 

 

وی عنوان کرد: باید آسیب‌شناسی لازم پیرامون علل رکود صنعت استان لرستان انجام بگیرد، سپس براساس ضرورت‌ها و اولویت‌ها برنامه‌ریزی لازم صورت بگیرد تا به نتایج بهتری در استان دست یابیم.

 

 

زیرساخت‌های ضعیف شهرک‌های اقتصادی لرستان

 

 

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کوتاهی‌هایی که در ایجاد زیرساخت‌های شهرک‎های صنعتی انجام شده، بیان کرد: یکی از موانع مهم ایجاد سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در استان لرستان این است که بیشتر شهرک‌های صنعتی استان لرستان ناقص‌اند بدین منظور که امکانات و زیرساخت‌های لازم در آن‌ها تکمیل نشده و مسائل رفاهی و اداری در آن‌ها رعایت نشده است.

 

 

وی گفت: در شهرک‌های صنعتی، امکانات اولیه مانند آب، برق، گاز وجود ندارد و احداث این زیرساخت‌ها با کندی پیش می‌رود، شهرک صنعتی الیگودرز فاقد هرگونه امکانات رفاهی و زیرساختی است و حتی معابری هم برای آن تعبیه نشده، در حالی‌که در سایر استان‌ها این زیرساخت‌ها، سال‌های پیش انجام شده